Blaga dilema N97mini vs GW620

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Venom, Oct 12, 2010.

  1. Venom

    Venom Aktivista

    U dilemi sam izmedju ova 2 telefona, kontam ih uzeti preko telecoma na 12mj. itd.

    Uglavnom, n97mini je meni licno ljepsi i predpostavljam kvalitetniji komad hardware-a, ali symbian je ono sto me nervira. Tj za touch-a jednostavno nije.
    S druge strane tu je GW620 koji ima 1.5 android, koji je isto tako poprilicno zastario. A kako vidim po internetu LG ne misli izbacivati novi firmware za njega. Sto je poprilicno deprimirajuce s obzirom da telefon nije nimalo los.

    Ono sto ja trazim od telefona je dobra upotrebljivost, kako se cini pri "everydan use" itd.
    Po tom pogledu mi se cini na GW620 ima blagu prednost...
    Ali sam jos uvijek u dilemi :S
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako vec nisi, pogledaj ovo. Kakve sam ja komentare citao o N97, ne da ima bolji telefon nego jednostavno ne vrijedi dati novac. Poprilicno sam bio iznenadjen kada sam citao. Nisam je nikada koristio tako da ne znam kako soji ali.. Takodjer procitaj ovdje zadnje komentare. Naletit ces na stranicu sa žalbama.

    EDIT: nsiam odmah vidio da govoris za mini. Pogledaj Nokia X6 16GB . Meni se mnogo svidjaosim sto je plastiky.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. Looney

    Looney Komšija

    Ako ćeš već preko telecoma onda pogledaj LG Optimus GT540. Fin Android bazirani telefončić a prije par dana je izašao update na Android 2.1.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ako ima u ponudi LG GT540 onda nemas sta kontati. Jedino je manjak (u odnosu na gw620) kamera i tastatura. Ali ide 2.1 update.
     
  5. Venom

    Venom Aktivista

    Ta dva telefona gledam jer imaju qwerty keypad. Optimus je ok telefon, ali citao sam da mu je ekran poprilicno jadan, mislim sto se tice osjetljivosti na dodir. Uglavnom, samo sa hardware tastaturom dolaze u obzir, pa ponavljam zato sam uzeo u obzir ova 2 telefona.
     
  6. Piroman

    Piroman Komšija

    Ne znam kako moze biti losija "osjetljivosti" Optimus ekrana od N97 i GW620 kada oba imaju isti "resistive" touschsreen kao i Optimus!?
    Ne moze valjda biti teze tipkati na touschscreen-u (bilo kojem) nego na "hardware" tastaturi (ime joj sve govori)!?
    Osim naravno ako iskljucivo zelis hardware tastaturu!? Ako je to slucaj, izvinjavam se.

    PS. Preporucio bi ti da potrazis nekoga sa android 2.1 mobitelom koji ima instaliran "app2sd", pomocu kojeg mozes imati STOTINE app-ova, a da ne zauzmu niti jedan MB interne memorije, vec se instaliraju na SD karticu! Vjeruj da ces brzo zaboraviti na tu tastaturu kada vidis sta ovamo sve dobijas kroz svega 30-ak minuta potrosenog vremena, koliko je meni trebalo da; 1. Root-am telefon(5min) i 2. Instaliram uspjesno "app2sd" (duza je procedura, koristis malo "Command Prompt") ali sve u svemu, nista strasno!
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ne mozes porediti virtualnu i hardwersku qwerty tatsatur. A GW620 ima odlucnu. MAda bi se i ja licno dvoumio smao radi 2.1 androida ali, nikako mi se ne svidja LG GT540.

    ..a i sa updateom, pozdravi se sa garancijom. U takvim slucajevima je isplatniji pik.. naravno, da se uzima za keš.
     
  8. Venom

    Venom Aktivista

    Nema vise dileme, kupljen GW620.

    @Nails, jel imas problema sa skidanjem aplikacija preko marketa (specificno wifi)?
     
  9. pac

    pac Komšija

    @Piroman Bas sam sinoc nesto cackao po telefonu i nasao opciju da pojedine programe prebacim na sd karticu uglavnom ne sve. Nasao sam na marketu app2sd i instalirao kontao da cu moci i ostale programe prebaciti na sd karticu ali nazalost nije moglo. Dali to znaci da mi tel nije root-ovan pa zato i nemogu prebaciti ostale aplikacije?

    sorry na oft
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Venom: Nisam skidao sa WiFi. Nisam ni koristio. Par puta pokusao da se nakacim ali, ili veza nije bila ok ili su mreze bile zakljucane.
     
  11. Looney

    Looney Komšija

    Ne lupaj.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Pazi malo na rijecniku.

    Pitao sam lika iz telekoma. Govorio sam o ovome.

    A kao kroz maglu da se sjecam da sam pricao sa zenom u telekomu oko ovoga. Prije androida. Da update ne spada pod garanciju.
     
  13. Venom

    Venom Aktivista

    Bilo bi poprilicno glupo da telefon ne mozes update-at, tj da gubis garanciju kad to uradis.
    Telefon i nakon toga ostaje zakljucan na bhmobile mrezu, tako da ne znam sto bi to trebalo imati neke veze.

    Sto se tice samog telefona, iako je prastari android, (moj prvi dodir sa ovim os-om) cini mi se odlican, zasad :D.

    Gledam po netu, da su uspjeli staviti froyo (2.2) na ovaj telefon i da solidno ide.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Pricaosam sa likom u telekomu oko ovoga koji je u toku sa telefonima. Sumnjicavo kaze da bi prepoznali da je na teelfonu uradjen update, a to onda ne bi primili (serviseri). I nije do telekoma vec do njihovih dobavljaca.


    Citao sam i za root, da gubi garanciju sa rootovanjem. I kod engleza je bila tavka rasprava. Medjutim, ima apliakcija za automatski root koja navodno ne "uklanja garanciju". Ali nije skripta uradjena za gw620. Mozda bude na novim verzijama aplikacije. JUa sam probao i zvanicu i beta verziju, nista.

    Sto se tice kuhanih romova, ja sam pratio dok skoro pa nista nije radilo na vecim od 1.6 verzijama. Ne znam kako je sada.

    Uglavnom, idi u telekom i vidi stace ti reci.
     
  15. Looney

    Looney Komšija

    Kako da pazim kada lupaš isto kao i ovi u telekomu!

    Garanciju NE GUBIŠ ako radiš oficijelni update a ne stavljaš cooked ROM-ove. To što oni na šalteru pričaju je ustvari tako jer su standardno ne informisani i ne znaju ni šta si ih pitao. To kao "dobavljač će prepoznati" je sve šuplja da se ne bi pokušavali dekodirati telefoni što opet nema veze jer nakon update-a telefon ostaje na mreži u kojoj je kupljen, u ovom slučaju BHTelecom.

    Sve što ti oni kažu na šalteru uzmi sa debelom rezervom.
     
  16. Minx

    Minx Aktivista

  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Koliko ovo košta? U telecomu sigurno milion. Mislim da se sad Hero može naći po odličnoj cijeni. Ekran mu je loš i sigurno ima premalo rama da radi 2.2 na njemu.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Minx - Nadam se da ce skoro izaci.
     
  19. Piroman

    Piroman Komšija

    Vjerovatno je to, ali zavisi i od fontela! Kod jarana, recimo, na SE X10 sa 1.6 verzijom android-a moze da instalira aplikacije na sd karticu bez root-a ili app2sd! Inace, na ovome forumu sam pronasao sve tutorijale i uputstva oko root-anja i instalacije app2sd, i jos mnogo korisnih savjeta, prije svega kako uspjeti da baterija traje duze od 24h :mrgreen: (trenutno, jedina ozbiljna greska koju sam otkrio na GT540). Sretno :smt002
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Zvao sam "Stanić-a", distributera LG telefona za telekom. Prebacili me na servis i izmedju ostalog lik mi je rekao da update ne spada pod garanciju. Ako neko i dalje misli da ce imati srece sa drugim serviserom, da je nesporazum, neka zove-update-uje.

    Ono sto nisam znao za garanciju, lik iz telekoma mi sinoc rece da je kod njih garancija telefona godina dana ali nakon isteka te garancije, LG daje jos jednu godinu dana. U garantnom listu takodjr stoji da, ako dodje do zamjene telefona usljed neke nepravilnosti, garancija stupa na snagu kada je telefon zamjenjen a ne kada je kupljen. A ako dodje do zamjene nekog hardwarea, garancija tog dijela stupa na snagu kada je zamjenjen. To valjda spada u onu rubriku "produženje garancije".

    Sto se tice 2.2 verzije na GW620, geldao sam neke klipove i stvarno fino radi.. ono sto radi. Reicmo upali se kamer ali ne rade i funkcije. Tako da je moguce da LG izbaci update na 2.2 ..a ako bude, dobro cu razmisliti da li baciti 2 godine garancije.. ili 1.5g ..ako bude oko nove godine.