BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    @exwizzard a ha. Nema sad neke velike potrebe, htio sam samo provjeriti da li ima neki lagan nacin da se odradi ovo sa trenutnim modemom. Svakako moram pokusati dobiti kakvu bolju konekciju, instalacije su mi skroz lose, pa cu onda vidjeti za neki spacniji mrezni setup u kuci i pripadajucim objektima :D

    Fun fact, ovaj moj Innbox zuji kad radi download. Znaci bukvalno se cuje kad se nesto skida, tako da je to zanimljiv detalj. Screensaver mi streama neki video, i kad sam u drugoj sobi i odjednom cujem modem, znam da je krenuo screensaver.
     
  2. DaTRiX

    DaTRiX Guest

    Pozdrav, imam Innbox F60 i opciju 2. Vidim na netu neki letak za njega pise da ima 5GHz Wifi. Sa adminom u njega kad udjem nema nigdje opcije da se prebaci na 5GHz, samo 2.4GHz. A treba mi da bi povukao stoju preko wifi-a, pa me zanima ako ima neko iskustva sa tim. Ili je ovaj moj neka varijanta bez 5GHz. Ne znam koji vrag su stavljali 2.4GHz wifi na novu FTTH optiku, jos oko mene ima kuća sa wifijem koliko hoš nema kanala ni jednog slobodnog.
    Također ako ima neko preporuku za dobar AC ruter ako se ovaj ne moze nikako ušteliti na 5GHz. Imaju li oni na lageru kakav za one sto uzmu opciju 3 ili 4 :D
     
  3. black

    black Komšija

    Ubiquiti UniFi AC Lite ili Mikrotik cAP ac, oba mogu preko 500Mbita na dobrim klijentima. Ja licno imam UniFi AC LR, konstantno 18 klijenata i nijednog problema.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  4. zdici

    zdici Aktivista

    Ja koristim Ubiquiti UniFi 802.11ac Mesh Pro Outdoor 2.4/5GHz AP koji gura na 2.4 do 450 Mbps i na 5 GHz do 1300 Mbps.
    Prezadovoljan radom za pokrivanje kucne varijante i oko kuce mada je izlazna snaga mogla biti malo i veca..max je 22 dBm na 2.4 i na 5 GHz.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja sam u procesu kupovine cAP ac jer moj RB2011UiAS-2HnD-IN nema 5,8GHz, tako ću oba WiFi banda prebaciti na cAP, dok će RB2011 ostati isključivo ethernet router i još štošta haha. U Wirac košta 120KM+PDV. Unifi AC lite košta 50KM više, a pitanje je li toliko bolji, a pogotovo zbog činjenice da će na tom uređaju biti svega par wifi klijenata.

    @zdici, djabe tebi izlazna snaga AP-a, kad klijenti nemaju snage da AP-u pošalju request. mrežna komunikacija je dvosmjerna, i da bi sve radilo kako treba, oba uređaja treba da imaju odgovarajuću snagu. Mnogi gledaju samo snagu AP-a, dok im je snaga wifi-a na telefonu, laptopu nebitna, a itekako je bitna. Usto, prema propisima RAK-a, maksimalna izlazna snaga na free opsezima je 100mW (ili 20dBm) za 2,4GHz a 200mW (ili 23dBm) za 5,8GHz. Srećom pa RAK to ne provjerava.
     
    Last edited: Nov 23, 2018
  6. zdici

    zdici Aktivista

    kolinsb 5.8 GHz sa ovom izlaznom snagom od 22 dBm slabo pokriva prostor jedva 2 sobe pokrije..inace je 5 GHz slabije pokrivena u odnosu na 2.4 GHz..po meni bolje imati sav prostor pokriven gdje ti treba WiFi sa 2.4 GHz. Ja WiFi koristim iskljucivo za prostorije oko kuce i za vani dok sam u pokretu :)
    Ovo sam imao na testu prosle godine cudo od AP-a :D https://www.plus.ba/bs/product/513/...nifi-300-mbps-aphotspot-24-ghz-80211n-outdoor
    izlazna snaga mu je 28 dBm i dodje sa 2x antene 5 dBi signal je bacao do 300metara oko kuce prejako i pouzdano ali brzo vraceno nazad jer ipak zracenje je tu sigurno veliko :)
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    kolins imas u imelu po jeft cijeni unifi ac jeft nego u wircu
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa općepoznato je da je 5,8GHz signal osjetljiviji na prepreke od 2,4GHz, i 5,8GHz je koristi najčešće za point-to-point linkove jer ima veći domet. Naravno, i propusnost je veća na 5,8GHz.

    @Almir Mikrotik mi više odgovara radi POE out. Praktično bih izbacio napajanje za RB2011 i njega bih napajao preko POE out interfejsa na cAP ac :) a POE in će biti na napajanju i u VDSL Routeru.
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Konacno opcija 1naravno nista dok se nije sami vrh u telekomu zvao.Standardno kod nas.
    [​IMG]

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    @SpookyMoO Mozes li postati screenshoot sa modema da vidimo na koliko ti se synco modem.
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jel ti ovo treba:[​IMG]

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  12. Lela111

    Lela111 Guest

    @Stihoklepac jel još uvijek vrijedi ona ponuda da se javim na pp?
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    Bilo je priče oko računa i naplate, račun za 11 mj je fakturisan po starom sa paketom 1 bez opcije 2, konkretno moj slučaj...iako sam koristio većinu mjeseca opciju 2 a ne paket 1....meni je to ok :)
     
  14. zdici

    zdici Aktivista

    Last edited: Dec 10, 2018
  15. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Kako si spojio fritz i koje postavke si unio?
     
  16. zdici

    zdici Aktivista

    Koristio sam ja njega i prije. Konektovao bi mi se automatski sve..samo unesem korisnicko ime i lozinku od bh telecom za pristup Internetu. Medjutim prije 20ak dana dodjose iz BH Telecom ubacise VDSL modem ZTE i neki vdsl streamer stavise na objekat za liniju..i sada mi se fritz!box vise automatski nece konektovati. Telefon radi preko fritz!box linija OK. Internet ne dobivam ? Ima li pomoci da procepi net ?

    Ima li kakve veze sto su mi 2x splittera ADSL a ne VDSL ? Ima li to kakve veze ? Ako je VDSL veza moraju li splitteri svi biti VDSL.
     
    Last edited: Dec 10, 2018
  17. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Jesil prije imao ADSL? Za VDSL su ti drugacije postavke, jel ti fritz podrzava VDSL? Moras kopirat vlan tag broj sa ZTE modema i unijet ga u fritz postavke.
     
  18. zdici

    zdici Aktivista

    Jesam prije imao adsl. Fritz podrzava vdsl do 100 Mbps. Gdje tacno da ga unesem vlan tag broj
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ne znam kako ti izgleda taj web interface ali valjda u istom mjestu dje unosis username i password za pppoe. Moras kopirat postavke iz postojeceg modema.
     
  20. zdici

    zdici Aktivista

    Evo procepilo je kada sam VLAN ID ukljucio i stavio 100 proradi Internet i telefon radi ali me niko ne moze dobiti :( tako da nisam uspio na fritz!box telefon podesiti da prorade dolazni pozivi. Ne znam moze li se telefon vezati preko splittera? Da ne ide preko modema..
    https://pasteboard.co/HRqPejY.jpg