CoVid-19 [bez politike i sirenja dezinformacija]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Mar 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    I mi radimo od kuće, i sve poštujemo.

    Ovo što neko napisa iz rata izašli, kojeg ba rata? Ja zaposlio sebi u tim momka 97bgodište, on veze nema da je bio rat, eto koliko je to davno. Rat nije izgovor više ni za šta. Nikakav argument.

    Sent from my Huawei P30
     
    Pasha and Sena like this.
  2. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Kompletna firma radi od kuće. Mi iz IT sektora sjedimo u kancelariji i ispunjavamo želje retardima koji ne žele pročitati uputstvo u kojem je doslovno naveden svaki korak koji bi moglo pratiti i dijete od tri godine.
    Međutim, haj' ti hamši objasni da treba pročitati nešto, a da nije o novoj haljini Jelene Karleuše.

    Vjerovatno od sutra i mi od kuće...
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovo ce izazvati novu krizu i recesiju. Koliko je samo firmi nestalo prije deset godina. Sada predviđaju da ce vecina avio kompanija bankrotirati ako vlada ne uleti sa podsticajem. Isto važi i za restorane i hotele. Zatvaranje ugostiteljskih objekata kod nas nema smisla jer su jako velike guzve u marketima ili jucer gledam, ispred socijalnog. Tolika je guzva da se red proteze van zgrade. Narod prislonjen jedno na drugo.

    Što se samog virusa tice, sve su špekulacije jer su razliciti slucajevi, kako koga zahvati. Južna Korea je imala najbolju reakciju. Najveci je problem kada uhvati pluca. Slabije osobe tu stradaju. Mislim da nije problem za vecinu stanovnistva ali je preventivno zabrana javnih okupljanja da ne bude preopterecenja bolnica. U Italiji je katastfora. Pacijenti leze po hodnicima.

    Ima i ovaj tracker za broj oboljelih ali koliko je relevantan kada su testiranja jako spora: https://www.bing.com/covid
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mi IT-evci imamo dezure od 9 do 12 i onda kuci. A upute smo poslali i lagano ako neko komplikuje vratis ga kuci neka procita. Napravili smo sve, definisali, procedure, i ko ih se ne drzi ne dobije ono sto trazi. Simple.
     
  5. becke

    becke Aktivista

    Ko moze, radi od kuce od jucer do daljneg, tj. dok vlada u Ceskoj ne prekine vanredno stanje.
    Nema okupljanja, ne smije se napolje osim u prodavnicu, apoteku i slicno.
    U prodavnicu se mora sa maskom ili pokrivenim nosem i ustima na neki drugi nacin itd.

    Drago mi je da se ljudi vecinom pridrzavaju uputa, tako da se nadam da nece potrajati.
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Već sam rekao, mene brine recesija više. Ljudi su preživjeli kugu i ovo će se bez problema, mnoge će više oštetiti što neće imati posao. Gledam koje čudo i kako se planeta oporavlja od nas kako smo u kućama, rak rana smo, sve uprljali i zastali.

    Nego šta mislite da li je sada pametno ulagati u dionice, koliko vidim sve ide dole, kao i svaka recesija i ovoj će doći kraj

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ja koliko sam primjetio, najviše se ne pridržavaju stari prdohani i babe... Gledam maloprije ispred Raiffeisen banke, stoji 15 ljudi. Svi mladi napravili razmak metar-dva, sve se babe i dede guraju između njih, hoće preko reda, sve prave grupice...
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. nFare

    nFare Komšija

    Što se tiče njemačke bar u ovom dijelu gdje sam ja ponašanje ljudi je odron, rijetko se ko pridržava pravila, ljudi šetaju jedu sladoled kao da se ništa ne dešava, mnoge office firme su još uvijek u pogonu, negdje ljudi rade svako drugi dan, što je niđe veze kao neka preventiva, u par firmi su starije poslali kući a mlađa raja kao po sistemu mi smo već zaraženi nema smisla sad u karantin. Ja sam svog šefa nazvao u ponedeljak i tražio home office do daljneg jer je relativno neproblematično, mala je firma. Uglavnom vrlo neozbiljno, ekonomija koja svakako ide u krah je ispred zdravlja ljudi, za sad.

    Što se tiče dionica biće zanimljivo i to pratiti nakon restarta, možemo nekad otvoriti temu za to, pod uslovom da nam banke stave naš novac na raspolaganje i da budemo imali posla:D

    Ljudi ako su imalo pametni odvratit će se od pretjeranog konzumerizma i okrenuti se životu. Zemljište i uzgoj organske hrane bi moglo biti još veći hit, svi koji se bave veganskim proizvodima. Autoindustrija je ovdje totalno stala, nakon što se pokrenu ponovo, pojedini tehnološki procesi se vjerovanto neće više ni restartovati. Negdje vidjeh sliku ilustracije budućnosti iz 60 tih godina, ljudi na romobilima ispod staklenog zvona, nešto što je Clarkson imao u top gearu u nekoj od epizoda :D
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Nažalost kod mene posao ne može biti u izolaciji, u firmi sam koja ce raditi kad bude najgore.

    Maloprije sam neke papire u poreskoj predao kad vidim 20-30 ljudi otkaz dobilo. (Veci restoran je u pitanju)

    Masovnog ce otpuštanja biti jer znamo da ce ovo potrajati duže od 15x dana.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    šta sad nije kraj svijeta
    na biro i primat naknadu od biroa pa sledeci put dobro razmislit gdje ce se covjek zaposlit ;)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mozes sutra traziti posao: Da li cu dobiti otkaz ako bude apokalipsa. Zatvaranje kompanija je tragedija. Evo kod nas se zatvara u četvrtakl trgovacki centar. Misliš da ce iko ostati na platnoj listi. Kao da nam je nezaposlenost 3% pa da ce ti ljudi tako lako naci isto radno mjesto. Koliko tih ljudi mora platiti kiriju, stambene kredite i kredite mikro-kreditnih banaka. Koliko ce to samo zahvatit porodica. Ljudi su 2008-me vrsili samoubistva.

    To zatvaranje kompanija nece proci lako na zapadu a ne kod nas najsiromasnijih u Evropi.

    Dionice se kupuju kada su u ovakvom padu. Jedino se pare gube ako kupujes firme koja ce bankrotirat. Znaci kupujes dionice "velikih". Prije ili kasnije ce se stabilizirati. Ako kriza predje u iducu godinu, onda je sve lutrija. Ameri filiju "berzu" sa ogromnim kolicinama novca svaki dan sam oda se ne desi krah.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovo bi moglo biti i gore nego 2009.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ne mogu prokuzit jel ovo sarkazam, nadam se da jeste.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    Sve je stvar dogovora
    Sve se može dogovoriti
    I zajedničkim snagama prebrodit


    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kod nas (Swe) univeriziteti prave tranziciju ka online-teaching. Vec sam poceo sa svojim kursom. Dosla oprema, iPad sa olovkom, whiteboard kuci, kamere, mikrofoni. Edukacija ne smije stati :D
     
    Mujka and zippoo like this.
  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kod nas u Ze. se aktivirali Robijasi (navijaci) i pomazu starijima da ovi ne moraju izlaziti. Fina gesta u ruznom vremenu.
     
    Vedo, Mujka and donjapa like this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja baš nešto kontam i treba uložiti u auto indudtriju. Kada je kriza oni najviše bubnu, ali se uvijek vrate na staro, ljudi ne mogu bez auta, a wv- će uvijek biti :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. nFare

    nFare Komšija

    Možda ljudi polude za autima još više, u smislu izolacije od ljudi :D
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Propast ce puno firmi nazalost, vec su poceli masovni otkazi. Sef je rekao da radimo dok svi ne pomremo, pa et :D
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mi upravo zbog Corone dobili neke nove ugovore. Al da bi sve moglo otic u helac, vrlo moguce.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
Thread Status:
Not open for further replies.