Da li je pametno uzeti 4 GB RAM-a?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Devil Hunter, Jan 3, 2009.

  1. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Planiram uzeti 4 GB rama (2x2GB) G.Skill i da li je to pametno.
    Mislim nema smisla više ići na 2 GB jer je cijena 2 GB 40 do 50 km.A 4 GB se može uzeti za 72 KM.
    Onda bih morao ići na 64 bitni sistem (XP) pa imali koje razlike kada se igra na 64 bitnom sistemu sa 4 GB i više memorije da li igre rade bolje.Da li će igre raditi na 64 bitnom sistemu pošto vidim da svi većinom imaju 32 bitni pa valjda je 64 bitni bolji.
     
  2. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    imam 64 bitni xp i bolji je od 32 bitnog jer 32-bitni ima memoriska ogranicenja. kada imas 32 bitni sistem on koristi max 2Gb po aplikaciji a 64 bitni koristi koliko imas. u tvom slucaju 4Gb i logicno je da ce bolje da radi.
     
  3. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Hoćeli igre imati kakvih problema sa 64 bitnim sistemom pošto se većinom pravo za 32 bitni i kao dovoljno je za njih 2 GB.
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    XP ti prepoznaje do 3,25GB rama , al u svakom slucaju bolje da predjes na x64, moja preporuka je Vista Ultimate x64 brza mi je od xp-a 3 puta i nemam nikakvih problema s njom, a ti kako hoces ;)
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Znam da se ne smije ovdje piraterija spominjati al eto samo cu ti reci da ces za skoro svaku igru morat trazit 64-bit crack, barem sam ja morao nisam mogao vecinu igrica pokrenut bez toga.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    XP 64-bit je beze, Vista je zakon 8)
     
  7. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Pa ako ću za svaku igru tražiti 64 bitni crack ne isplati se to bolje je onda da koristim 32 bitni pa neka prepozna 3.25 gb.Zato i kažem igre se većinom prave za 32 bitni OS.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ja za to 64-bitno jedenje slanih krekera nikad nisam cuo, ako je igra radjena za 32-bitni sistem instalirat ce se u Program Files (x86) folder i zdravo.
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Ja kazem da sam ja tako morao za svaku , jer sa njegovim koji dodje na cd-u nije moglo , pri pokretanju izbaci poruku "no valid win32 application" i onda moras trazit ono sto sam vec gore naveo da bi igra proradila...
     
  10. artemis

    artemis Komšija

    Vista 64 radi bez problema vec godinu,pa i vise.Vrijeme je i za format,ali mrsko mi.Nikakvih problema sa krekerima
     
  11. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Ne traži se meni onda krek za svaku igru a pogotovo za 64 bit je vjerovatno teže naći.Kupiću ja onda 4 GB i instaliraću 32 bit nema veze ako prepozna 3.25 dobro je i to barem je više od dva.
    Ali mislim da Microsoft treba da ubuduće pravi samo 64 bitne sisteme jer nema razloga više za 32 bitni jer svi imaju 64 bitne procesore.Ram je jeftin a oni su ograničeni sa 32 bitnim sistemom.Da se koristi samo 64 bitni izlazile bi igre i softwer samo za njega i ne bi bilo problema.Bilo bi dobro da Windows 7 dođe samo u 64 bitnoj verziji jer dokle će biti 32 bitni sistemi aplikacije će biti sve više gladnije za memorijom tako da ne može biti ograničenja na 3.25 GB.
    Ovaj novi procesor iz Intela Corei7 koristi DDR3 memoriju i većinom dolazi u pakovanjima sa 6 ili više GB u triple chanel modu pa onda moraju koristiti 64 bitni sistem i igre moraju da rade na njemu.
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Sve je to divno i krasno dok ti nezatreba kakav driver za Vistu x64 onda se mozes slikati,konkretno Canon Lide 20 skener, Canon Pixima 1300, xerox Phaser 3116 nisam naso drivere i okanuo se corava posla.
     
  13. Benq

    Benq Komšija

    A jesi li pokusao iz Device Managera ici na update drivera preko neta tj da sam sebi trazi odgovarajuci driver online?
     
  14. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno, ali nema na mapi jer ih ovi smradovi nisu napisali navodno radi slabe rasprostranjenosti x64 sistema.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Manite se "krakova" na ovom forumu.
     
  16. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    koliko znam do sada kakvu god igricu sam instalirao na ovaj x64 moze bez ikakvih problema.
    a to su gluposti da ne moze. i jos ako toliko volite 32 bitni sistem kako mislite sa nadolazecim i7
    heh
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Niko nekaze da ih nevoli, ali nekome nisu igre sve na svijetu a ako mi nerade drajveri ili ih nema za neki hardwer koji mi treba e jebo onda taj windows.
     
  18. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    ja gotovo da i ne igram igre, ali sto se tice hardware-a i za to imaju drajveri izuzev ako imas neki stari hardware, sto sumnjam. a za novi hardware ima. ja sam se jedino namucio dok sam nasao drajvere za moj stari printer lexmark. a ostalo je ok. ali se isplati instalirati 64 software jer je mnogo lakse raditi u bilo kojem programu sa vise rama.
     
  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    XP64 zna bit mukotrpan po mnogim pitanjima krenuvsi od drivera pa preko odredjenih aplikacija, mada uz dovoljno vremena i strpljenja vecina toga se moze napraviti (google je car).

    Vista64 je vec druga prica i puno naklonija prema obicnom korisniku tako da pronalazak odgovarajucih drivera i softvera ne bi trebao biti problem.

    Pitanje "Da li je pametno uzeti 4 GB RAM-a?"
    Odgovor "Naravno ako ces ih i iskoristiti"
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    rofl 3 puta velis


    ocigledno nemas dobar xp


    da uzmi 4 gige :D i uzivaj