CPU temperature

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pelikan, Nov 28, 2011.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kad igram nesto duze vrijeme, racunar freezuje i vrti neki sound loop sto para usi... Pretpostavljam da je CPU jer su temperature 60 stepeni idle. Skidao sam vent i one paste gotovo da nema nikako, isparila xd Takodje, kad se desi freeze, sve idalje u centralnoj radi, samo CPU ne... Ako je do te paste, gdje mogu kupiti u Sarajevu i sta da trazim :)
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  3. k0ST

    k0ST Aktivista

    Cuj koju? Pa stavi bilo koju (moze karmin ili pasta za zube) - svaka je je bolja od nikakve :lol:
    Imas Noctua H1 u genelecu, raznih Arctic Cooling i Spire u ingelu, nesto CM i Termaltake pasta u plusu.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nea razumijem se u to, nego sam vidjao po forumu da se neke paste spominju :lol: Hvala vam, idem uzeti nesto onda :)

    EDIT, uzeo neku Cooler Master, sa 62c na 32c, nisam znao da je to toliko bitno :D
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Opet ja i temperature... ovaj put problem je procesor. U pitanju je Core i5-750 sa stock coolerom koji nije clockan. Prije par dana racunar se ponekad ugasi iz cista mira te sam provjerio temeperature proc-a i, gle cuda, Core #3 ide do 95 stepeni dok se ostale vrte na nekih 90-ak stepeni. Sacekao sam da uzmem novu grafu (nisam dirao racunar u medjuvremenu) te kada sam je uzeo skinuo sam cooler sa proc-a, ocistio sve i ponovo stavio novu termalnu pastu (CM V1), skinuo sam prednji cage sa diskovima i premjestio ga u prostor ispod DVD-a i fino pricvrstio tako da sam oslobodio prostor front intake-u i time, nadam se, jos malo unaprijedio protok zraka u kucistu (TT Armor+ MX). Medjutim, opet mi se maloprije ugasio komp. sam i sa IntelBurnTest-om testirao proc dok sam pratio temeperature te opet imam ovakav rezultat:

    [​IMG]

    Sad ne kontam zasto ovoliko srljaju temperature? Je li moguce da je ovaj stock cooler ovoliko smece i da li je moguce da se komp ugasi samo od procesora ili ima tu jos nesto... (nije mi se ugasio prilikom stress testa vec mi se gasi kada koristim chrome)?
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vjerovatno nisi dobro uklopio (zakljucao) one push pinove na cooleru, standardni problem prilikom montiranja Intel box cooler-a.

    Takodje moraju se pinovi zaokrenuti u smijeru kazaljke na satu dok su izvuceni prema gore i onda jako gurnuti prema ploci dok se ne cuje "klik" koji znaci da su prosli do kraja izakljucali se.

    http://www.intel.com/support/processors/sb/cs-032258.htm
     
  7. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Majko moja njubare ... onom kontanju kako da uglavim grafu sinoc totalno zaboravim da okrenem pinove. Sada ih samo fino zaokrenuo dok sam pritiskao rukom cooler i temerature su spale za 15 stepeni... sada ide max do 85...
     
  8. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    HHAHAHHAHAHA, a i meni se to desilo jednom. Ja kontam šta sam sada razvalio, tripovi me opalili kada ono samo nisam dobro uklopio cooler :D
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ako je na stocku puno je i to. Gledaj da uzmeš neki aftermarket hladnjak koji ima backplate (svi ih i imaju ja mislim) pa ti je lakše montiranje i siguran si da je hladnjak nalegnuo kako treba.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Aha ... evo bas sam procitao da je stock los do bola... nista onda, slijedeca investicija je u kakav bolji cooler. Tnx
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Slomio se jedan pin na cooleru i sad se ne moze potpuno pricvrstiti. Moram mijenjati cooler?
     
  12. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Sa tri pina pritisak coolera na procesor nije ravnomijeran. To uzrokuje više temperature procesora, ako ti temperature ne smetaju ne moraš mijenjati cooler.
    Ja ti savjetujem da zamijeniš cooler. LP
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne moras. Mozes ili naci drugi pin ili zamijeniti sve pinove sa obicnim sarafima promjera 4mm. Saraf + podloska + matica i bolje drzi nego ti push pinovi. Jedino sto se mora ploca skidat.
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Lakse mi novi cooler kupiti :mrgreen: Ma temperature u loadu 60... Par minuta igranja i ode 90+ i naravno ugasi se. Nista gore od ovih neplaniranih troskova...
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa logicno da ne moze sa samo tri pina. Ja sam Freezer 7 pricvrstio sarafima kad sam tjerao E2160 bez IHS-a, to je odlicno hladilo. I stock cooler se moze jednako montirati. Sto je najbolje, na ovaj nacin 775 cooleri sa push-pinovima mogu i na LGA1150/1155.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Koji ti je socket? Ima garant neko sa foruma ove stock kulere pa možda neko ima viška da ti pošalje jer većina ionako ima aftermarket kulere.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Uzeo neki Cooler Master od 20KM, evo sad 37 temp u idle. Samo ne znam kako je do sad radilo sa tri pina, mada je bilo i dosta bolje vrijeme :) Hvala :D
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    [​IMG]

    Je li ovo normalno :D ? (i7-3770K / 4600MHz / 1.3V) Ovolika razlika izmedju core temp ? Kako su rasporedjene jezgre u i7 :mrgreen: ?
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Čime ga hladiš? Nije valjda stock? Evo kod mene stanja nakon 2h žestokog bf3 uz napomenu da je u sobi pakao vruće, cpu je OC-an na 4,3GHz.

    [​IMG]
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I kod mene je 71-72max u loadu, a u sobi je 30 stepeni :)