Canon 500D - problem sa blicem

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Benq, Apr 9, 2014.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Drug je dobio na testiranje prije kupovine digitalni aparat Canon 500D , kupljen je prosle godine vani , 300 slika je s njim uradjeno , onoliko koliko je i baterija trajala fabricki napunjena , medjutim momku se aparat nije svidio jer ima previse nekih opcija (amater) i takvog ga je samo vratio u kutiju.

    Znaci aparat je NOV nigdje ni jedne packe nema slika perfektno ali ima neki problem sa blicem , kad se ukljuci nocni rezim gdje je blic potreban i kad se pritisne taster za fokus , blic iskoci ali ne okida tj napravi sliku ali bez blica. Pokusali smo razne opcije i modove ali jednostavno se nista ne desava , blic je naizgled nov (nema nista tamno na njemu da bi ukazalo na pokvaren blic).

    Dali ima neko iskustva s tim , sta bi trebalo jos pogledati ? Zadnji je firmware na njemu.
    I ako neko zna , koliko kosta externi blic , ne mora biti nov , samo neka je ispravan (ako je komplikovano i skupo napraviti njegov interni) ?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Prebaci na recimo P mod, izbaci manuelni blzc, i manuelno podesi na jedan od bliceva, ako ne bljesne onda jednostavno ne radi.

    Takodjer kada je totalni mrak, prilikom fokusiranja, kada pritisne do pola, blic bi trebao da treperi da bi aparat mogao fokusirati.. nevezano za slikanje.

    Imas bliceva od pedeset maraka, trazi na piku ali sve u kompletu ja to ne bih kupovao. Ko zna sta je s njim. Pokvaren uredja je pokvaren uredjaj.

    Koliko trazi para ?
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vezano za problem,de vi pogledajte gdje se i kako radi hard reset pa ga opalite.
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    @NAILS Aparat je stvarno NOV , sa svom opremom , prodaje mu ga za 300KM jer navodno ima i nekih troskova koje mora da pokrije.

    @dino radili smo vec onaj softverski reset ali nista se ne desava sa blicem , rekao sam mu da za svaki slucaj preflesha firmware.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Sumnjivo je to meni pravo i kako uopste locirate koliko ima klikova ako je flešan ?
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Ovaj momak koji je kupio taj aparat je totalni noob sto se tice tehnike, on je bio u inostranstvu (zaboravio sam gdje tacno) i trazio je sto masivniji aparat koji ce da napravi odlicne slike za uspomenu , ali kako mu se aparat nije svidio jer ima previse opcija i tipkica, odustao je od njega i spremio ga u kutiju sa ostalom opremom, tako da ga nije on fleshao sigurno jer momak radi na preradi mlijeka :D , a aparat je glanc nov , nikad nebi rekao da je neko i jednu sliku s njim napravio.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako se moze biti nekako siguran da je momak noob, onda ok. Na rizik dati tri stoje jer vrijedi zaista. Ali mi sve izgelda kao šuplja, nov, nije slikano, ne treba mu, male pare..
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    To da je noob je sigurno , jer ga moj drug zna odlicno , ovaj ne zna ni sistem podic na racunaru a kamoli da cacka po firmware , baterija jos nije ni formirana jer je drug licno otpakovao punjac , a ovaj je dao aparat za tu cijenu jer hoce zeni da kupi neki mali digitalac i da pokrije neki trosak.

    Sta ti mislis , posto vidim da se razumijes oko aparata , dali je ok da pristane i da kupi to za 300KM pa blic i ako ne radi da kupi onda externi pa da ga nakaci po potrebi ?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    To isto kad auto kupujes pa kazu baba vozala :)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ti budem iskren, ipak bih ga zaobisao. To je stari model, ko zna kada kupljen. Ima njima pet godina. Za 100+ KM dobit isito polovan samo ispravan.. skontaj sam. Jos kada uzmes da ipak postoji mogucnost da je taj X lik kupio od nekoh švercera koji je ko zna kako dosao do aparata, pa se sam zeznuo... nema smisla.

    On u takvom stanju vrijedi 300 KM ako se ne bi nisat desavalo sa njim.. ali ne mislim da je u konačnici dobra investicija.

    Ako si osoba kona noćiu slika, a nisi neki entuzijasta, prtiti dodatno blic za fejsbuk slike nije uopste zabavno.

    Ak ose pak odluci na kupovinu, posto ne baca blic iz nepoznatih razloga, probajte od nekoga blc da li ce i na taj nacin uopste funkcionisati. Ili platite na kafu nbkoj foto radnji da ga pregleda ko zna sta njemu jos ne fercera.

    EDIT: Dmr me pretekao.. bas tako. Penzioneri isli do marketa. Istinu za volju moj jaran nasao bas takvo auto. Ima mu 16 godina i nije presao 150K a kvarofva nula, osnovne stvari.. ali da ne idemo u off..
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Ne znam sta da mu kazem , na aparatu se vidi da je nov , u autenticnost price o kupovini aparata u inostranstvu necu da ulazim jer on moze rec bilo sta , jedino sto mogu da garantujem je da momak nije od "onih" stvari tj da kupuje od svercera i sl jer se i sam plasi posljedica koje mogu da nastanu.

    I da , ovaj moj drug nije od tih likova kojima aparat sluzi za fejsbuka :mrgreen: , jedva da ima i nekoliko svojih slika na fb :), nego mu aparat treba iskljucivo za dnevno slikanje i za more kad ode na odmor.

    Odnijet ce ga svakako u Unitic , tamo je Canonov servis pa da i oni daju svoje misljenje , zvali smo ih telefonom ali kazu da nikad nisu imali s tim problema , bar ne serije 450-500-600D.

    EDIT: Upravo mi je javio da je bio kod nekog fotografa u radnji i da su postavili externi blic i da radi savrseno s njim , ipak ce zadrzati aparat pa neka kupi blic ako mu bude trebao i to je to. Hvala svima na pomoci :)