Cisco Certifikacije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Nov 16, 2010.

  1. otpisani

    otpisani Novi član

    Slazem se da treba sto vise zavrsavati i ici dalje na CCNP, pa CCDP itd. Kod tebe je dobra situacija jer radis u takvoj firmi gdje ti poslodavac sve pruza, a ti samo trebas uciti, cak ti daje mogucnost da se pripremas za ispit na poslu. Kod mene situacija je drugacija,nemam posla trenutno ,sa lovom nisam bas najbolji kao i svaki nezaposleni, zato kazem da bi za sada samo isao na CCNA pa bi vidio poslije kako dalje. Tacnije pokusavam skontati koji su to certifikati i neki minimum koji je potrebno imati za neki posao kao sto sam u prvo postu rekao . Ne zivim u Bih nego u jednoj manjoj sredini, gdje mislim da ima neke mogucnosti za takav posao jer su donekle deficitarni za tim kadrovima .Ovdje se pojavljuju povremeno oglasi za takav posao i uglavnom su sve neke manje firmice koje isto tako odrzavaju manje firmice, tako da mi znanje od CCDP nuzno ne treba. Jedino ako bi uletio u takvu firmu koja nudi skolovanje kao kod tebe, to bi onda iskoristio vjerovatno. Ovako sad kontam da mi je imati dovoljno odgovarajucih certifikata sa kojima bi mogao zainteresovati eventualne poslodavce da me pozovu na razgovor i uz malo srece prime :D ..naravno ostaje problem iskustva i prakse. Mada imam vec nekog malo iskustva,sto je dafinitivno nedovoljno, pa cu pokusati preko raznoraznih tutorijala na netu, foruma , a mozda cu i uspjeti da dogovorim sa nekim poznanikm koji ima vise iskustva od mene da mi pokazu koju "fintu" na nekom casu informatike..Cestitam ti na tim diplomama, samo guraj do vrha gdje nemas kud vise dalje :D
     
  2. sumeir

    sumeir Komšija

    Koga interesuje uglavnom lik je pokrenuo projekat na kick starteru prije par mjeseci da obradi čitav CCNA. Što je tražio i dobio je,sad je završio tutorijal od 84 epizode.Navodno ako skupi love planira još neke "certifikate" obraditi.

    U linku ispod je objašnjeno šta i kako.

    Nadam se da će biti korisno onima koji ovakav materijal traže.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sutra u 13.15 bookiran CCIE RS pismeni :) Bice jebeno.
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nek ti je sa srećom :)
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Položeno :)))
    Sad spremanje za lab... 900 sati minimalno.
     
  6. mirseth

    mirseth Aktivista

    Svaka cast. :smt023
    Pa da i od tebe jednom docekamo video tutorijal na bosanskom.
    Naravno uz pretplatu na kanal.

    Par pitanja ako znas.
    Pripremam R/S kompozitni iz PDF knjige od Tod Lammle.
    Tu imam linkove za video lekcije na CBT Nuggets, za svako poglavlje po 1 ili 2 kratka videa od 15tak minuta.
    Ucim i iz onih materijala sa nastave u flashu sto su napravljena.
    Da li ovaj CCNA R/S mijenja CCNA exploration po novom sistemu jer sam po starom programu odradio 2 modula explorationa ili je R/S jedno a exploration drugo po novom sistemu ?
    Da li je ovo po tebi dovoljno za spremanje CCNA R/S uz one linkove sto si mi poslao na pp za stranice za ispitne zadatke?
    Da li mi je bolje da idem dalje po hijerahiji na CCNP ili da poslije R/S uzmem CCNA security jer vidim da je trazeno sve sto se tice sigurnosti?
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I ja sam spremao stari ccna iz knjige od tod lammle. CBT nuggets su super, ali kao sto sigurno znas ccna rs se promjenio poprilicno.

    Ako pogledas ovdje : http://www.cisco.com/web/learning/exams ... ml#~Topics vidices sadrzaj ispita, onog kompozitnog.
    Koliko vidim dosta se izmjenio. Nema vise dizajn strane, posto su uveli ccda, skoro pa nema fizickog layera, kablova i to.
    Ide puno na ipv4/6, routing, switching, stp itd, i naravno troubleshoot.

    Posto je CCNA rs kriterij koji moras ispuniti za bilo koji drugi ccna, cim ga zavrsis, idi security, ne osvrci se na rs. Mislim da ce ti security otvoriti puno vise vrata nego RS.

    Ja na primjer imam polozen Firewall iz security tracka, ali fakat mi se neda ici ova druga dva. To sam cisto uzeo da upoznam ASA firewalle.

    Vidi na kickass.to imas tonu novih stvari za ccna rs
    http://kickass.to/livelessons-cisco-ccn ... 61519.html
     
  8. mirseth

    mirseth Aktivista

    Hvala ti na odgovorima i linku za video materijal.
    Ovu sadasnju knjigu koju koristim, ona je napravljena po novom programu(200-120).I unutar knjige poslije svakog poglavlja imas linkove za nove CBT micronuggets(42 videa ) prilagodjene ovoj knjizi i novom programu.
    Ja sam nesto gledao sadasnji opis modula i meni izgleda da je CCNA security lakse polagati jer sad traze da imas polozeno samo ICDN 1 i odmah stices uslov da ides na Security.
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCNP Routing & Switching je dobio apdejt 29. jula.
    Izbacene su stvari kao voip, wireless i video, dok je ipv6 sekcija postala opsirnija, i ubacili su novije tehnologije kao Stackwise i VSS.

    Zadnji datum za certificiranje stare verzije je 29. januar 2015.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I na kraju se sav ovaj trud isplatio :D
    Titula ne znam ni ja sta znaci, znam samo da moram naruciti nove vizit karte.

    [​IMG]
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Da malo ozivimo temu :)

    Prije nesto manje od mjesec dna polozih ICND1, a drugi dio cu nadam se do kraja godine jer mi je zbig posla teze sve iskombinurati.

    Od materijala koristen official cisco press, cbt nuggets, train signal i svasta nesto onako usput i po potrebi. Za sve oni koji planiraju spremati,moj prijedlog je bacanje u "vodu" odmah nakon zavrsenog poglavlja

    Konfigurisite, isprobavajte itd. Moja je sreca sto imam pristup fizickoj opremi, tako da sam packet tracer rijetko koristio, a pored toga sam konstantno radio i sticao iskustvo na terenu sto je jos jedan veliki plus.

    Na kraju sam bookirao ispit, i proradio sam jos vise nakon sto sam imao u glavi datum ispita.

    On to ICND2 :)
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Svaka cast.
    Meni vrijeme za CCIE lab istice sad u decembru, tako da sam odlucio da radim pismeni za verziju 5 nekad u novembru :)
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Sto se mora nije tesko :p

    Da preuzmem certifikat kad ono placa se, vidjet cemo koliko su poste brze :)
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zavrsi icnd2 pa onda uzmi cert. Mozes preko maila pdf uzet besplatno pa isprintat negdje profesionalno. I onako ti posalju obicni a4 papir.

    Pricao sa shefom jucer. Test odobren. 300e kosta. Taman da se obnove i ovi ostali certovi :)
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCIE RS V5 pismeni polozen, opet, 822 poena ovaj put, ne znam fakat gdje sam zakazo :)
    Ali, polozeno je polozeno...
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Čestitke :), položeno je položeno što kažeš. I ja sam na redu za ICND2 nekada u februaru, pa da se i toga kutarišem :)
     
  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Danas uplovih u CCNA vode :), malo odmora i labova sto nisam stigao, pa cemo vidjeti u kojem pravcu dalje, kako posao dozvoli :)
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Samo naprijed, pitaj ako zapne gdje :)
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav Ciscosaci.

    Iz cega se sad najefkisanije sprema, sta preporucujute i kako - kad u kojim intervalima etc.?

    Vec duze vremena se nakanjujem da krenem, ali uvijek nekakve obaveze. Razmisljam na taj nacin da, sad dok pisem magistarski ujedno i radim CISCO certificiranje, sigurno ce pomoci pri aplikacijama za posao.

    Zeleni ti mozda malo vise znas i o samim certifikacijama, gdje ih mozemo uzimati i sl. Ja cu otici do faxa danas, navodno imamo i popust nekakav kao studenti, pa mozda da barem prvi certifikat kroz fax polozim, ustediti koju kintu :)
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zavisi od skole do skole, ali neke nude CCNA kao predmet. I onda odradis cert na kraju, nekad dobijes voucher za test, nekad popust.
    Kako god okrenes mala investicija za ono sto dobijes, ulazis direkt u uzi krug ovih sto su trazili isti posao.

    Po meni, CCNA, pa cak i CCNP se moze nauciti bez kurseva. Sve ide zasebno, protokol po protokol, nema nikakvih komplikacija, mixova i sta vec ne sto imas u CCIE.
    I kad sam isao kurs, isao sam pri global knowledge. Po meni najsolidniji provajder.

    A kako spremiti, to je licni izbor.

    Meni pase gledati CBT nuggets, i onda zapisivati vazne stvari, lakse se zapamti.
    Lab za CCNA / CCNP ti ne treba. Sve moze u GNS3. Sve radi sem switchinga. Za to bi moglo biti pametno uzeti par starijihi layer 3 switcheva.
    Moze se i to rijesiti, ali ne frcera optimalno.