Bootanje-Win XP

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Zombie, Apr 24, 2007.

  1. Zombie

    Zombie Aktivista

    Desava mi se da se sistem nekada podize i do desetak minuta, dakle na ekranu je logo XP- i ispod ona zelena linija, i tako to stoji pravo dugo, i kad pritisnem dgme za reset na kucistu, tek se onda podigne sistem onako kako bi trebao. Posto sam skoro mjenjao h. disk i plocu, to se desavalo i na prijasenjm disku i ploci. Virusa i crva i osalog smeca nema, pa ima li neko ideju kako da ovo popravim, da li je neki od windows update-a, da li je neki od programa (mada nema nijedan "sumjniv" program), ili je mozda nesto do memorije ili procesora...?
    disk je Hitachi 160 gb
    ploca je Gigabyte GA-K8NF-9-RH
    procesor je AMD Ath.64 3500+
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Format disk?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Garant su to oni nvidia IDE driveri. Otidji u Add/Remove programs, i makni te drivere.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisu. Oni dignu sistem brzo, ali onda ublokira. services.exe zvace procesor 100%

    Ovo bi mogao biti zonealarm firewall.
     
  5. TopniK

    TopniK Komšija

    Šta koristiš od zaštite, firewall i antivirus? Meni je Zone Alarm znao znatno usporiti startanje windowsa, a onaj Welcome screen je trajao i po 20-30 sekundi.

    Vidi, prvo trebaš da ustanoviš da li je u pitanju neki hardverski ili softverski problem.

    Potrebno je odvojiti malo vremena, ali vrijedi ako ćeš riješiti muke.

    Formatiraj disk. Znači nemoj raditi neki Winsows Repair ili slično nego čisto format. Instaliraj windowsXP i ništa više. Samo čisto windows bez ikakvih drivera, update-a i sl. Onda restartuj računar 10-15 puta, ovisno o tome koliko često ti se dešava to usporenje. Ako ti se opet pojavi taj problem, znači da je u pitanju neki hardverski kvar. Ako se ne dogodi ništa tj. ako bude sve ok onda kreni sa driverima i programima. Instaliraj jedan driver pa opet tako radi restart da ustanoviš da li ti on smeta. Ako bude onda pravilo probleme znači da taj driver nije ispravan-kompatibilan, a može biti i da je komponenta za koju si upravo instalirao driver hardverski neispravna. Uglavnom znaš već sam kako to ispitati.
    Ako sve radi normalno i nakon tog drivera onda samo nastavi tako provjeravati svaki novi instalirani software pa ako ti se nakon instalacije nekog drivera, programa ili šta već, opet to pojavi, onda znaš do čega je. A ako bude sve u redu nakon instalacije svih drivera i programa onda je u pitanju hardverski problem. Ali prvo provjeri ovo pa onda ćemo za hardware.

    EDIT:

    @Dog_Father, ne ponavljam tvoje mišljenje za Zone Alarm nego si odgovorio dok sam ja pisao ovaj dugački post. :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni se to desavalo i na NF3 i na NF4...

    Bas tako, zaglavi kod dizanja sistema.
     
  7. Zombie

    Zombie Aktivista

    Nemam zone alarm, od antivirusa koristim Kaspersky, formatiracu disk pa cu polako probat ustanovit nakon kog programa se to desava, uglavnom havala vam svima na odgovorima i prijedlozima.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro, jesi li probao maknut IDE drivere?
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Stani covjece, jesi li ti ikad formatirao disk / svejzu instalaciju xp nabacio nakon promjene maticne ploce? Ako nisi, obavezno to odradi i trealo bi fercerat kako treba ;)
     
  10. Zombie

    Zombie Aktivista

    @vedolino- hehe, naravno da jesam, i to od tada mislim 2-3 puta :wink:
    @Stevie- izgelda da je upravo to, izbrisao sam komplet nvidia drivera, i instaliro ponovo bez IDE, za sad boota kako treba.
    Hvala jos jednom :D
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vidis kako Stevie zna :D
     
  12. TopniK

    TopniK Komšija

    Džabe sam pisao esej... :roll: :wink: