Cudan problem sa grafickom

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by fipi, Jul 29, 2010.

  1. fipi

    fipi Aktivista

    Pozdrav,

    naime imam pravo cudan problem sa grafickom. Kad upalim racunar, tokom POST-a preko cjelog ekrana imaju one pruge vertikalne ono ko da je graficka defektna, isto tako tokom bootanja windowsa ono kad ide ono punjenje i windows se nemoze bootat, kad dodje ono da se digne, samo se stoji. Kontam nije do drivera , ne bi se pruge pojavljivale tokom POST-a pa nisam to ni probo.

    E sad ide zanimljivi dio:

    Ubacim live linux backtrack 4 i sve isto pruge se pojavljuju na svakom koraku prilikom bootanja, u text modu takodje, ali kad se prebacim u gui mod ( startx) pruge nestanu i sve normalno radi, i to me skroz zbuni. Neznam do cega je to, jel mi graficka riknula ili nije. Konto sam da ovaj linux prilikom ulaska u gui mod mozda ne koristi ram sa graficke nego onaj ram od sistema, neznam jel to moguce, ali jedino mi to nekako logicno.
    Nisam probo reinstall sistema posto se prilikom POST-a pruge pojavljuju, nije do drivera.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Mozes radi "sigurnosti" probati na jos jednom racunaru, ali su sve prilike da ide ka vjecnim lovistima.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Grafa defektna, ganjaj garanciju, rernu ili novu
     
  4. fipi

    fipi Aktivista

    Pretpostavljo sam da je riknula, hvala na pomoci.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    rerna ako nemas garanciju
     
  6. RaP

    RaP Komšija

    sto je se tale nabrijao na rernu mozes staviti na pik-u oglas "pecem graficke kartice jeftino" ( sala mala drug ) :)
     
  7. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ja imam slican problem, cuo zvuk pucketanja (kratko) u centralnoj i boja na ekranu se pocela mutiti, znaci u jednom trenutku sve ok, pa onda poludi i sve tako naizmjenicno. Otvorim i vidim da su 2-3 kondenzatora na grafickoj pukla... Kako primjetih izdvojeni su na ploci, da li se to moze zamijeniti ili je gotova skroz?
     
  8. GW

    GW Moderator

    Može se zamjeniti, samo moraš staviti identične.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne moraju bas identicni. Kapacitet bi trebao biti identican ili bar sto blizi originalu dok napon moze biti ili isti ili veci. Problem moze biti ako su kondenzatori zalemljeni sa iste strane sa koje su i postavljeni. U tom slucaju treba nekako "skinuti" originalne a zamjenske staviti na kratke komade zice.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Mijenjati električne karakteristike ploče? To nije baš nešto što treba raditi. :D
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ko kaze da ce mijenjati? Opet ponavljam kapacitet isti a napon isti ili veci.
     
  12. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    S donje strane su zalemljeni i cini mi se da je bas jednostavno zamijeniti ih, naci cu nekoga ko je spretniji s lemilicom da mi to uradi i nadati se da nista drugo nije otislo. Hvala vam puno.