Dual Monitor Flickering na integralki maticne [SOLVED]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by donjapa, Nov 20, 2014.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav drugovi,

    Ne znam da li je tema na odgovarajucem mjestu ali hajde pisati cu ovdje pa neka moderatori regulisu ako nije. Naime, imao nekakvih problema sa RAM-om, racunar BSOD-ovao cesto, testiram i vidim da ima jedan stick koji je otisao totalno. Kako sam izvadio taj RAM odlucim se i graficku poslati burazu u BH jer nisam upalio igre ima pola godine, sve preko PS4-ke igram.

    S tim da maticna ima integralku mislio sam da nece biti problema prebaciti 2x Dell U2412M na nju.

    Problemi:

    - Na pocetku sa 2 monitora (DVI-D + HDMI) nije htjelo da se boota uopste, odnosno pad napona se desi i samo se vrati i opet pokusa. Kad iskljucim jedan monitor (DVI-D iskopcam) ono boota i loada sve normalno, tek onda mogu ukljuciti drugi monitor. Eh, kad ukljucim drugi monitor pocne random trepteranje/flickering, na oba monitora, ne u isto vrijeme, nema nikakav pattern, samo ono, ponekad. I kad je idle (nista se radim na njemu, samo eto stoji nekakav site, Skype ili stogod) ono i dalje trepteri. Nekad zna cesto, ono po par puta u 10tak sekundi, dok nekad ne bude nista po minut.

    Integralka je Intel HD 4000 i stavio sam zadnje drajvere. Trenutno radim na 8 GB RAM-a (2x4GB) i cekam da mi dodje jos novih 8 GB (2x4GB) tako da ce biti ukupno 16 GB (4x4GB) Corsair 1600
    Kablovi su OK, radili su prije 2 dana normalno putem graficke.

    Refresh rate je 59Hz pa ga stavim na 60Hz ali ne znam ni zasto ni kako, on se nekad zna vratiti nazad na 59Hz.

    Ono sto sam isto primjetio, ne znam da li je do mene ili ne a to je da jedan monitor samo trepteri (nikad 2 odjednom). Znaci evo sad sam na primarnom monitoru i pisem a onaj sekundarni gdje je Skype upaljen zajedno sa nekim drugim folderima otvorenim trepteri svakih 10-15 sekundi po jednom.

    Ja mislim da je do napona koji ide preko maticne (ako ovo ima ikakvog smisla uopste) jer da ne moze upaliti racunar sa 2 monitora ukljucena u njega mi upucuje da bi to mogao biti problem.

    Da li bi ovo rijesio time sto bi uzeo neku slabiju graficku sa 2 izlaza za monitor koju bi napajao direktno preko napojne kao do sad, ili?

    Hvala.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Dual Monitor Flickering na integralki maticne

    Evo mali update:

    Odradio update BIOS-a i sve radi vec 15tak minuta normalno. Navodno je ASUS sa ovom maticnom plocom imao ovaj problem ako imas stari BIOS na Dual Channel RAM-u, kad bi izvadio jedan stick radilo bi normalno, ali su popravili u novijim update-ima BIOS-a tako da za sad radi.

    Moze lock, nadati se da se nece vratiti...