BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ako sam te shvatio, dakle da uticnicu ne diram.uopste nego da na jedan kraj spojim na rj11 zabicu cat6 kabal tj njegove dvije zice plavu i plavobijelu na centralna dva pina zabice a dr stranu nedirnutu cat6 kabla u modem?
    Onda me.interesuje sto na flat kablu sa 4 zice.ima smetnji ako koristim i jednu i dr zabicu na krajevima tj 11 i 45?

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ne bi trebalo da ima veze sa konektorima (ako su dobro zaktimpani) nego sa tim kablom kojeg ti zoveš flat, a koji je manje kvalitetan od cat6e kabla. I ja sam od vanjske razvodne kutije do modema koristio cat6e kabal, s tim da ja nemam nikakavih utičnica (i one mogu biti nekvalitetne i mogu u njima biti loši spojevi). U razvodnoj kutiji sam cat6e kabal spojio direktno na telefonaski kabal (uvrtanjem žica jedne na drugu-twist jer je to najbolji spoj i potpuno sam zaobišao regletu tj. ono govno sa šarafima) a na drugi kraj stavio RJ11 konektor i uštekao u modem.

    https://hr.frolleindanz.com/kako-spojiti-zice-u-razvodnu-kutiju

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa onda cu tako i da uradim samo me interesuje da li mislis imaju li veze pinovi na zabicama koje spajam ako idem sa flat kablom obicnim jer sam nasao ovo sa slike?
    Najvjetovanije da ce tako i biti vezacu zice cat-a direkt na zice u zidu samo koju za koju jer plava na plavu a plavobijela na bijelu??

    https://ibb.co/521y34M
    [​IMG]
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    U principu se koriste dvije srednje žice u RJ11 kablu. One dvije spoljašnje se ne koriste, i često ih i nema u kablovima. Evo ja jedan takav držim upravo (vidi se da su vanjski kanali prazni, da su žice samo u ova dva srednja).[​IMG]

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  5. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Nemora koristiti RJ 11 konektor moze uzeti RJ 45 Keystone i iz njega direktno ici u modem sa utp kabelom:)

    [​IMG]
     
    SpookyMoO likes this.
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Dje ovo da nadjem??
     
  7. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Imtec 3 KM košta


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ljudi, treba koristiti kabal u što većem komadu, bez dodatnih spojeva tj. prekida. Utičnica jeste šminka, ali su na njoj gubitci, a pogotovo kad se koriste ovakvi dodaci. Tu je obično mala površina spoja, i to samo na vrhu šarafa. Uvrtanjem žica će se dobiti veća površina spoja, a ko ima lemilicu, to je najbolji spoj. Smanjenjem površine spoja se povećava otpor tj. smanjuje propusnost.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ok tako cu samo mi reci ove od cat kabla koje da vezem na koju u zidu?Plavobijela na bijelu i plava na plavu??
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nije to toliko ni bitno, ali može tako kako si predložio, plava na plavu a bijeloplava na bijelu.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  11. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Kod mene imaju dva spoja, i to prvi spoj koji ide iz BHT kutijice gdje sam spojio CAT 6 kabel i drugi spoj je od RJ 45 Keystone do modema :)
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma meni je samo problem sto ovaj cat je deblji i sto mi ide ispod tepiha pa je malo vise primijetan ali ja nesto sumnjam da cu ovako rijesiti problem opet.Mislim da to ima veze sa rasporedom zica ipak ili se varam?Sad sam probao sa flat kablom ali sam eliminisao potpuno dvije zice dakle samo sam koristio 2 zice i spajao zabice rj11 i rj45 na krajevima.Opet postoje smetnje :(
    Najgore je sto mi je sad originalni kabal cat6 a moracu ga razjeb.ti da probam :)
     
  13. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Update: @kolinsb povezao sve kako si i rekao opet povremeno rezanje.Ja mislim da je to do pravilnog rasporeda zica da ga hebes.Kako mi nije prekidalo na starom modemu nista!? Ne znam vise sta da radim.Djaba kabal originalni uheba :(

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  14. zdici

    zdici Aktivista

    Vrati stari modem a kabal ostavi novi

    Poslano sa mog SM-G975F koristeći Tapatalk
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ne mogu stari otisao je :)

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Iskreno, ta utičnica ne ulijeva povjerenje.
    Kod mene je uvrnuta žica direktno i nemam nikakvih problema

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako si spojio direktno kabl od modema na ovu plavu i bijelu, a i dalje ledi slika onda prijavi smetnju da ti monter ispita drugi kraj tog kabla.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ovako: od novog CAT6 kabla sam skinuo zabicu jednu i uzeo plavo bijeli i plavi kabal i spojio plavobijeli na bijelu zicu u zidu a plavi na plavi, ostale zice sam izolirao i odvojio.Naravno drugi kraj je direkt spojen na modem.Ali opet ledi.Valjda je to to? Onda prijavim da dodju.Nemam vise ideje.Bezveze majke mi.Samo sam primijetio da se smetnje sad javljaju u malo duzim ratama ali opet ih ima :)
    Ali je konekcija sto se neta tice super:

    [​IMG]
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma tu nema govora da je do konekcije. Prije će biti do STBa. Da li svi kanali lede? Može biti i do HDMI kabla, da ima neke smetnje.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk