Build: X99 Raiden

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by thes1nt, May 20, 2016.

  1. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    Nažalost nisam u stanju napraviti build log thread, već gotov proizvod samo postati jer sam prije godinu ipo morao imati momentalno mašinu spremnu za rad.
    Evo nekoliko fotografija i detaljne specifikacije sa objašnjenjima kako i zašto. Uživajte!

    Ovo je zvanični upgrejd sa P9 X79-E WS bazirane mašine koja je bila 1/1 workstation sa E5-2660 V2, quadro 4000 kartom i tonom WD red diskova - trebalo mi
    je nešto više nastrojeno ka all around perfromansama gdje ću moći na istoj mašini igrati igre i raditi, samo sam se morao odreći quadro karte time i 10bit display supporta.


    MB:
    X99 E WS (jednostavno po meni najbolja single socket workstation/enthusiast ploča, potpuni no-nonsense po svakom pitanju)

    CPU:
    Intel Xeon 1650v3 (Nisam se dvoumio trenutka, 40 PCIe lanes, ECC support, da se overklokirati po potrebi)

    CPU hlađenje:
    Corsair H110 (prednost 280mm radijatora, odlične performanse sa jako tihim radom, u razmatranju početno je bila NH-D15 ili NH-U14s varijanta,
    ali se sam se odlučio za AIO varijantu zato što zauzima znatno manje prostora i pristao na kompromis sa manje pouzdanosti i u međuvremenu dosjetio
    sam se kako da "aktivno" ohladim heatsinkove na matičnoj.)

    Memorija:
    Micron DDR4 32GB ECC RDIMM CT4K8G4RFS4213

    Diskovi:
    Samsung 850 Pro 128GB (RAID 0, boot disk), Samsung 850 Pro 256GB (Scratch Disk), WD Red 1TB (2.5
    verzija, Interni storage disk)

    GPU:
    2x Asus STRIX 980 (odlična solucija hlađenja, nečujan rad)

    PSU:
    (privremena solucija) CM Silent PRO 850W, Za ovu mašinu prvenstveno je kupljena Enermax Platimax 1350W, koja iz nekog razloga je odbijala raditi sa
    ovom matičnom pločom - nisam imao vremena da se zadam u troubleshooting pa je završila privremeno kod brata u njegovoj mining mašini)

    Kućište:
    Corsair 750d (apsolutna perfekcija od kućišta, nije nenormalno veliko a u stanju je gotovo svaki mogući vid konfiguracije primiti u sebe, odlično za raditi u njemu),
    Corsair je izbacio u međuvremenu front cover "otvorenog tipa" pa to razmatram kao daljni upgrejd.

    Ostalo:
    -2x hyperx ram coolera se tu nalaze da bi davali airflow preko finova na heatsinku matične ploče, rade odlično i ne namjeravam ih se nikad otarasiti.
    -Naprijed (ne vide se na slikama) nalaze se 2 corsair SP120 ventilatora koje koristim samo kada igre pokrećem u 4k rezoluciji i pri tome skinem front-cover,
    moguće da ću ih mjenjati sa nekim tišim 120mm static pressure varijantama.
    -Tu se privremeno nalaze i 3 CoolerMaster sickleflow ventilatora (možda lijepo izgledaju ali su teško smeće od ventilatora,
    ubrzo se to mjenja sa 3x Nidec Servo Gentle Typhoon 120mm ili EK Vardar ventilatorima.)
    -Sve to kontrolisano sa odličnim(!) Scythe Kaze master fan kontrolerom i ne toliko dobrim NZXT Sentry LX fan kontrolerom (koji opet radi svoj posao).
    Oba će biti zamjenjena sa dva FC5 v3 - Lamptron fan kontrolera, da bi u treći 5.25 slot mogao stati čitač kartica i 2.5 diskova.
    -Po pitanju termalne paste koristio sam MX-4 na kartama i procesoru da bi sad stavio mastergel maker od coolermastera (jako jako dobra pasta), trenutno u potrazi sam za
    thermal grizzly kyronaut.

    po pitanju periferije:
    -koristim Corsair K70 sa MX-blue switchevima i restaurirani legendarni Logitech MX-518,
    -po pitanju zvuka u pitanju je potpuna no-nonsense studijska solucija sa kurzweil ks40-a monitorima i Cakewalk UA-25EX interfejsom sa Beyerdynamic DT-990 pro i Superlux HD330 slušalicama. Tu je i Shure Beta57a dinamički mikrofon.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    hvala puno, bilo je puno teških odluka i nezgodnih kompromisa u planiranju ovoga, u jednom trenutku čak mi je palo na pamet da idem full pod vodu od matične, procesora do grafičkih karti - no to bi mi samo otežalo praktičnost i koštalo bi brutalno puno.

    dali da migriram post brisajući ga i postavljajući isti na taj thread?
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma full cover vodeno je samo za show, nema neke prakticnosti vs air hladjenja, a kosta u PM, najgore sto pola komponenti (citaj blokove) moras mjenjati kada ides na upgrade masine.

    Ma nema veze neka ga ovdje kad si vec temu napravio ali eto za buduce konfe da znas da ima "zajednicka" tema. ;)
     
  5. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ajd pomirio bi se sa tim da idem na hlađenje procesora i čipseta, ali grafičke karte..., to su komponente koje najčešće se mjenjaju.
    Eventualno ima sve više logike kada se naprave dva odvojena loop-a, ali opet mislim da nije vrijedno novca, prije bi uložio novac na LD PC-V10 phase change sistem.

    [​IMG]
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Gust nema cijenu :D

    edt: btw, imaju odavno i quck disconnecti kao fitinzi sto dosta olaksava mijenjanje recimo graficke...
     
  7. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    znam, quick disconect fitinzi ko na EKWB predator hlađenjima što dolaze, a znam i da bitspower radi mnogo dobre stvari na taj fazon. Jeste gušt nema govora, ali blokovi na kartama su problem, blokovi za cpu su univerzalni, nove karte = novi blokovi. Ali jednog dana idem full pod vodu ali nipošto multi gpu setup, neka mini itx ludost bi dolazila u obzir.
    Usput pazi ovo.

    frajer je na gigabyte brix pro uradio custom loop
    [​IMG]
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sta ima veze sto je nova karta - novi blok... Ako stavljas dvije karte po 600eur, mozes vala i 2 bloka po 100eur :smt003
    Ja promijenih 3 ili 4 graficke na ovom loopu, nije tako strasno.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Lijepo si ovo složio, pravo je osvježenje vidjeti da danas još ima neko ko slaže poštenu desktop konfu..
     
  10. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    hvala - puno mi znači. koliko god moderan hardver bio i kakva god kompaktna tehnologija postojala, uvijek sam prednost i prioritet davao pravom punokrvnom desktop računaru/workstation-u i to će tako ostati u mom slučaju, velika šteta što je kroz proteklih 6-7 godina postepeno počela padati popularnost desktop računara.
     
  11. iLLusion

    iLLusion Aktivista

    Stvarno super izgleda!
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Prelijepo.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imam isto kuciste i isti AIO. :)

    Zato je sve ostalo razlicito.
     
  14. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ajd baci koju sliku, baš me interesuje šta si uradio.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nisam isao na estetiku, ne mogu se pohvalit izgledom. :)

    Prednji poklopac skinut za stalno jer je previse restriktivan. Donji otvori zacepljeni (jer nema filtera, a nepotrebni su). H110 radijator je na vrhu kucista i oko njega sve zacepljeno (kako bi svjez zrak bio forsiran preko prednjeg filtera), postavljen da izbacuje zrak. Steta sto Corsair nije dao i kratke sarafice za montazu, ovako se radijator moze postavit jedino sa ventilatorima.

    Naprijed su dva 140mm venta od kucista, nazad jedan 140mm isto originalni Corsair AF140.

    Ovaj nazad u idle-u na 500rpm, prednji ugaseni, ventovi od AIO su na 450rpm. 100% load cpu-a i zadnji vent i ovi od AIO su na oko 800rpm, a tek kod veceg GPU opterecenja se pale prednji ventovi, oko 800-900rpm, tad i zadnji ubrza na oko 1000rpm.

    Pumpa vodenog usporena na 9V, na 12V se cuje a ne utice na performanse. Ventilatori od AIO takodjer nepotrebno glasni - posto PWM ne dozvoljava obrtaje ispod 750rpm, tu sam prebrikovao potenciometar i spustio napon na oko 9V.
     
  16. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    pa dobro si to izorganizovao, ja sam hdd bay-eve skinuo, jer ne koristim 3.5 diskove u mašini stim da ja nigdje nikakav filter nizašta ne držim, svake sedmice kompresorom izbacim prašinu.
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Super si ti to slozio izgleda ko apoteka.

    E sad kad smo kod filtera trebao bi nabaviti neki filter. Za par dana kako sam kuciste zamjenio prasine unutra ko da je usisavac. Bocno sam stavio 2 ventilatora od 120mm intake, jedan naprijed intake drugi nazad exhaust. Mozda bi to trebalo drugacije tj. ovi sto su bocno da tjeraju van zrak da naprave negativan pritisak? Mrsko mi testirat pravo da vam kazem. I filter mi treba, znam onaj fol sa zenskim carapama al htio bih uzeti bas pravi filter da sam na miru jer ovako je uzas, sta preporucujete? Na dnu ima neki kobajagi filter al velika okna moze proci dosta prasine dok je ovaj naprijed ok filter a belaj su ovi bocni ali ako bi ih okrenuo kontra kao exhaust rijesio bi problem sa tolikom prasinom.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nema bolje od zenske carape, zato sto mozes da biras gustinu, sto gusce manje prasine, ali i manji airflow.
    Nije na odmet ni nekada usisati prostoriju gdje je racunar, kod mene je skoro 'otvoreno' kuciste, haf 932 sa 10 ventilatora i bez filtera pa nema neke prasine :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja prasinu cistim kad se sjetim, mozda svakih 5-6 mjeseci. Bude malo, ne blokira filter sve. Jedino kod usisavanja predjem sa cijevi taj prednji filter.
     
  20. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    iz mog ličnog iskustva, filteri samo vrše restrikciju protoka zraka i ne prave veliku razliku. Doduše svejedno mi je, otkako sam kupio mali kompresor zraka, nikada više filter nebi stavio.