Br. Korisnika Interneta u BiH

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Shenron, Jun 28, 2006.

  1. Shenron

    Shenron Komšija

    Slucajno odoh na pincom.info i naidjem na taj txt...
    Nije bash nista iznenadjucuje, al pokazuje koliko je nerazvijeno IT trziste u BiH...
    Po tim brojkama tek oko 10 000 ljudi u BiH ima ADSL ili Cable, sto su porazavajuci rezultati.
    Ima dosta mjesta za razvoj, fali zdrava konkurencija i potpuna liberalizacija trzista, ali fali i edukacija stanovnistva o tom problemu. Mislim da je upravo to najveci problem, ljudi nisu upoznati sa cijenama interneta ili fixne telefonije u stranim zemljama, i nisu svjesni sta sve internet pruza (VoIP).
    Za nase standarde cijene su stvarno previsoke...
     
  2. zilo

    zilo Komšija

    Cijene su fakat previsoke i srce me zaboli kada svaki mjesec izdvojim 40-ak maraka na NET. :D

    Prije 4 godine pojam BIP-a je bio bauk,a o cabel NET-u i ADSL-u se nije ni pricalo.U jednom razredu od 30-ak ucenika,2 ucenika su imala dial up.Ostali ili nisu znali sta je NET ili su sanjali o njemu.Sada,u mom razredu 2 ucenika nemaju internet.Ostalo je sve na ADSL-u,neki na cabel NET-u,a rijetki su na dial up-u.Situacija ide na bolje,to je sigurno.Medjutim,kada malo razmislim,skontam da zivim u glavnom gradu i idem u skolu gdje je 90 % djece od ovih guzonja i foteljasa.Situacija u Sarajevu se ne moze mjeriti sa ostatkom BiH jer je ovamo standard,kud i kamo bolji.

    Moze se o ovome pisati 100 godina....
     
  3. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    u ovoj drzavi, na polju Inerneta, treba jaka konkurencija, i stanje ce se vec poceti popravljati...naravno, uz prethodnu edukaciju i informisanje stanovnistva

    a kako i da bude zdrave konkurencije, kada jedna firma (ili neke glavonje koje su iznad firme i diriguju na ovom polju) zbog monopolistickog polozaja ne dozvoljava drugima da ravnopravno nude vlastite usluge :|
     
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Cijena je ok, samo da je veci Speed i limit
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja bi reko da su limiti malo bezobrazni za cijenu, ali šta smo imali prije koju godinu ovo su snovi. Ali naravno, opet i uvijek, kaskamo...
     
  6. iPlay

    iPlay Komšija

    Pogledaj svoj nick i cekaj! :D
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja ne čekam, ja učestvujem.
     
  8. jeretik

    jeretik Komšija

    Pa znaci nije OK, cccc
     
  9. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Nama prvenstveno treba mnogo veći broj korisnika da bi BHT uopšte imao osnova da snizi cijene pa da dođemo nekad ako Bog da na nivo Njemačke TDSL Flatrate 4.99 €, recimo.

    A normalno i konkurencija.

    Ja da nema Freee Zone definitivno ne bih ni bio kandidat za ADSL.
     
  10. iPlay

    iPlay Komšija

    Pa dobro sada... sta ces, tako nam je kako je. Neko je bio spomenuo sta je bilo prije 2 godine?! Ovo je zlatno