Cooler ili Vodeno?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by donjapa, Nov 13, 2013.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav ekipi!

    Procesor (i5-3570K @ 3.4) trenutno hladim stock kulerom i sve radi kako treba, medjutim kada udjem u BF 4 ili opteretim procesor sa drugim radnjama taj mali stock kuler krene u "rage" mode i okrece se na 3000 RPM-ova (sala mala) i stvara uzasnu buku. Postalo mi je jasno da je odsluzio svoje i dosao sam na ideju da to malo unaprijedim.

    Pitanje:

    1. Da li ici na nekakav provjeren kuler?
    2. Da li uzeti set vodenog hladjenja za procesor (vidim da ih ima nekakvih po 100tinjak eura, neki basic modeli)?


    Savjeti uvijek dobrodosli.

    Hvala!
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma stavi kakav slabiji vazdusni kuler, za tu frekvenciju nadji neki jeftini do 50KM. Kod mene se mugen 2 uopste ne cuje sa istim cpuom na 4,4GHz.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja bi kupio vodeno.

    Razlog je uvazeno razmisljanje Stevie-a. On je prvi pokrenuo inicijativu u tom smjeru.

    Evo kako to ide ; smanjuju proizvodni proces, kako procesora-tako i GPU, na kraju lagano rastu temperature.

    Nove GPU izlaze naredne godine, pa bilo nove+"male" ili ove sada "tople"+stare, bolje je imati vodeno.

    Koliko pratim postove Steviea, on trazi neka pametna i povoljna (po cijeni) rjesenja;
    viewtopic.php?f=10&t=29322&start=325
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma kakvo vodeno, jeftini cooler tipa Hyper 212 Evo ili PLUS i zdravo, ima ih na pik.ba polovnih po 50KM.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ako bi se trosio onda bi mozda uzeo i trajno rjesenje (i za nadolazece generaciej CPU-ova), da li ti bio nekakav high-end kuler ili vodeno sa mogucnosti nadogradnje, nebitno.

    Hyper 212 Evo/Plus imaju po 25-30 eura novi, Mugen 2 je 50 eura.

    Vodena hladjenja je vec malo "teze" naci, tu mi mozda zeleni moze pomoci jer on je vise upucen u ove lokalne prodavnice nego ja, ali ja sam upsio naci

    CM Eisberg 120L Prestige za 120 eura, i jos nekakvih EK KIT-ova, Aplhacool Nexxxos i CM 240L prestige za nesto vise para.

    U svakom slucaju nebi zelio uzeti nesto sto ce sluziti sad i onda kasnije ce se moci baciti, ako vec uzimam onda moze i skuplje ali da valja.

    Hvala.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    i5-3570K+BF4+sigurno neka bolja grafika=donjapa je ozbiljan igrac, samo je pitanje koliko je odmjeren.

    KingT ti si kupio drugu grafiku za CFX, ali vec si imao momacki CPU hladnjak i vecinu problema si ranije rijesio.

    Dolazi novo vrijeme i pitanje kada donjapa planira novu grafiku.

    Ako je "slabija", vodenim moze hladiti cpu i gpu gurat na vise OC-a.

    Sam odluci, meni se dopada ono sto je Stevie zapoceo istrazivati.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za GPU, ne za CPU. Nema razloga ici na vodeno za CPU kad su jedino najbolja AIO rjesenja bolja od najboljih zracnih hladnjaka, a o buci koju ta vodena proizvode da ne pricam. Uvijek su glasnija od zracnog hladjenja, ako nista onda zbog pumpe.

    Realno za CPU poput 3570K je taman Hyper 212 ili slican cooler.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pa evo, neka stoji tema par dana pa neka se i ostali ukljuce, mozda da cujem koju pametnu i od Sene jer je on radio vodeno ranije, mada je ono vodeno bilo urnebesno skupo vodeno :D

    Grafika je trenutno 7950 a nisam neki hard-core-gamer, ali nije da ne volim opaliti kada nesto novo izadje :)

    Smeta mi to sto mi je komp trenutno u dnevnoj i kada dodju kolege da razbacimo koju fife da ne bruji toliko - nego da bude ono, silent-killer :D

    Svi prijedlozi su dobro dosli! Pa eto neka odem i do 250 Eura ali da nadjem solidno rjesenje - ja zadovoljan (+ da zena ne sazna!)

    Edit: Stevie - znaci ako je samo CPU u pitanju, nema potrebe za AIO?
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Vani sam, pa su cijene malo i pristupacnije. Koji je ono, najtisi a da obavlja svoj posao?

    Malo sam googlao i kazu da je i ovaj veoma tih:

    Be Quiet! Dark Rock Pro 2

    Tisina prije svega, mada mi je ovo preglomazno...

    Evo ga za 65 eura mada djeluje pravo velik :)

    http://cdon.se/hemelektronik/noctua-nh- ... -p11321375
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Noctua je br.1, imam NH-D14 ali sa Cooler Master ventovima, vrte se na 1000rpm u loadu, na 4.7GHz (1.42V) teperatura jezgri ne dotakne 70C u Prime 95 testu.

    Sa stock ventovima je jos i tisi i bolji ali meni se licno gadi boja ventilatora.

    I da cooler je ogroman tako da moras imati i veliko (siroko ) kuciste u kojeg ces ga smjestiti.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eh eto, cuo si, a iskreno i mene je zanimalo :D

    Noctua je kao da nemas hladnjak, evo 30 CPU, soba oko 24+, a Noctua na 750 RPM prede :D
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    D14, iako dobar, vec je prilicno star model. U14S sa jednim ventilatorom je slabiji za samo 1-2° a tisi, laksi, i manje zapremine. Od mene jos jedna preporuka za manji model - U12S.
    Mislim da jedan kolega sa foruma moze nabaviti Raijintek Ereboss za 90KM sto je isto tako solidna ponuda.

    AIO vodena rjesenja zaobidji zbog buke.
     
  15. neurofunk

    neurofunk Novi član

  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovo vise odgovara low i mid-range procesorima. A i cijena je losa.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Noctua U14S je nesto i skuplji od D14-ke. Da li se isplati ici na njega, s time da je tako tih ili ipak ostati na D14 (da sluzi u slucaju upgrade-a sistema)?

    Edit:

    Enermax ide za 40tak eura, da li je on provjereno tih?
     
  18. k0ST

    k0ST Aktivista

    AIO vodena se isplate u slucaju da nemas nesto ekstra prostora u kucistu da montiras grdosije od hi-end hladnjaka (tipa 15-16 cm visine) ili neces da na maticnu nakacis ~1 kg tezine. U pogledu cijene/buke/performansi je bilo koji iz top 5 hladnjaka dosta je bolji izbor. Ja nisam cuo da se neko zali na problem tipa "presusio mi heatpipe" ili slicno. Kod AIO vodenih moze biti svasta, od toga da je u startu ne radi, do problema sa bucnom/zavijajucom pumpom ili pucanjem crijeva na spoju sa hladnjakom. Slabo ce ti onda sta vaziti garancija, zato AIO testiraj u radnji (ako je moguce). Buka na AIO hladnjacima se da rijesti kupovinom boljih ventilatora (30-ak KM/komad), ali u tom slucaju sve izadje makar duplo skuplje od nekog hi-end zracnog hladjenja. Sto se tice custom vodenog hladjenja, tu ti nema puno price - performanse su sjajne, izgleda cool i sexy, ali je poprilicno skup sport. Tu nemas sta traziti bez najmanje 250 eura za neki osnovni loop (rezervoar+pumpa+cpu blok+240mm radijator+crijeva i fitinzi). Jedina dobra stvar je da takvo hladjenje obicno potraje za nekoliko konfiguracija...
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja ne bih ni razmisljao o D14 jer kasnije uvijek mozes naruciti jos jedan Noctua ventilator ako zatreba (mada sumnjam). U slucaju da izadje novi socket u medjuvremenu, dobices bracket dzabe direktno od njih.
    Imho jedini dobar AIO sistem je Corsair H100.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Imam jedan Noctua ventilator stoji bezveze u kutiji jos uvijek, ako ga nisam kome dao u medjuvremenu, dobio na poklon ali mi fakat nije isao uz crno kuciste i ostale ventove.

    Kuciste ima dovoljno mjesta, Bitfenix-ovo je pa sam i sve ostale ventove uzimao od BFenixa, prilicno su OK, naspram onog na CPU-u.

    Ovaj Corsair-ov kit kosta 90-100 eura, znaci nije velika razlika izmedju njega i coolera a i ovo je prilicno elegantnije, sta radit.

    Edi: Ima i ova nova verzija, H100i - gledam review upravo.