Da li je pametno uzeti 4 GB RAM-a?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Devil Hunter, Jan 3, 2009.

  1. artemis

    artemis Komšija

    Mene vista x64 dobro služi već godinu i kusur.Ždere ram,al barem je on jeftin.Komp upaljen non-stop,gasim ga jedino kad sam odsutan čitavu heftu ili više.Strah me požara :mrgreen: Vrijeme je za format,ali čeka se Win7.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pas mater, i ja cekam taj Win 7, hvale ga na sve strane. :D

    Onda taman uzet i vise rama, jer ce se ic na x64 verziju...
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    @Moncho , fakat ne znam kakve si ti probleme imao sa Vistom x64 al meni sve radi odlicno , racunar ne gasim nikako (samo monitor navece) , i taj famozni GTA4 kojeg ti pokrenes nakon 2-3 dana ne gasenja racunara pa ti fps pada na 2 ni takvih problema nemam :) vjerovatno ti imas nekih problema sa releasom viste jer sam ih i ja dosta testirao na razlicitim masinama i negdje su padali ko kruske a na vecini racunara je radilo kako treba.
     
  4. Moncho

    Moncho Komšija

    samo sam naveo svoje utiske, nakon otprilike mjesec dana. Evo me opet na x86, nova je konfa legla pa reko da idem opet na x86 jer mi se smucila vishe x64. Naravno nisam ispricao probleme u vezi foldinga.

    Evo recimo sada je u pitanju drugi proc, ali sam na njega stavio 2x smp fah cliente + GPU client, zauzece 100% i mogu normalno da radim na PC bez ikakvog brejkanja i slicnog...

    Situacija sa x64 i E6420 je bila obicni cpu client podesen na 80% + GPU client i desavaju se obnormalne stvari, jednostavno programi blockaju, msn,firefox, ie, chrome... stanu jednostavno.


    Naravno relativno je cisto saada sve u x86 ali radi ko flak :):)
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Ok postujem tvoje misljenje nisam htio da izgleda napadacki sa moje strane :)
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam ti naveo par primjera zasto nevalja x64 win, a to su drajveri za obicne komade hardwera kao printer i skener a sad zamisli za sta egzoticnije.
     
  7. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Evo danas sam dobio od Geneleca novi komp i sve sam ugradio i uzeo sam 4 GB rama.Instalirao sam XP x64 bitni sistem i prepoznao je 4 GB ali sam primjetio i na starom i na novom da 64 bitni xp ima problema sa igrama:To jest igre sve rade ali nekad odjednom počne da štopa u bilo kojoj igri.Zato izgleda nije 64 bitni za igranje pa ću se sutra vratiti na 32 bitni jes da neće prepoznati 4 gb već 3,5 ali zadovoljan sam i sa tim. :)
     
  8. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    pa ako zelis da igras igrice a ujedno da imas i 4GB rama onda instaliraj na jednu particiju 32 bitni a na drugu 64 bitni.
    i imas oba.
     
  9. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ja ti na predhodnoj stranici napisa u vezi XP64, ali nisam se htjeo vise mjesati dok sam ne probas
    mozda kada bi probao vistu64 bi bio vise zadovoljan i ujedno iskoristio 4GB RAM-a posto je vise user-friendly u odnosu na xp64, mada i nju probaj pa vidi kako ti odgovara, a nista ne gubis posto ti je nov comp. pa i onako je jos u fazi ustimavanja i dobijas samo jedno iskustvo vise
     
  10. Benq

    Benq Komšija

    @Devil Hunter , rekoh ti ja druze kako se xp 64bit ponasa sa igrama al me kolege demantovase :)
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Znas sta sam ja skontao kada vidis da neko pise nesto sto znas da nije istina (a najvjerovatnije to isto nije niti probao), samo da ispao pametan najpametnije je dati savjet koji mislis da je ispravan i usutiti se, dok se sitacija ne rasplete kao u ovom slucaju.
    XP64 jednostavno nije user-friendly i to je cinjenica. Istina je da se vjerovatno i na njemu moze napraviti 90% toga da radi, ali burum ko god ima zivaca.
     
  12. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Eto vratio sam se na 32 bitni prepoznaje mi sad 3,25 Gb ali nema veze bitno je da igre rade kako treba a ako nekad budem htio da prđem na vistu onda može se iskoristiti ovo ostalo.
     
  13. andro

    andro Novi član

    Na koliko MHz je ta memorija ?? I koja je trgovina ?
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    DDR2-800, Barico.
     
  15. kAcA

    kAcA Aktivista

    Koja je razlika izmedju te i ove Value serije (sem cijene)?
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Latencije, cipovi koji su na value memorijama se slabije clockaju. Za raju sa E2000 i E5000 procesorima dusu dalo (nece ganjati >400MHz FSB).
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa dovoljno i za procesore sa 1066MHz FSB-om.

    Druga stvar, ploca moze radit veca sranja nego mema, moja mema nece sa quadom preko 700MHz stabilno, ako su unutra sva 4 sticka, a deklarirana je na 800. :wink:
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ko ti je kriv kad imas 4 sticka i staru plocu.
     
  19. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    jeli se grije ili..
    Na moju mislim da i ne moze 4 plocice jer morao bih bios resetovati.
    a i nema potrebe za toliko rama.
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nije problem u grijanju, nego northbridge se pati sa 4 sticka memorije.