Dig. satel. (velicina "tanjira")

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by NAILS, Aug 3, 2009.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ukratko. Na suprotnoj strani mi je stan tako da je na prozor ne mogu postaviti. Ali, u haustoru ima prozor (suprotna strana zgrade) kojem je "propustiva" dijagonala nekih 90-93cm.

    Mogul ja kakav tanjir noraman provuc? Znam preglupo pitanje al ispao sam iz raznih elektro fazona pa tako i satel. antena. Davno sam je saltao i prodao.

    Sad nemam pojma koji je precnik manjih tanjira i ono.. velicina tanjira utice na.. ?

    EDIT:

    Ahh.. haman je ovo trebalo u "TV & Hi-Fi".
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Joj postovi su ti skroz nerazumljivi :D Kakve veze ima velicina prozora na haustoru sa velicinom tanjira? :roll: Ne moras unijet tanjir u zgradu da bi ga postavio van zgrade :smt003
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    hehehhe...

    Kao sto rekoh, na suprotnoij sam strani pa moram s druge strane zgrade postavit antenu. Da ne moljakam komšije s kojima se ni ne pozdravljam, postavit cu ga kroz prozor haustora koji je na suprotnoj strani. Znaci ono.. na hodiku prozor od haustora. Sad,. prozor je mali.. precnik mu je oko 90cm, mjerio sam. Pa mi moze samo proc ta velicina.

    Ima jos jedino opcija, da vučem "konopcem" odozdo ali i to je zamršeno jer odma ispod prozora je ulaz koji je ono.. "isturen" pa bi se morao popeti na njega pa onda da neko "teglji" odozgo kroz taj prozorčić od haustora.

    Nadam se da si sad skontao :D ..i kako da bolje izvedem, da je "tu" postavim a da je ne unosim u zgradu? ;)

    I da, ni na krov ne mogu jer.. krov zgrade nije ravni vec je na dvije vode, gore zadnji sprat zgrade je podkrovlje, znaci takodjer stanovi.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Pa eto taman moze proci tanjir od 90cm :) I ne treba ti vise...

    A ako bas hoces tanjir od recimo 120cm, onda spustis sa vrha zgrade ili podignes odozdo konopcem, zavisno na kojem si spratu :smt003

    Edit: Nisam refresh, nisam vidio da si dodao, znaci ideja sa krova otpada :D
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ne znam koje su tacne dimenzije tih manjih tanjira. Nebih da podcjenjujem, ali sumnjam da bi mi u radnjama znali reci koje su dimenzije (jer se bas u cm i ne trazi) a sad da idem s metrom u ruci i mjerim, glupo mi pa reko ajde da pitam, valjda neko zna.

    Znaci ima tanjir od nekih 90cm i.. "more" manji tanjir, odnosno.. necu gubit na "performansama" ?
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    90cm je dovoljno za dvbs na našim područjima... ako ti nije žao dati koju marku više uzmi triaxov tanjur.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Mmm.. ok.. hvala. Kada budem uzimao javim. ;)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    U cm, nego u cemu ce se trazit, ili u incima :D Vecina kupuje tanjire od 90cm, a ovi veci se slabo prodaju. Jesi mjerio dijagonalu prozora ili visinu/sirinu?
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

  10. NAILS

    NAILS Moderator

    selvin, ma meni treba u pedljima :D ..ne Ba, kontam ono... Koliki je precnik? Ahh.. to ti je oko metar.
    Na te odgovore sam kontao pa reko da pitam tacno da znam u cm. JEsma mjerio.. doduse nisam otvorenog.. malo škripi, kad ga odvalio nisam. I dijagonala izadje oko 93cm, koliko sam mogao da budem precizan.

    syss, E hvala prijatelju, bas na ovo sam kontao. Nsiam upucen plaho sa sadrzajem ali kontam na Astru i HotBird. E sad gledam malo je škripavo. Za hotbird je ok, ali astra dole sjece ivica oko Neuma-Mostara (tanjir od 90cm). Po toj računici, trebalo bi da bude ok.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Samo jos da pitam.. ovoje bilo informativno jer mi nije u planu, a sad evo i kontam nekako da je kupim.

    Koliko bi keša izaslo neka "solidna", neki prosjecan risiver-tanjir-motor.

    Bio sam u tehno marketu, kaze da nemaju ali ce dolaziti.. neki Sony risiver, 90cm tanjir i motor izadje 200KM.

    Pa eto.. kao sto rekoh, koliko bi izaslo neka prosnecna, da nije neki krš.

    I jedino mi je jos prob za to, dekodiranje il sta li vec. Znam da mi je prijatelj uzeo u Fis Vitezu prije koju god pa da mu je neki lik koji radi za Fis dekodirao i odradio fles resivera il kako se to vec radi.. pa sam kontao i ja nesto slicno. Ako nema druge opcije posto nisam u toku.
     
  12. mahalas

    mahalas Novi član

    Za dekodiranje ti je najbolja opcija uzeti risiver baziran na linux operativnom sistemu. Najjeftiniji su kopije dreambox risivera, a imaju istu funkcionalnost kao i orginal. Ali jos malo pa ce se gledati dosta manji broj kanala koji se mogu dekodirati bez orginalne kartice.
    U vezi antene, ako nisi vec kupio isto tako preporuka za triax kao sto @syss predlozi ili eventualno gibertini.
    U Sarajevu, na Cengic Vili, ima u Orbiteru kupiti motora za antenu do 120 cm. Nazalost, za Zenicu ne znam.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Tanjir 90cm, dreambox 500s klon je sve sto ti treba, eventualno kakav motor.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Gledam oko 170KM se krecu cijene na marketu.. pogledat cu i tu soluciju.
     
  15. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Evo i mene ste zainteresirali za ovu temu posto vec duze vremena kontam nesto zbaviti za vikendicu, znaci nista skupo jer bi se koristilo par puta godisnje. Posto se ne razumijem bas zna li neko bi li ja mogo proci sa ovim najjeftinijim resiverom kojeg sam vidio na marketu :

    - Resiver opticum vec od 85 KM

    Takodjer imam kuci tanjir od neke skystar satelitske ili tako nesto pa bi li ga mogo iskoristiti da ne kupujem dzaba novi?
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nista resivera manje do Dreambox DM500s klona, tj. 150KM. Vjeruj mi. A ovdje nije mjesto da raspravljamo sta se sve moze raditi sa tom malom kutijicom.
     
  17. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Pa dobro drug, nisi mi puno pomogo sa tim jer znam i ja otprilike da je dreambox bolji ali moze li mi ovaj jeftiniji posluziti i u cemu je razlika? Ko sto sam ranije reko koristio bih ga samo na vikendici, znaci i neka starija tv je u pitanju...
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Šta hoćeš da gledaš na vikendici? To je pitanje.
     
  19. h2o

    h2o Aktivista


    Znaci free to air programe.
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    FTA programe? Onda neka kupi najjeftiniji mogući digi resiver, pa makar bio 20 maraka.