1. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Cao. Nedavno sam kupio Pixel Wiev - ovu n-Vidia 6600 GT. Sa vaseg sajta sam download-ovao Riva Tuner i Power Strip programe cisto da provjerim frekvencije cipa i memorije koje bi trebale da budu 500 i 1000 MGz. Power Strip tako i pokazuje.
    Riva Tuner pokazuje Core Clock na ~ 300 MGz.
    Mozete li mi objasniti sta je Core Clock? Ako je to frekvencija grafickog aksceleratora postoji li mogucnost da sam dobio felericnu graficku karticu? S obzirom kakve se sve racunarske komponente prodaju kod nas ne bi me cudilo.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    core clock je frekvencija grafickog procesora, a sama kartica po referentnom dizajnu bi trebala da radi na frekvenciji od 500/450 (900 MHz), no moguce je da su u medjuvremnu izbacili i reviziju.

    ako powerstrip pokazuje dobre frekvencije, mislim da nema problema, a sto se tice riva tunera, provjeri najnoviju verziju ovdje:

    http://www.majorgeeks.com/download737.html

    najbolji nacin za provjeru su dobivene performanse..
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Mozes i sa Everestom i vidi da nije ''vanila'' umjesto GTi-a
     
  4. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Skontao sam. Kada sam otvorio opcije za overclock-ovanje kartice u Riva Tuner i prebacio sa "standard 2D" na "performance 3D" program je pokazao frekvenciju akseleratora na 500MHz.
    Vjerovatno drajveri upravljaju cipom na takav nacin da radi na 500 MHz samo u 3D aplikacijama (igrama), da se bespotrebno ne grije.

    Kako rece Enis najbolji nacin za provjeru su performanse koje kartica daje. Licno sam prezadovoljan karticom, nisam ju kupio iskljucivo radi igranja nego radi posla (3D CAD/CAM paketi).

    Imao sam iskustva sa raznom krnjavom opremom, pa me vise ne moze nista iznenaditi. Prije manje od mjesec dana umrezavao sam komsijama dva racunara da igraju CS. Dao sam im mreznu karticu i kabl. Na racunaru koji je na maticnoj ploci imao integrisanu mreznu karticu nije bilo opcije u BIOS-u da ju ukljucim. Morao sam im i kompjuter posuditi :mrgreen:

    Hvala vam na pomoci

    Hvala vam na pomoci
     
  5. Esh

    Esh HWB

    ne mogu da je vjerujem to za bios, ako je i nastao propust, onda 100% je naknadno kroz novi bios omoguceno, pa potrazi novi bios za tu plocu..

    sto se tice ostatka, slobodno nas kontaktiraj na forumu kada ti treba savjet ili pomoc.
     
  6. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ne znam. Djecko sigurno nije flesovao bios, ne razumije se u to ima trinaest godina i oko pedeset instaliranih igara na racunaru. Nije kupio polovan kompjuter pa ispada opcija da je neko snimio novi bios prije njega.
    Takodje, jedan moj prijatelj je prije godinu dana narucio Asus-ovu plocu (ne znam koji tip, i naravno necu imenovati firmu koja mu je isporucila), a dobio je neku "no name" krsinu. Nekad me nervira cisto bezzakonje kod nas, ali sta mozemo.

    Hvala na ponudjenoj pomoci, i Enise, izuzetno mi je drago sto si svoj jubilarni 2000 post postavio u mojoj temi. Posebno sto sam novi na forumu.

    Sve najbolje svim clanovima foruma i ekipi iz rezije :p