Cooler ili Vodeno?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by donjapa, Nov 13, 2013.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zasto bi vodeno bilo glasno?
     
  2. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Nisam nikad imao i neznam , pretpostavljam zbog pumpe + ventovi , e sad kod Noctue moguće da kod mene nebi radili ULNA adateri na matičnoj , jer sam nedano kupio vent noctua 120mm sa tim adapterima i kad ih utaknem u mb nerade dok na molex rade ! ali su dobri i na max su tihi.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Manimo se aio igracaka, vodeno pravo moze biti izuzetno tiho, samo moras znati koje radiatore i ventove da uzmes.
     
  4. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Pa daj uputi nas malo ,šta kako.... ništa ne progoogla, LoL
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako ti je 285KM za H100 puno, nemoj se ni raspitivati oko custom rješenja.
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sta te konkretno zanima?
     
  7. joyjoy

    joyjoy Aktivista


    Recimo koliko tvoje custom hlađenje košta , koje , gdje nabaviti.... znači za mene 7950 grafa i cpu fx 8350 ,radiator ? pumpa ? na primjer http://www.ekwb.com
    ali mi nije jasno (100 dijelova) šta sve treba ! cijena je paprena to znam...
     
  8. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Upravo tako..ja sam prvi mislio da se to sve moze sloziti za cak i manje para, a realno je da za te pare mozes uzeti radijator, pumpu i mozda jos koji fitting, uz malo srece mozda naletis i na nesto polovno a iskoristivo. Ja vodeno radim upravo zbog buke, koja je za moj posao nepodnosljiva, i vjeruj da mi nije puno trebalo da naucim da je to sport koji ako valja-kosta, i ako nemas nekih 200-250 eura minimum negdje u steku, nemoj puno ni razbijati glavu sa tim..cisto poredjenja radi, dva dobra tiha venta, tipa Noctua ili Corsair, dodju oko 70 maraka, za push/pull 4 komada. 140 maraka samo ventilatori, za jedan rad. Dva radijatora duplo toliko - 280 KM SAMO ventilatori. Dobra pumpa minimum 90 maraka, radijator 100 pa navise, crijeva 40-tak maraka, fitinzi 10-tak maraka po komadu, blok za CPU 100 pa navise, isto tako blok za GPU, rezervoar 80-tak maraka..I tako dalje.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Realno ti si za pare koe si dao za vodeno i + vrijednost tvoje karte mogao lako da kupis novu Asus HD7950 DC2 TOP V2 koja je mnogo jaca od te HD6950 i + veoma tiha, bolje receno necujna (licno je posjedujem)

    Vodeno hladjenje nije za ljude koji prvenstveno zahtjevaju tisinu, ono je za ljude koji imaju viska para ili vise para nego pameti. :D
     
  10. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Preskupo trenutno za mene , grafa mi nije nešto bučna TFIII ustvari u idle je nečujna , bolje bi mi bilo ići na silent kućište (CM Silencio 652 i zračno Noctua NHD14 ili Alpenfohn Brocken 2 ili Fractal DEFINE R4 ) ,
    vjerujte Mugenu 2 ništa nefali , orginalni vent je jako tih PWM.
     
  11. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    I da, vrlo bitna napomena-vecina cijena koje sam ugrubo naveo su sa ekwb, a za svaku posiljku koja je preko 50 maraka, imas carinu i porez 38% na ukupnu cijenu, znaci ako je cijena necega sa dostavom 100 km, dok dodje do tebe izadje na 138, pa racunaj. Ja sam se odlucio na ekwb pumpu, rezervoar i blok (blok uzeo od Sene), a on mi je i rekao za ovo sa carinom i porezom, tako da sam se zaustavio sa narudzbom odavde na vrijeme :D @KingT, za tom grafickom ja nemam nikakve potrebe, niti je nesto spektakularno jaca od moje, niti mi ta razlika igra ikakvu ulogu, plus dok bih prodao svoju, kupio tu i jos opet nabavljao aktivne adaptere da bi mi triple monitor setup radio-odose pare opet. Ovako je i fun-factor mnogo veci :mrgreen:
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da fun factor ili ti geek factor :) , i zasto bi opet kupovao aktivne adaptere ako ih vec imas?

    Spektakularno ili ne, razlika je minimum 30% u performansama, sa overclockom na HD7950 koji je jos minimum 15% samo povlacenjem slidera dolazis nanajmanje 45% razlike u performansama a potrosnja ista.

    Samo sam ti dao primjer da postoji i drugi nacin za te pare da dobijes ono sto zelis a to je tisina. :wink:
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kome je do ekstremne tišine, staviće kućište u suprotan ćošak sobe ili čak u susjednu sobu, i razvući kabl do monitora i uzeti bežičnu periferiju. Ili to ili sve pasivne komponente...
     
  14. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Ja opet ponavljam, nije mi bitno koliko je i je li jaca, da ganjam "performanse" u ovom momentu sigurno ne bih uzeo ni jednu ni drugu, nije poenta u tome. Ovaj racunar radi perfektno ono sto TREBA da radi, i sigurno iduce dvije godine ne mijenjam nista osim kupovine dodatnih diskova i jos rama. A kod tvoje su mini dp, kod mene standardni, zbog toga bih morao druge. Neko stavi komp u drugu sobu, neko u drugu zgradu, neko pasivne komponente, neko vodeno hladjenje, neko stavi komp u frizider, neko ga hladi klimom, rjesenja ima raznih. A to svakako nije ni tema, svako neka sa svojim stvarima radi sta hoce i postupa kako misli da je najbolje.
     
  15. k0ST

    k0ST Aktivista

    Vodeno hladjenje je sjajna stvar, imam full custom, 420 (3*140) mm radijator + jos jedan od 140 mm... Ko hoce neko dobro hladjenje za malo para, onda neka radije ide na split-sistem klimu + solidan zracni hladnjak = puno jeftinije, a pride ohladis i stan :)
     
  16. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Naravno, mislio sam na closed loop gotova rješenja, ne na custom; ozbiljno hlađenje je out of the question samim budžetom kojim čovjek raspolaže.
    Za 200 KM može uzeti samo h80 (ili nešto u rangu) pa možda uložiti u bolje ventilatore (recimo noctua heh - https://www.youtube.com/watch?v=o26KOssbDOM), ali i to je preko budžeta.

    edit: U winwin-u imaš i ovo Prolimatech Basic 81 za 90 KM.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Asus HD7950 DC2 TOP V2 ima full size DisplayPort, http://www.asus.com/Graphics_Cards/HD7950DC2T3GD5V2/#specifications naravno nije poenta ni u performansama, ni u buci, ni u novcu poenta je potrositi lovu i osjecati se dobro zbog toga ..

    Naravno svak cini ono sta zeli u tome se slazemo, ja sam samo naveo jedan drugi pristup bez mnogo muke :wink:
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Oko 1000 eura, nabavljam sa ekwb i ebay-a, treba ti hrpa dijelova, pumpa, rezervoar, blokovi za cpu i grafa, minimalno 360mm radiator, fittingsi, crijeva, ventovi kvalitetni i itd.
     
  19. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Samo da se nadovežem na temu, koristim evo par dana već NHD14 i ne mogu da vjerujem koja je to zvijer od hlađenja. i5 4670k na 4.4ghz, i ovaj ga hladi bez problema. Takođe' tiho je samo me ovaj plavi wd ubi u mozak :(
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    D14 je zvijer, imao ga oko godinu.