Da li je pametno uzeti 4 GB RAM-a?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Devil Hunter, Jan 3, 2009.

  1. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam ti nabrojao za sta nema drajvera, a meni nepada napamet da mjenjam hardwer zato sto nekome niije potaman da napise drajvere za x64 OS.
     
  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    nije ni toliko skupa memorija, ocz 2gb 35 km, 2x2 65 km
     
  3. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    nije skupa ali zasto je kupovati ako ces koristiti 32 bitni sistem ili ako neces iskoristiti tu memoriju. vec samo onako da stoji nek se ima . heh
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Sto hoce reci da ustvari i neznas sta ce od igrica raditi na tome XP64, a sta ne, je li to sto si htjeo reci ?
    Ili ti samo intaliras igre da vidis da li ce one raditi, pa ih onda one koje rade ne igras ?
     
  5. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    sve sto si napisao nije tacno. Ocito lose kontas. Koliko znam da se niko ne zalio :smt006 da mu neka igrica nece na 64 bitnom sistemu. ja to ne igram cesto ali kad neku instaliram da malo poigram ne bude problema nikakvih.I ako ti nije problem da kupis sebi pravopis.Ne kaze se "htjeo"...
    :lol:
     
  6. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Znal ko kako instalirati Windows XP x64 bit ne instalira se isto ako 32 bitni.
    Napravi sam botabilan cd uđem u boot odaberem cd pristisnem enter i ništa ipiše se tonu slova i ne počinje instalacija kao u 32 bitnog kojeg sam 100 puta instalirao.Da li prvo treba formatirati disk pa onda instalirati.
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    Instalacija koju ja imam ide identicno kao i XP32, znaci samo se boot-a sa cd, samo sa odgovarajucim key-om, a format diska ili particije je pozeljan pri bilo kojoj instalaciji svjezeg sistema, ak su ti vec podaci spremljeni na drugu lokaciju.
    Nisam siguran da je bas obavezno formatirati particiju.

    EDIT:
    Sto se tice problema sa igricama (a naletit ces na jos softvera) na XP64 mozes vidjeti na googlu

    http://www.google.ba/search?hl=bs&clien ... %BEi&meta=

    mada vjerovatno se dosta toga moze napraviti da radi, uostalm najbolje je da ga instaliras i sam vidis sta ti odgovara a sta ne.
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Imam XP na jednom racunaru , a na drugom Vistu Ultimate 64bit , i vjeruj mi razlika se i te kako osjeti, a nisam imao problema sa pucanjem aplikacija i slicnih peripetija kao sa XP-om. Eh sad neko ce da se slozi , neko nece al zato smo ljudi i postujemo svacija misljenja ;)
     
  9. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    pa zavisi koje aplikacije koristis.
    Ja sam u jednu ruku prinuden na xp. prvo zbog interneta jer mi puca konekcija na visti x64 i zato sto mi catia ne moze na vistu. to su mi stvari bez kojih ne mogu pa zato mi je xp x64 najbolje rjesenje. jos ne znam kakav je server 2008 osim sto je skup. Ne znam da li podrzava catia-u i internet. (wireles)
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    RAM-a nikada dosta. e sad je problem kod 32bit OS-a sto ne moze da "vidi" sve. zato snimi x64, uzmi 4GB RAM-a i ne razmisljaj previse. i onako ces za godinu uzeti jos RAM-a...
     
  11. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    a cijelo vrijeme to mu govorimo ali nista...
    32 bitni je za obicne korisnike kojima ne treba 4 GB rama. pa ako spadas u njih onda..
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    Koliko god neki ovdje trdili da je Vista x64 zrela za upotrebu moram reci sasvim suprotno. Stalno je neki problem na njoj. Ili mi ne rade pojedine tipke na tastaturi ili iz vedra neba BSOD ili pak iz vedra neba PC stane na jedno 2-3 minute ne prima nikakvu komandu, te ovo te ono. Dok sam bio na 32 bitnoj Visti nisam imao ovih problema, isto tako Server 2k8 je daleko najbolji produkt "Vista serije" OS ova. Malo zahtijeva vremena da se sve poslozi i postoje problemi sa aplikacijama jer ipak se radi o server OS u, tako da neki programi odbijaju da se instaliraju,ali oni koji prodju rade kao da je Vista OS. Cak sam i gta IV natjerao da radi pod server 2k8 i daleko stabilnije radi OS. Znalo se desavati da ne resetiram PC po 30 dana, nonstop se vrte 3 virtuelne masine i F@H i komp radi ko suza. Pokrenuti GTA IV na Vista x64 koja nije resetirana 3 dana je nemoguce, barem kod mene, jer ce igra raditi u cijela 2 fps. Milion je problema, jedino sto vista x64 vidi tih 4 gige RAM ali ih guta ko kekse. Napominjem da sam u biti vrtim iste stvari na vista x86, vista x64 i server 2k8. Vista x64 najvishe zdere RAM, evo je u 'hodu' sada dok tipkam, cucla 3 GB RAM, server 2k8 trosi manje... Mislim vista x64 siri se RAMom kao gas kroz prostor, dakle sve ce zauzeti raspolozivo...


    Igre igre igre, tu mogu samo subjektivno reci da igre rade daleko stabilnije na x86 icama ( vista i server 2k8), nemam neke brojke ali def ono sto ja igram ( cod2, cod4,cod5, crysis, gta IV...) daleko bolje rade, nema naglih padova fps i slicnih stvari. Naravno ne mozemo uopce govoriti o 1 1 usporedbi ali moze se sa sigurnoscu reci da nesto nije uredu sa x64. Jedna stvar koja mi se posebno svidjela kod server 2k8 verzije jeste ta da ako pretjerate sa overclockom graficke kartice ( barem je tako kod mene a to nisam pimjetio na visti x64) da ce se samo driver srustiti, nece se cijeli sistem srusitit, dakle nece biti BSOD. Os ce reloadati driver i opet mozete iz pocetka da pokusata koji vam clock superstabilan. Posebno bitno ljudima koji rade sa razlicitim clockvima za graficku u raznim situacijama. Kod mene recimo u riva tuneru postoji profil F@H, gdje graficku mogu prilicnu koloknuti, ali klokovi nece proci recimo u crysis u, i u slucaju da zaboravim da ih vratim nazad, nece biti BSOD a, nego ce se samo driver srusiti i ja znam sta je krivo poslo...
    NIsam siguran da li je ovo vezano za OS ili pak za driver, ali nista slicno nisam primjetio u x64 visti.

    Mozda je daleko veca kompatiblinost sa nativno pisanim x64 aplikacijama ali tih je za sada zaista malo, ali ocigledno postoje neki problemi sa x86 aplikacijama. Malo malo pa se winamp zaglavi u procesima i ne mozes ga istjerati da se na trepavice postavis...


    Driveri za server2k8 su ubiti oni za vistu, ali ne mogu se oteti dojmu da je OS daleko daleko stabilnije radi, graficka radi kod doxa, igre rade ko doxa, odziv PC je brz, sve su to plusevi. Naravno tu su i neki minusi, ali koji se mogu anulirati ako ste imalo snalazljivi. Svakako cu nakon sto dobijem ovu nagradu i i7 procesor kupim opet na 2k8 jer mi je vjerotvatno sada vec isteko trial koji sam tamo imao :)

    Sada se vi pitate kakve to veze ima sa 4 GB RAM-a.
    Razlog je jednostavan, zelim da iznesem svoja utiske koje sam stekao nakon sto sam se odlucio da nabacim vista x64 upravo radi ove dileme 4 GB rama treba li ili ne?

    Naravno, nekome ne mora svidjati ono sto se svidja meni, ali to su jednostavno moje impresije nakon rada po 1 mjesec na sva od tri nabrojana OS-a. Trenutno sam na vista x64.
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ne vidim razlog prelaziti na vistu 64 bitnu sa 4GB rama ako to zaista nije potrebno.

    To što sam ogranicen da mogu iskoristiti samo 2GB po aplikaciji me nimalno ne brine jer još nisam iskoristio svih 2GB po aplikaciji.
    Ja bih ostao pri x86 visti dokle god imam samo 4GB rama....
    Nebih volio ponovo da se borim sa svim tim nekim greškama koje je moncho nabrojao.
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nisam imao iskustva sa Server 2008 sistemom, ali po mom misljenju Vista x64 je najkompletniji Windows do sad. Nemam tih nekih random zamrzavanja, a komp zna biti upaljen i do 5 dana bez gasenja (folding :mrgreen: ). Tacno je da ovaj OS jede najvise memorije, ali i najbolje barata sa njom - a ako je ista danas jeftino, onda je to RAM :D
    Slicno vrijedi za Vista x86, samo sto eto ne moze alocirati vise od tih 2GB po aplikaciji koji znaju zatrebati ako mi se cefne nesto komplikovanije u Illustratoru uraditi ili prilikom obrade vecih slika u Photoshopu. Uskoro cu se javiti sa Win7 utiscima (moncho je kriv! :D)
     
  15. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Ma ja kupujem 4 Gb rama evo instalirao sam Xp X64 i sve igre rade bez problema na ovom starom računaru ne trebaju nikakvi novi krekovi igra se samo instalira u Program files(x86) i radi sve.A ako šta ne bude radilo kako treba vratim se na 32 bitni imaću onda 3.25 gb.
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo i od mene pitanjce :D

    Trenutno imam samo gigu rama, a ova neka super zanimljiva maticna ploca mi ima samo dva slota. Podrzava do 8 giga, u dual-channel modu.

    Eh pa sad ja razmisljam, posto ce mi aBd stic i ova graficka krajem ove sedmice :D, da dodam jos rama. I dvojba je dal da dodam jos 2gige, ili da ubacim 2x2gige, a da ovaj prodam il tako nesto uradim snjim? Hocel bil "velika" razlika izmedju ta 3GB sto bi imo (koji jel ne bi radili u dual-channelu) i ta 2x2GB (koji bi radili u dual-channelu, barem se nadam da bi radili :D)?

    Sto se OS-a tice, XP 32bit mi je pa i to treba uzet u obzir. A trenutna ova plocica je Kingstnov ValueRAM, na 667MHz
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Prodaj taj 1GB i uzmi 2x2GB, jeftino je ko nikad :D
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ali, da li cu osjetit neku veliku razliku? :D
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Sa 1 na 2 hoces sigurno, sa 2 na 4 malo manje. :)
     
  20. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Nisi cito moj post detaljno :D

    Znaci u opciji je da kupim jos jedan od 2gb, pa bi imo 3, koji ne bi radili u dual-channelu, ILI da kupim 2x2, koji bi radili u dual-channelu. Ali tada dolazi do "problema", jer imam ovaj Xp 32bit, a nemam neku veliku zelju niti ikakve razloge da prelazim na 64bitni sistem, barem zasad.

    I taj dual-channel, evo malo sam guglo i fakticki to neko povecanje performansi bi bilo do 5%, ako i toliko? ( i kad se uzme u obzir ovaj moj 32bitni sistem, koji bi "vidio" 3 gige u oba slucaja... zato i jest dilema :D)