Dell P2414H sharpness

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by NAILS, Sep 23, 2016.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo nekih 4 dana se mucim oko kalibracije monitora, glava me bolila i sve kontam da je do jakog svjetla dok nisam skontao da monitor nije dovoljno oštar. Naime, kada stavim sharpness na 100%, stari monitor sa TN panelom i laptop su vidno oštriji. Probao sam i sa display portom i sa VGA. Isti slucaj. Jedini nacin da ga koristim je sa "Image Enhancer" (Excessive sharpness) a sharpness spustim na nekih 50-70%. Ali je taj filter poprilicn oagresivan:

    [​IMG]

    Te meni kome monitor treba za photoshopa mnogo smeta. Ostaje mi jos opcija da probam sa DVI.

    Do sada mi nisu smetali IPS paneli ali ih nisam nikada koristio na duze staze i direktno poredio sa TN-om. Da li je ovo normalno, ima li neki skriveni menij da se oštrina digne ili nesto trece ?

    P.S. Vidim da je win10 povukao njegove drajvere pa ne znam da li može biti do toga da je konflikt sa starim drajverima, da li vrijedi dizati novi system itd.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa sta sad koristis vga ili hdmi?
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    DisplayPort. Nema on HDMI. Samo VGA, DVI-D i DisplayPort.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ne znam al mozda da fakat probas dvi. Kod mene je velika razlika bio sam na vga par dana kad sam prebacio na dvi tacno oci odmorio a jos je monitor bezveze 22 inca.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Cudi me da nema razlike izmedju VGA (analog) i DP (digitalnog) signala pa se plasim da ni sa DVI nece biti srece. Nemam ga u kuci pa cu ga sutra upiti i probati. Nadam se da ce biti bolje.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    meni isto ne godi slika sa display porta, pa koristim dvi.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Uzeo sam jucer kabl i jeste nesto bolja slika ali je stari samsung ostriji barem dvadesetak %. Najvise se primjeti na videu ili slikama. Nekako se isticu vise detalji, "chrispy". Da li je tih zadnjih dvadesetak % samsunga neprirodni OC sharpness, ne znam.

    Nije DELL mutan ali kada poredim isti video jedan pored drugog, vidi se razlika.

    Sto se DELL-a tice over all, mislim da sam bacio pare. Stari 2223NV koji je prije osam godina bio najjeftiniji 22" TN ekranima od 300KM (a znam jer mi je crko prvi ekran pa sma na frku kupovao bilo šta), sa bojama RGB: 50%, 50%, 50%, ima jace boje nego DELL na 95%, 95%, 95% ..mislim, WTF ? Osvjetljenje/kontrast na samsungu je 25/75. DELL 27/80.

    U biti nista nsiam dobio osim ugla gledanja koji opet nije toliko strašan na samsungu cak i ako igra ulogu u poslu koji radim.

    A prije svega treba spomenuti da je samsung analogni, VGA i opet daje bolje rezultate: boja, kontrast, oštrina.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako neko ima bilo kakvu ideju sta da pokusam sa ovim monitorom prije nego sto ga vratim u kutiju i bacim na ormar, neka napise. Ovo je nepodnošljivo koliko mi se muti pred ocima. Kada gledma youtube gubim fokus, muka mi. Nema problema sa vidom, ne nosim naocale, stari monitor, laptop, jeftini TN monitori prije na poslu.. nikada mi nisu stvarali zamor. Za ovaj Dell kada sjednom glava me zaboli za pet minuta.

    Evo hocu dizati win7 da mozda reko nije do drivera i hocu probati integrisanu.. ali je to ocajnicki pokusaj.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Trebalo bi da imaš podešavanja oštrine i u samim driverima, a probaj povećati malo windows scaling slider.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    normalno je da je tn ostriji od ips-a ali da ti toliko smeta nidje veze. Da nije sta do tog slabijeg AH-IPS panela? Mada mislim da ti samo treba period privikavanja i pravilne postavke i kalibracijski profil, potrazi na tft central profil i postavke za taj monitor.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Meni monitor stvara zamor ali ne mogu 100% sigurno reci da je zbog manjka ostrine. Mozda je do osvjetljenja. Ne znam ali znam da ne mogu sjediti pet minuta a da me ne smara. Imam svjetla u sobi i nisam blizu monitora, nekih 80-100cm udaljenosti. Podesio sam sada kao sa tft central profila ali je razlika u odnosu na moje postavke od prije 1-2% ali sam sve probao. I dizanje osvjetljenja a spustanje kontrasta, i obrnuto. Pa i spustanja boja a podizanja osvjetljenja i kontrasta. Kako god bilo, jednako mi smeta. Bojim se da oštetim vid.

    Neo Bahamut Zero - Podizanjem scalinga slika bude još mutnija a ovaj dell display manager ne uspjevam da pokrenem. Niti onaj sa diska sto je dosao niti najnoviji. Javlja ovaj error:

    [​IMG]

    Probao sma starije drivere i up to date drivere, ali nece da ga pokrene.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa instaliraj prvo drivere za monitor, provjeri i na kojoj frekvenciji radi da nije spao na 45Hz.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada instaliram win10, instalirani drajveri vec budu up to date i ako sma probao i sa starijim drajverima. A frekvencija je na 60Hz, to sam prvo provjerio.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    U pitanju je prokleto svjetlo. Nije flickering vec "toplina". Pokusavao sam prvih dana dobiti žučkastu boju ali nije islo pa vratim kalibraciju. Jucer guglanjem nadjem da masa ljudi ima problema a niko ne zna zasto dok neko nije spomenuo f.lux. Majku mu, prije ga koristio, par clanova foruma ga koristi ali mi ni na kraj pameti. Ima negdje tema i na HWB-u.

    Rasvjeta je u sobi 3000K dok je monitor sa ovim postavkama negdje na 6500K tako da ima smisla. Podesio sam na 4500K pa postepeno podizati. I dalje me malo bole oci, nije 100% ugodno kao sa starim monitorom ali evo sjedim 3-4 sata intezivno radim/čitam i nije da se pogorsava vec tako.. malo se naprezem. I monitgor je veci pa ima i toga. Ali je razlika nebo i zemlja sa i bez flux-a.

    Bice malo zezancije u radu zbog WB ali bolje i to nego da je otisao na pik u pola cijene.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Ipak neka korist od njega.. hehe

    [​IMG]