Cudan HDD problem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by All4AMD, May 13, 2014.

  1. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Imam jedan stari WD 80GB disk PATA, i odavno vec je u nekakvom kvaru tj. kad je ustekan u komp tad se uopce nemoze upaliti ni bios, vrte se ventovi ali nema slike, probano na par racunala i ista stvar,

    aliii disk uredno radi na nekom ultra starom kompu npr p2 ili p3, ustekavan davno na dva p3 i radi.

    U cemu bi tu mogao biti problem? Imam nekih vaznih slika na njemu i htio bih prebaciti, a neda mi se naci neki stari p3, imao sam jedan, sluzio za back up s tim diskom ali crkla ploca..
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pogledaj koji je model i nadji na internetu informacije o pinovima = jumper settings...

    Ima kod pata utora i napojnog zenskog ulaza jos jedan otvor... u njemu su iglice i moras postaviti pravilno jumper za master/slave i sl...

    Ima u uputama (HDD i maticne ploce) kako da nastimas mogucnost kabal i jumper tako da bios prepozna HDD automatski, ako nije jumper/kabal/utor na maticnoj postavljen kako treba...
     
  3. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ma znam to, nije do toga, bude on i sam na kablu pa nista..
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jesi pokusao pritiskati F8 dok se sistem podize ?

    Nekada zna biti problem kod starog bios-a, jer nema opciju da biras prioritet boot-a, pa uvijek prvo otvara floppy, pa HDD, CD...

    Pokusaj povezati A: (floppy disk) pa probaj.

    ...ili nemoj postaviti nista (ni HDD, ni CD, ni floppy) pa pokusaj uci u bios ploce da nastimas boot opcije...
     
  5. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ma nema na disku nikakav win, znaci uopce se nemoze upaliti komp kad je taj disk ustekan, ne pojavi se niti bios, a kamoli da dodje do toga da pokusa bootat nesto.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D ... ne razumijes me.

    Napisao si da se vrte ventilatori, napisao si da nema OS, kako si slike prebacio na njega :?: :D ...znaci, radi "nekako"...

    Vjerovatno je bio slave (rob :mrgreen: ), a ne master (gazda) i sada kada ga ukljucis-ne radi nista = poremetio si bios boot opcije maticne ploce = ukljuci ga na maticnoj ploci tamo gdje je mijesto za CD/DVD, a ne HDD i provjeri jumper konfiguraciju na njemu, ali ne diraj jumper dok ne udjes u bios...cilj je uci u bios i podesiti master-slave konfiguraciju na relaciji bios i taj HDD-kuzis !?

    Ako je taj HDD bio slave, moras imati jos neki "master" HDD ili dodan CD/DVD uredjaj sa kojeg ce se podizati OS i sve to pravilno podeseno/poredano u bios-u, tako da je taj HDD "nekako" zadnji na listi sto se tice boot opcije bios-a.

    Ako je stari racunar na maticnoj ploci jedan pata utor je obicno crne boje (slave), pa ga ukljuci u crni utor (kao na slici), a jedan plave boje (master) i tu ukljuci onaj koji ima OS (primarni-master) ili ostavi plavi prazan i ukljuci na sata/master/primarni (na slici dole desno) :

    [​IMG]

    Edit. bilo bi super da znamo koja je tacno konfiguracija u pitanju :|
     
  7. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Nista to nepomaze druze jer kad je disk ustekan nema nista, uglavnom nekako sam upalio i to sam prvo nastimao da bude master i to primary, i onda u biosu prije nego sam ustekao disk iskljucio skoro sve opcije na primary master, smart i ostalo, mislim da problem pravi brzi kontroler ultra dma 5 koji starije ploce nemaju pa je zato i radilo na njima.