Cold Solder (Cold Heat)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by irhadkul, Dec 29, 2012.

  1. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Zdravo raja,
    Dosadilo mi je vise cistiti ovo zeljezo, ili je do mene ili ovo stvarno nije prakticno za lemiti. Vidim po ebayu ima cold heat jeftino se uzeti. Sad me zanima da li to ima kod nas i da li ustvari lemi onako kao sto prikazuju, i koliko dugo mu traje onaj vrh(metal ili sta je vec)?
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Šta bi lemio sa time? Zbog načina zagrijavanja vrha, nikako ne lemiti elektroniku. Eventualno ako trebaš zalemiti dva kabla ili nešto slično, ali definitivno ne blizu el. elemenata sa time.
    Kakvu lemilicu sada koristis pa ti ne odgovara?
     
  3. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Evo recimo trenutno pokusavam da zalemim elektricnu razvodnu kutiju(produzni kabl).Odvajao sam je od kabla jer sam morao kroz zid provuci, i sad nikako nemogu da zalemim, plastka mi se pocne topiti, i ne moze nikako da se zagrije metal za lem.Inace ne lemim nikakvu elektroniku,samo obicne kablove i to je to. Usput sta se koristi za elektroniku?
     
  4. wragg

    wragg Aktivista

    Za takvo nesto bi ti bilo ok vjerovatno. Ne mozes to zalemiti jer ti je velik presjek kabla pa ti hladi lemilicu. Koja ti je snaga te lemilice koju imas?
    Ja za elektroniku koristim stari dobri Weller WS-50 (vec 6 godina je kod mene), a imam i Gordak puhalicu ako treba neki SMD ili slicno uraditi. AkoBogda, uskoro ce leci i neka IR lemna stanica, samo nisam siguran da mi se bas isplati uzimati je :)
     
  5. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Neka HM 60W samo na njoj pise, ali pretpostavljam da je smece neko, ili ja stvarno lose lemim(sto postoji velika mogucnost),pa hajd reko sa coldom bi bilo lakse.
     
  6. wragg

    wragg Aktivista

    A vidi, lako je moguce da lemilica ne postigne pravu temperaturu, ali meni to vise lici da imas los tinol. Jesi probao malo fluxa nanijeti na lemne povrsine?
     
  7. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Probao sam i sa fluxom,jednostavno je pretesko sad nesto zalemiti. Ocistio sam vrh celicnom cetkom, zagrijao ga do prave temperature,ali jednostavno ne ide. Valja mi sa nekim strucnijim pogledati malo jel do mene ili da kupujem novu. U svakom slucaju hvala na informacijama za ovaj cold heat.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Ako si tinol platio 2km, budi siguran da je u tome problem.
     
  9. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    imam cold heat i nije za nekog ozbiljnijeg lemljenja. na zalost sistem rada je da stvara veliku struju izmedju 2 kontakta i tako topi tinol. za elektronike nije
    bolje ti je da uzmes neku bolju lemilicu, platis vise za vrh dobar i da uzmes bakarnu zicu (kao ona zica za ribanje sudja) za ciscenje vrha. ja tako radim vec neko vrijeme i vrh mi je jos uvijek odlican.