Clocking E4600

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by aeRo, Aug 21, 2011.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Upravo tako..

    Ja imam Asus P5KPL-VM G31 maticnu i postize 411MHz FSB-a sa E6750 100% stabilno.. (poznat FSB zid od 411MHz za ove Asus G31 maticne)

    Sa Q9550 radila je normalno na 401MHz FSB x 8.5 takodje stabilno u P95.. http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1754824

    Ova maticna nema nikakve overvolting opcije u BIOS-u .. :smt005 :smt005 (samo FSB freq,RAM strapove,osnovne latencije i CPU multiplier)
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Normalno da fura.
    Nasao sam u ingelu, odo sutra po njega i konacno clock da legne. :smt003
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo maloprije sam instalirao coolere i odradio "standardni clock" za moj procesor.
    Sljedece sto cu probati je dici ga na 3.2 s varijantom 12 x 266 samo moram uci jos malo u fazon oko vCorea i podesavanja ok voltaze..
    Sto se tice trenutnog stanja temperature i toga, u idleu su core 1 i 2 oko 42-43, na testiranju sa orthosom je isla do 64.

    Evo ss-ova:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. nVidia

    nVidia Aktivista

    Zanima me za šta je CPU termination voltage, i zanima me na stock cooleru koliki smijem napon davati E7400?
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je FSB voltaza takodje poznata kao VTT..

    Ona se dodaje u slucaju dizanja frekvencije FSB sabirnice i za 45nm procesore default je 1.1V a max preporucena za svakodnevnu upotrebu je 1.40V..

    Za E7400 max voltaza (Vcore) za svakodnevnu upotrebu je 1.40V uz napomenu da temperature jezgri ne prelaze 75C pod LOAD-om..

    Znaci na stock cooleru ili bilo kojem drugom hladjenju moras temperature jezgri drzati ISPOD 75C u svakom trenutku..

    Posto si na stock cooleru prije ce ti temperatura biti ogranicavajuci faktor nego Vcore voltaza,koju svakako moras drzati ispod 1.40V..
     
  6. nVidia

    nVidia Aktivista

    Na 1,35V Vcore su dostizale oko 71 stepen u Linpacku dok u igrama je dosta bolja situacija. FSB neće preko 343MHz, pokušat ću onda Vtt povećati još pa ću vidjeti, hvala na korisnim informacijama.
    http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2059540, napon je 1.3625V u biosu, ploča jednostavno ne može više.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pratim tvoj rad Aero i moram priznati da imam iste ili slicne "situacije" ...

    Vidim odlucio si preci na Core 2 Quad...imam slicne dileme :
    viewtopic.php?f=5&t=28584

    Ja imam Core 2 Duo E4700 sa G41 MB = Asus P5G41T-M LE (4 + 1 faze ). Napravio sam uspjesan auto OC sa 20 % koje ploca nudi, ali ploca je podigla mnozioc, a ne FSB...

    Problem kod moje ploce, koliko sam na netu istrazio, jeste sto moze maksimalno podrzati oko (350) 360 Mhz X mnozioc.

    Intel Core 2 Duo ili Quad procesori sa X oznakom imaju otljucan mnozioc i vecu fleksibilnost pr OC-u.

    Svi drugi imaju raspon od npr 6 do 8/9 za Quad, do 6/8 do 15 za Duo modele...

    U prevodu :
    350 x 15 = za C2D
    350 x 9 = za C2Q

    Jednostavno, nisam siguran mogu li nase ploce pogurati C2Q, na jednom performanse / ekonomski isplativom nivou ?

    Nisam siguran, ali da li si radio kakav benchmark na ovom c2d nakon OC-a ?
    Imas li rezultate, pa da uporedimo ako si presao na C2Q ? (jer vidim iz teme oglasa da si vec nasao neku zamjenu).

    Unaprijed se zahvaljujem na infu i saradnji.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obojica mozete biti sretni sa nekih 3.2GHz, to je plafon za te procesore. Moglo bi i do 3.4GHz sa vecim naponom na boljoj ploci, ali to je vec izvlacenje maksimuma.

    Obzirom da je FSB 200MHz, maticna nece bit kocnica sto se FSB-a tice, a overclock je lagan, samo dizanje FSB-a uz promijenjen multi memorije, posto ne zelite da memorija ide preko svog tvornickog takta jer onda imate i faktor nestabilnosti memorije pored procesora, sto znacajno otezava overclock.

    EDIT: Sad vidim da autor teme ima E7400, to je vec nesto drugacije, ali dobra stvar je sto procesor i ne trazi puno napona.
    EDIT2: Nije ono aero Pionircino! :D Zbog tebe sam se zbunio, znam da ima neki E4xxx procesor. :)
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da li je to prognoza za obe vrste procesora C2D i C2Q?

    Jer sa C2D bi se mogao ostvariti veci FSB zbog visokog mnozioca...ali i on je ogranicen, bar kod mene..

    Nisam jos provjerio (prehladio mi se monitor :D ), ali cu provjeriti...
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Stevie, nemoj vise gledat slike plavusa po internetu, vidis da te zbunjuju :D , gledaj samo crnokose :D

    Sta si ti citao, to samo pita burek i ti znate :D

    aero ima E4600 i sad je oglasio da mjenja za Core2 Quad.

    Edit.1. mislim da je najbolje omjer FSB / RAM postaviti 1:2 ?
    Edit.2. mislim da aeRo ima 400 Mhz / 800 Mb/s RAM, pa je njemu RAM ogranicavajuci faktor FSB-a na 200 Mhz, nisi ti puno ni pogresio Stevie, ne znam sto se ljutis na mene :)
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    najbolje 1:1 s tim da ti, ako je ikako moguce, ram radi ma maximumu.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hmm ipak nisam dobro gledao, ovaj Apacer DDR II moze raditi na 800 Mhz, 400 FSB-a x mnozioc za omjer FSB / RAM 1:1 ...

    aeRo evo jedan benchmark, ako jos nisi napravio zamjenu ...

    http://unigine.com/products/heaven/download/
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovako si poceo:
    Ma nema nikakve ljutnje. :D
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    E neda mi se drug da ti napisem ...

    Ma znao sam ja da ti volis burek i plavuse :D :D

    Zao mi je zbog OT, ali Stevie je OK momak, necu da se zavadim sa njim.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nesto ne radim kako treba, moze pomoc?

    Cilj je postici max FSB kroz manji mnozioc, mislim da moze od 6-13 ...

    Asus P5G41T-M LE (zadnji bios r.901)
    C2D E4700 (200x13 = 2.6Ghz)

    Na 290 x 10 se rusi...

    Na 280 x 10 :
    1,328 V
    560 Mhz RAM (KHX1600C9D3B1/4G x 2 = 8 GB) i nisam gledao na koliko je V-RAM i jeli to uzrok rusenja...
    FSB / RAM 1:2 i nisam siguran da li mogu manuelno promjeniti omjer na npr 1:1...
    1120 FSB (sa 800)
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Tesko ces na toj ploci postici visok FSB jer ti je procesor 200MHz FSB (800MHz Quad bumped)..

    Ako nemas FSB voltage u BIOSU onda je tesko to postici..

    Uglavnom..

    Mozes staviti FSB na 266MHz a RAM na 1066MHz (7-7-7-20) (ili ako moze na vecu brzinu memorije od toga za FSB 266MHz)..

    I drzi taj omjer FSB:RAM..

    1. Spusti CPU mnozilac na minimum (6x) i polako dizi FSB (po 10MHz) i bootaj u Windows..

    2. Testiraj sa Prime 95 Custom 320K < 320K 15 minuta na 266MHz FSB x 6 = 1.5GHz CPU..

    3. Ako prodje bez error-a onda ponovo digni FSB za 10MHz i opet testiraj..

    Kada dodjes do FSB-a kada ne mozes da prodjes P95 ili da bootas u Windows onda to ti je max FSB za tvoj sistem..

    4. Kad si nasao max FSB (na primjer 300MHz) onda dizi CPU mnozilac na npr 10x za 3GHz..

    5. Testiraj u Windowsu sa Intel Burn Test 10x runs, ako padne sistem onda dodaj Vcore i opet testiraj..

    6. U slucaj da nemas Vcore opciju u BIOSu onda spusti CPU mnozilac npr sa 10x na 9x 300MHz FSB = 2.7GHz i opet testiraj sa Intel BT..

    Ako prodjes IBT oda imas stabilan overclock..

    Drzi temperature jezgri ispod 60C (ako je procesor B2, B3 ili L2 stepping) ili ispod 70C ako je procesor G0 ili M0 stepping
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Odlicno, to mi trebalo da me krene :)

    Hvala KingT :smt006

    ajd javim sta i kako...trebat ce vremena ...a moze se dodavati V na CPU,RAM,NB,SB ... samo po "nekom" obrazcu, nisam detaljisao, jer bi za sada zelio postici neki optimum bez dodavanja V ...

    Nego, ovaj Intel Burn Test postaviti na standard ili vise ?

    Treba mi program za benchmark (posebno memorije), da uporedim rezultate ?

    Ovaj MaxxMEM PreView download ne prolazi zbog AV zastite...
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo, za pocetak da krenem od benchmark rezultata :

    Intel Pentium D 945 (3712 Mhz) na 218 x 17 sa 1:1 DDR2 2x1 Gb RAM (400 Mhz), zauzece procesora do 100% za Unigine Engine, Heaven Benchmark v2.5 Basic (DX9) medium postavke...
    FPS: 32.6
    Scores: 820
    Min FPS: 14.7
    Max FPS: 58.9

    OC E4700 :
    OC profil=Auto OC = 20 % procesora (240 x 13), FSB-RAM 1:2, sve ostalo auto...

    [​IMG]

    Benchmark rezultati, zauzece procesora do 100% kao i GPU-a, ali RAM na GPU je 512 Mb od 1 Gb...

    [​IMG]

    Evo, stabilan test na 3.1 GHz (282 x 11), FSB/RAM 1:2, PCI 100, EIST/Speed Step OFF...
    Sobna temperatura je 23c, a procesor je isao max do 48c pod testom= Noctua sa ULANA :D :D

    [​IMG]

    Moram raditi benchmark i iskoristenost sistema na ovom OC-u...

    Na 284x12 = 3.4 Ghz Intel Burn test / maksimum RAM-a, je srusio sistem :D
    ali radit cu jos testiranja...

    Npr, mogu postaviti manuelno RAM na opcije koje je KingT predlozio 7-7-7-20. evo slike kako bi postavke RAM-a izgledale :

    [​IMG]
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    cemu toliki multipler? Bolje idi sa najvecim mogucim fsb-om a spusti multi.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pokusao sam :

    290 x 10 i pad sistem,
    286 x 12 maximalno, 286 x 13 ne moze...
    Eh sad nisam pokusavao vise od 286.

    Jedino da dodam malo V...