CPU temperature

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pelikan, Nov 28, 2011.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Zaboravio napomenuti :D ovo je poslije intelburn testa :D

    Mene vise brine razlika u temp, nego same temp :D nekako mi 10C razlike nema logike, a cooler je CM Eisberg 240L.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kod mene grafa puno topline stvara tako da i ona ode sad do 66 pa kad to oboje kombinuješ cpu se u igricama zagrije ko da sam pokrenuo prime avx torture... Inače po zimi grafa 60 max čak i kad je grijanje jako. Džaba svi ventovi i hladnjaci kad je ambijentalna temperatura katastrofa. S obzirom daj e ivy katastrofa kada su temperature u pitanju i da hyper 212 evo nije top kuler ja sam zadovoljan. Mada da mi je kućište bolje išlo bi to i niže koji stepen. Moram priznati da nisam baš zadovoljan sa V4 da sam se bar pružio još 70KM i uzeto big tower.

    @heroic moguće da kuler nije baš nalegnuo ravnomjerno ali odstupanja su normalna sad dal je baš 10 stepeni ok ne sjećam se. Znam da sam od prijatelja kad sam mu sastavljao komp imao je taj cpu i nije bilo baš toliko odstupanja sa noctuom dh 14. Taj intelburn baš muči cpu tako da ne vjerujem da će ga išta drugo natjerati toliko da se grije.
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Ma znam za intelburn, zato me ne brine sama temp, koliko razlika. Koliko sam ja mogao da proguglam, jezgre su u liniji, pa ima smisla da su unutrasnje dvije najtoplije. Pri normalnom load-u u igrama je sasvim okej temp, ispod 70, cak ni ne primjetim vent da ubrzava.

    U prime95 temp su 76-86-83-79 (max), dok je prosjecno 75-81-80-77 (ponekad skoce na max pa se vrate na ove vrijednosti, valjda kad vent ubrza). Doduse ovo u prime95 je uradjeno sa svim ventovima na najmanjoj brzini (mislim 5-7V na fan controlleru), to ukljucuje 2x120 venta koji su na kucistu i ujedno pull na radijatoru (120mm push xtraflo je na maticnoj namjesten kao CPU fan).
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sasvim normalno za IB koji nisu zalemljeni za IHS, cak i SB procesori koji imaju zalemljen IHS za die procesora imaju razlike u temperaturama jezgara.

    Kod mene na 2500K je izmedju prve jezgre i trece razlika cijelih 8C u P95 testu tj prva je hladnija za 8C od najtoplije trece jezgre.
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Eh super, sad mogu sve posloziti KONACNO :D
     
  6. SoloUltra

    SoloUltra Aktivista

    Da se nadovežem na temu , danas sam kupio DeepCool CK 77509 kuler i pastu CM 7 maraka u uniexpertu , zamjena za intelov stock kuler jer mi se slomio jedan pin . Temperatura je u idle 50 stepeni čim upalim pjesmu na youtube ide do 70+ , očistio sam računar baš detaljno nigdje prašine nema takođe sam stavio pastu eh sad me vjerovatno brine da li je to do kulera samog od sebe ili je do pinova tj. postavljanja jer mi se samo na jednom čuje klik kada ga pričvrstim i okrenuo sam ih u pravom smjeru.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nekad je nezgodno postaviti taj kuler.

    Sve opet provjeri, ponovi postupak pripreme za postavljanje, a potom zakreni kuler za 1 polozaj (npr u smjeru kazaljke na satu), pa ako nije dobro opet jednom zakreni...

    Provjeris tako sto povuces lagano nozicu i ako se lako iscupa iz rupe, znaci nije dobro uhvatila.

    Pokusaj kombinovati sva 4 odjednom, pa jedan po jedan, pa dva suprotna (dijagonalno), pa dva na istoj strani odjednom utisnuti...sve dok kuler ne bude cvrsto lezao na procesoru.

    Kod mene najbolje legne kad postavljam 2 dijagonalno.
     
  8. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Dok svi pinovi ne "škljocnu" nije to to. Slažem se s Pionirom, najbolje ide dijagonalno. Ako ti nije mrsko izvadi matičnu, tako možeš provjeriti s druge strane da li su prošle do kraja.
     
  9. Tensai

    Tensai Komšija

    Jednostavno pipni heatsink,na 70C bi trebao biti vreo na dodir.Ako nije onda ne pravi dobar kontakt s procesorom.
     
  10. SoloUltra

    SoloUltra Aktivista

    Probao sve što se moglo probati , neće pa neće temperatura je visoka isto kao da ga nema ? i naravno ugasi se ... ne znam fakat više šta da probam osim da vratim ovo kinesko smeće što kupih u media marketu ..

    PS . šta mislite http://www.ue.ba/slike/artikli/cm_xdream117.jpg ?
    valjda ovaj legne kako treba :smt006
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Odi u bios i provjeri na koliko rpm radi? (2000 rpm ?)
     
  12. SoloUltra

    SoloUltra Aktivista

    2491 RPM
     
  13. mirseth

    mirseth Aktivista

    Imao ovaj cooler i jedva je hladio p4 kako treba.Najveca mana mu je limit obrtaja na 2200./min sto ga cini extra tihim ali i manje efikasnim u hladjenju.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dobro, pise da radi na 2200±10%RPM, znaci ide na max...

    Ovaj hladnjak je "tanak" (cca 2 cm alu-radijator) za procesore 2.8-3.0 Ghz.

    Nema veze sada to koliko koji procesor imas?
     
  15. SoloUltra

    SoloUltra Aktivista

    Meni i treba za p4 , na stock kuleru u idle je bilo 30-35 stepeni kada igram nešto 55-60 najviše . A ovaj deepcool mi maločas radio na 45 stepeni u idle otvorim fb , hw il i bilo šta drugo ide na 70 . Nakon toga opet ga izvadim stavim ponovo upalim bios raste temp do 81 i ugasi se :evil:


    @ Pionir ( 3,2 p4 ht )
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Malo je to za tvoj procesor.

    Ja sam imao Pentium D 945 i imao slicnih problema, pa su mi savjetovali bolji CPU hladnjak.

    Noctua je poslije zaledila procesor :D

    Bio je u Ingelu dobar za 18-20 KM, ali nema vise...

    Trebas naci / pogledati neki kod kojeg pise da hladi procesore +3.0 Ghz.
     
  17. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Nađi si polovan Freezer 7, 20-ak maraka
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, evo ima za 15 KM, ali treba provjeriti ispravnost ; http://www.pik.ba/artikal/6931806/cpu-cooler/

    Ono sto trebas gledati da pise ;
    -Supports Socket LGAxxx up to 3.2 (3.4) GHz
    -Processor...Extreme
    -CPU max. Watt vise od 65W, jer je tvoj oko 80w...

    Edit. evo nasao sam, u Ingel-u je bio Spire Storm RD610S1:
    Evo jedan od 90W, ventilator od 95x25, 3-3,5 cm debljine : http://fotogameshop.pik.ba/artikal/4308 ... ocket-775/
     
  19. SoloUltra

    SoloUltra Aktivista


    Uzecu ovaj sa pika platonov ukoliko ga ovi budu imali još uvijek na lageru , ili da uzmem opet stock ventilator http://www.pik.ba/artikal/7848163/hladnjak-kuler-775/ ponovo ?
     
  20. mirseth

    mirseth Aktivista

    Po meni, mozes uzeti stock hladnjak ALI sa bakarnom jezgrom jer stock hladnjaci imaju veliki broj obrtaja pa iako nekad zuje kao fen dosta dobro hlade pentium 4 pogotovo ako imaju bakarnu jezgru pa bolje provode toplotu. Uz to ako imas mjesta za dodatni ventilator ili mozda dva na kucistu to bi trebalo da solidno rijesi problem pregrijavanja procesora.