ddr3 cudni dual channel

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by dmr, Apr 22, 2015.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    U procesu sam nadogradnje RAM-a. I do sad imo 4x2GB module i ubacim umjesto jednog 2GB modula 4GB i cpuz prijavljuje da memorija radi u dual channel i brzine citanja i pisanja u testovima su iste ko i prije. Kako je moguce da radi u DC kada imam 3x2GB i 1x4GB? :)
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    2gb od 4gb je adresirano da radi u dc, ostatak u sc
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    heh cuj to, to nesto exkluzivno samo za ove novije platforme?
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Oduvijek
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    gdje ba, prije na ddr2 ako ubacis nesimetricno RAM pise fino single channel.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Prije je zavisilo od chipseta
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ja, zato i kazem to nesto novo a ti vices oduvijek :D
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa kako je novo kada postoji od pocetka dual channel-a, samo si trebao imati high end chipset? 'Sada' je memorijski kontroler u procesoru, tj za intel od nehlem arhitekture (2008), za amd cak i ranije...
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    to se onda kaze oduvijek al za high end chipset-e :D, a i nije neka prednost, al et. Sad mi dodje ko da imam 970ku imam 10GB, al samo 8GB u dc :D
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D , pa njemu je oduvijek oko 5 godina, sto je logicno u odnosu na tebe i mene :D

    Intel Flex Memory Access, facilitates easier upgrades by allowing different memory sizes to be populated and remain in dual-channel mode.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    :p
    pa to oduvijek je bilo ironicno, a mislim da je i 2 god previse da bi nesto bilo 'novo' :D
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sa intelom i5/i7 i nije :D
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ne znam sta da ti kazem, ovo datira iz 2004-te ja mislim.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    mislio sam na te 2 godine :)
     
  15. black

    black Komšija

    Kod mene na AMD-u nije bas radilo kako treba.Ubacio jednom dva kit-a po 4 GB , sistem upali ali BSOD kad igru pokrenem.
    Na Intel-u cini mi se da bolje radi kad su razliciti moduli i proizvodaci.