Biciklizam EXTREMNI/REKREATIVNI...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Apr 29, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Zna li neko dobrog majstora u Zenici ili okolici Zenice kojem mogu odvuci biciklo i da mi kaze sta je problem, prije nego sto ga parkiram pored kontejnera ?
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta je problem?

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Preskocu kada se jace krene il ikada podjem jace pedalati uz brdo. Ali ne znam sta preskoci. Ostane na kaseti u ispravnoj brzini i ostane na pogonu sve normalno. Kao da se nije nista desilo. Ali preskoci toliko da sam neki dan sletio sa bicikla. Sreca pa sam se docekao na noge. Ali mi je toliko zarezao lijevu nogu da sam jedva kući došao. Ako naglo krenem i bas jace okrenem pedalu, zna od trzaja spasti lanac sa pogona, ali nekada spadne skroz u lijevu stranu a nekada ga zateknem da je lanac sletio sa brzine na pogonu ali sa donje strane. Znaci nije sa gornje strane sletio recimo sa srednje na manju vec sa donje strane sleti sa srednjeg zupčanika na manji.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vjerovatno pogon, možda je otišao i lanac pa ti zajebao kasetu i pogon. Ja bih rekao da je bottom bracket odsvirao. Ne znam kakve su ti komponente može biti da jeftino prodješ, a možeš i sa tri joje :D

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Pogon, kaseta i lanac: 100KM. Mozda acera - alivio kombinacija. Zavisno koje su komponente. Ali meni treba neko da mi potvrdi sta je problem. Da ne bude mjenjač. Možda i on nabaci na veci zupčanik pa kada spadne, trzne. Ali nemam nikakav nagovjestaj sta bi moglo biti u cijelom pogonskom sistemu.

    Srednja naba je zamjenjena prosle godine. Kaseta nema lufta i osovina zadnjeg tocka je zamjenjena prije par dana. To je sve ok.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni je isto preskaklo tako pomalo i bila je zadnja kaseta problem
    e onda kako nova kaseta nije mogla na moje felge,moram sam mijenjati i felge
    mene je izaslo 100 KM to oboje...kaseta je bila mislim oko 35 KM a felge su bile 90 ali sam ja dao svoje alumijumske isto i doplatio oko 60-70 KM za ove druge,koje me i dan danas sluze
    jedino sam uspio slomiti jednu zicu na ovim i to je sve od kvarova a i zadnja kaseta radi dobro
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ako mjenjač preskače onda dotegni sajlu. Pogledaj na yt kako fino uštimati mjenjač. Ako si sve ti zamjenio ne bi trebalo nešto drugo praviti probleme. Znači okreći pedale dok ti je bajk u zraku i prolazi kroz brzine i prati zvukove. Kada čuješ ili osjetiš vibraciju i drugačiji zvuk onda ti je mjenjač raštiman.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Naštimam ja sebi mjenjač. Radi on kao sat. Prebacuje instant. Ne pravi nikakve probleme kada se "normalno" vozi. Mada sad' kontam, ne bi trebalo biti razlike u mjenjaču bez obzira na silu koja se koristi. Nabacivao bi on na veci zupčanik pri bilo kojoj sili okretanja, ako je do njega. Ali nemam ideja pa reko da nije i do njega. Doslovno mi treba GoPro da vidim sta se desi. Vjerovatno je koincidencija ali se ovo sve pocelo desavati kako je bajk prezimio. Cim sam ga uzeo ove sezone, poceo je preskakati.

    Doduse nije ni mjenjač skup. Mozda me sve zajedno izadje 170KM. NNe daje mi se toliko ali nema drugog bajka do iduce godine.

    Zato mi treba dobar majstor da kaze tacno sta je. Neko ko zna probati biciko a ne samo da ga pogleda i nagadja.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni preko zime zablokirao amortizer i nema mu pomoci,moram kupiti novu vilu
    iako je bio bas neki najobicniji amortizer,izgurao je 3 godine kod mene sa svim mogucim opterecenjima
    i ja sam planirao uzimati novi bajk ali ne mogu sada,ne radim trenutno i nemam svjezeg kapitala za to
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni kad je bajk tako preskakao problem je bio do hrđe koja se nakupi na osovini pedale.
    U principu majstor odšarafi pedale, izvadi osovinu, očisti ležaje, nabaci tot masti i nakon toga naštima mašinicu i sve bude ok.

    Ovaj boldirani dio znači da ti treba ona ekstra kvalitetna gedora sa nastavkom cijevi jer nije baš lagano odšarafat pedalu
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I meni se isto desava, kad mi udari pedala u nogu kunem sve zivo :mrgreen:
    Ali trpim, i krecem polako, nikad otici na servis :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ono, samo propadnem kao da je lanac puk'o. Moze se tako, lagano vozati ali cak i na raksrsnici kada stanem, pa onda hocu brze krenuti prije nego me mahne kamion, samo propadne. Svaki put mi fali sekunda da sletim s njega. Javi šta je ako ga ti prije popravis.. haha

    Stihi - Ako sam skontao, pricas o srednjoj nabli na pogonu. To je zamjenjeno prosle godine. To je ok. Nema meni hrdje nigdje na biciklu a i kada je prezimio, bio je u stanu samo umotan u celofan da ne prlja. Nije bio izložen vlagi. A prije toga sam imao problem sa tom osovinom. Bilo je lufta pa je "kucalo" kada okreces, pucketalo ali nije bilo problema u tranziciji.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ¸ma zadnja kaseta 100%,otislo nesto na zupcanicima,tj. onaj dio na osovini gdje nalijezu zupcanici...doduse,moguce da je i zadnja osovina,na koju se nataknu brzine (kaseta)
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Zadnja osovina je nova. Prije desetak dana zamjenjena. Moguce da je do kasete, nadam se ali vizuelno ni jedan zupčanik nije oštecen da bi se reklo da je zbog toga a opet, preskace na bilo kojem zupčaniku da se nalazi. I kaseta ne leta. Stoji fiksni. Nema lufta da kazem da je do toga.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Do pogona je. Srednji zupčanik potrosen. Sad mi valja dati 100KM na pogon, lanac i kasetu. Ljepota..
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Meni na to sve puce i guma jucer, prije dva mjeseca je mijenjao, grrr.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Nek idan sam dvije lijepio. Svaki put nekakv trn.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sam eto puno presao sa kenda koyote. Brze su po cesti. 19KM komand. Nije neka kvaliteta ali moze posluziti ako se rekreativno vozi. Naduvas na 4.5 bara i ode samo.. haha..
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zelja mi je kupiti sebi KTM-a novog jednog dana, ali ukrali bi mi ga treci dan :mrgreen: