BSOD ram problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kio, Jun 16, 2014.

  1. kio

    kio Komšija

    Ovako imao sam 4 gige hyperx, i prije skoro godinu dana uzmem jos 4 gige hyperx... I vremenom pocnu BSOD da se desavaju prije rijetko, ali u zadnjih mjesec dana cesto. Odradim memtest bez problema, i tek skontam u cemu je problem.
    Jedan keks radi na 1,5v i na 1333 Mhz a drugi radi na xmp profilu...
    http://www.dropbox.com/s/5fe8i0wg5m9ubs6/ram.png]

    MB je p8h77 v-le,
    Pitanje kako ovaj prvi keks staviti na xmp ili manuelno da mu namjestim tajming i voltazu, u Biosu mi stoji samo xmp....
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Trebalo bi da imas opciju iskljucenog xmp...kaze nas GV, ako nista ne pomaze procitaj upute :D :wink:
    (maticne ploce za bios postavke xmp profila).

    Edit. e drug, koliko se sjecam xmp opcija se pojavi samo kada imas takav ram, pa prvo postavi samo taj xmp, iskljuci ga u biosu, podesi sve parametre ovog drugog (morat ces i taj sam ubaciti da zapises sve parametre u bios opcijama kada odes na manuelno podesavanje obicno pise koje su), snimi i izadji, a potom ubaci ovaj non-xmp i ucitaj ponovo OS pa provjeri stanje ... :wink:
     
  3. kio

    kio Komšija

    Budem 8) , hvala.
    Ne kontam kako ovaj prvi nema, a oba su hyperx blu. Trazio sam rijesenja po netu, ali izgleda ih nema puno. :roll:
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima :) , oba su hiperx i mogu biti iste boje, ali ovaj drugi se zove npr genesis sa xmp, prvi se zove blu/red i sl.

    Malo pogledaj, nemoj nista mjenjati, prvo jednu pa drugu da vidis tacne informacije, ispostuj proceduru (zapisi sve) i prokusaj :wink:

    Edit. cesto editujem pa prati...uglavnom jasno ti sta treba pokusat napraviti...ima zafrkancije da znas...mozda ces oba morati manuelno stimati, ali tek kada iskljucis xmp...
     
  5. kio

    kio Komšija

    :smt023 , malo sam zauzet ovih dana pa cu lagano, svakako hvala na savjetima 8)