CATIA V5 DMU Kinematics tutorial

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Blackmore, Aug 24, 2006.

  1. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Obećao sam pomoći kolegi Samiru oko kinematike zupčastih parova u Catia i naravno to ću i ispoštovati.
    Napisao sam tutorial, evo link:
    http://rapidshare.de/files/30586994/DMU ... torial.rar

    Sve kritike su dobrodošle. Ovo još nije završeno jer moram da objasnim sve ono što sam napisao u uvodu i + pravljenje simulacije i njno kompajliranje u Replay + simulacija mehanizma sa više stepeni slobode, +detekcija kolizije u radu mehanizma a možda i + renderisanje kinematske simulacije kako bi se dobila animacija rada mehanizma.
    Početkom narednog mjeseca kada odem u Banjaluku ću upload-ovati i Catia fajlove pomoću kojih je urađen ovaj tutorial, tako da se direktno na njima može vježbati. Možda uradim tutorial u html-u, na fazon Catia help-a. Mislio sam ga prebaciti u PDF, ali me zeza Acrobat 6.0 pro. Neće da radi, a ne mogu ga ni ukloniti. Ako neko zna kakav programčić za prebacivanje *.doc u *.pdf neka mi predloži. Ovo je za sada u Word formatu :D .
    Zupčanici iz Tutorial-a sa malo jednostavnije urađenom kinematskom analizom se mogu skinuti na ovom linku:
    http://www.elitesecurity.org/t196297-2- ... dge-DelCam
    Zakačio sam ga uz moj drugi post na ovoj stranici, a moj username na ES forumu je SlavishaT.
     
  2. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Hvala. :mrgreen:
     
  3. Blackmore

    Blackmore Aktivista

  4. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ponovo Hvala. Lagano se pocinjem bavit ovom problematikom. Samo sto su kod mene sve partovi u jednom product-u, dok si ti spajao pojedine elemente u vise producata. Al nadocu ja. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  5. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ako se neki partovi kreću zajedno, to jest ako nema relativnog pomjeranja između njih onda možeš unaprijed da ih sklopiš u jedan product koji će se u projektovanju mehanizma tretirati kao cjelina.
    Na primjer kod projektovanja klipnog mehanizma napraviš product u kome će biti spojeni klipnjača, velika pesnica, vijci kojima se velika pesnica spaja za klipnjaču, posteljice kliznog ležaja i klipna osovinica. Nazoveš taj product na primjer ''klipnjača sklop'', uvezeš ga u product u kome projektuješ mehanizam i onda radiš sa ''klipnjača sklop'' na isti način kao što se radi sa pojedinačnim dijelovima.

    Da nisam u primjeru iz tutoriala kreirao producte koje sam nazvao ''Obrtni sklop 1'' i 2 tada bi morao zadavati Rigid Joint veze između zupčanika i njihovih vratila. U suprotnom bi se zupčanici rotirali a vratila bi mirovala.
    Znači možeš da dijelove koji se zajedno kreću u mehanizmu (koji u toku rada mehanizma ne mijenjaju međusobni položaj) ranije spojiš u jedan product pa u mehanizmu radiš sa tim productom (ja više volim tako raditi jer najčešće se mogu iskoristiti već urađeni producti) ili da te dijelove vežeš Rigid Joint vezama.