defragmentacija diska na xp-u

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by woland, Sep 11, 2005.

  1. woland

    woland Aktivista

    sjecam se gdje i kako se defragmentacija radi na win 98, ali veze nemam gdje se to radi na xp-u? i, pomaze li stvarno ista defragmenatacija ili je samo gubitak (dosta) vremena?
     
  2. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> Disk Defragmenter :)

    Defragmentacija pomaze, itekako. Doduse, imas jos i "profesionalnih" alata za defragmentaciju ali nama "obicnim" korisnicima sasvim je dovoljan i ovaj sto dodje uz Windows. A sto se tice toga "dosta vremena", ostavis da se defragmentira i odes na kafu. :D

    Usput, kako slusa telefon? ;)
     
  3. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Davno sam citao savjet... da se u BIOSu navije paljenje masine npr oko 4h ujutro i schedulash stvari koje želiš da se odrade a traju jaaaako dugo, npr. defrah/AV/Anti Spyware i sl..... pa držim se tog savjeta ;)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    naravno, samo u mom slucaju vise ne bih mogao zaspati jer se komp cuje ko omanja hidroelektrana. :eek:
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    same here :D
     
  6. woland

    woland Aktivista

    e, hvala!
    telefon odlicno slusa :D i dalje se redovno odusevljam svime sto moze uraditi kad nesto novo instaliram :wink: veliki pozdrav!
     
  7. Esh

    Esh HWB

    po mom misljenju, najbolji komercijalni alat za defragmentaciju je diskeeper.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    čudnom istragom :D sam došao (bar mislim) do boljeg rješenja - perfectdisk.

    sporiji, ali efikasniji... imam ga već duže, a nedavno sam i instalaciju diskeepera obrisao :wink:
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    i ja koristim PERFECT DISK i sila je
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Defragmentacija? jeste li dobro :lol:

    To nisam radio od win98
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma ja ba, samo low level format i ojha :D cim osjetis pad performansi HDD-a :D
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    low level format se radi samo u fabrikama. ekvivalent toga u kucnoj radinosti se zove zero fill format.
     
  13. postal dude

    postal dude Aktivista

    defragment -waste of time
    (pripreme 9min,formatiranje 1min,instal windowsa 11min,instal drivera 10min =30min) tnx but no tnx format rox
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    11min traje install Windowsa95, sam XP se pola sata najmanje instalira.
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    pa nije baš pola sata na mom kompu traje oko 17 min
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    sa slipstream SP2 integrisanim?
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    i da je tako, a nije jer ti treba min 2 sata za to sve, imas min 10 reseta, na to jos dodaj instalacije svih potrebnih progama, koje se imao prije, 3-4 sata ti ne gine

    i opet stimanje svega toga, par sati cackanja po registriju i razlicitim opcijama da sve to dovedes u red

    zivci su meni veoma vrijedni i ne trosim ih bespotrebno, uzmes diskeeper i ustimas "set it and forget it" i odes s trebom na kafu ili...

    merak

    nije za sve potreban format i reinstal

    cesto formatiranje i reinstalacija win je, bez uvrede, osobina nezananja, odnosno nemogucnost rjesavanja problema
     
  18. iskusni

    iskusni Komšija

    jeste :wink:
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    i misliš da si riješio problem fragmantacije diska? ajde-de... :D
     
  20. woland

    woland Aktivista

    priznajem da sam amater sto se tice kompjutera, ali meni je formatiranje diska smrt...doduse, uvijek mi neko drugi to uradi, ali onda traje par dana poslije dok ja vratim sve svoje programe, pa poredam ikonice onako kako su prije stajale itd...elem, sve samo ne formatiranje :D