E-krona

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Sep 20, 2017.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Naime, Svedska drzavna banka vodi projekat uvodjenja e-valute.
    Vjerovatno bazirana na nekoj vrsto blockchaina, dizajniraju je za brzo i jednostavno placanje izmedju osoba i firmi, dok god se radi o manjim iznosima.

    Razlog ovom je vrlo jednostavan. Od 2010 do 2016, koristenje casha za placanje je pao sa 40 na 15%.
    Npr u shopping centru preko puta, ni jedna prodavnica ne prima cash.
    Ovo postaje problem, jer svedska drzava gubi kontrolu nad novcem, jer elektronsko placanje se svodi na nekolicinu privatnih firmi, mastercard, visa, nets, itd itd

    Uglavnom, vrlo interesantna stvar, vezana za buducnost konzumerizma :)
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Koliko znam, i u drugim državama je pokušano sa uvođenjem neke vrste nacionalne kriptovalute, ali to nikada nije uspjelo. Je li ovo prvi slučaj gdje državna banka želi uvesti e-valutu. Ima li informacija na kojem blockchainu žele da rade?

    Vjerovatno je to budućnost valuta, pod uslovom da čovječanstvo bude imalo struje...

    Valjamo se i zaštitit od solarnih oluja.
     
  3. lolak

    lolak Aktivista

    Zar nije jedna od glavnih fora kriptovaluta anonimnost?
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Zašto bi bila?
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ima tu malo kontradiktornosti. Ako gube kontrolu nad novcem, zasto su onda urgirali da sve banke ukinu novac (sigurnost sigurno nije cilj) te su radili indirektnu propagandu da se sve okrene na kartice (cashless). Glavni cilj toga je punjenje budzeta sa oporezivanjem "crnih para" te unistavanjem velike kolicine jer ljudi nisu mogli vise od (cini mi se) 300k bez dokaza o porijeklu prebaciti u nove novcanice.

    Ako su ikad imali kontrolu nad potrosnjom i protkom novca onda to imaju sad. Prestpostavljam da drzava kontrolise i Swish (prebacivanje novca putem telefona - ukucas broj telefona kome zelis poslati i skine s tvog racuna bankovnog i posalje njemu).

    Ako se sve prebaci na cashless, a izgleda da hoce uskoro - koja je onda svrha e-valute? Koja je razlika izmedju e-valute i e-novca kakvog sad koristimo? Bukvalno cash dignem samo kad idem na svadbu da mogu u kovertu ubaciti... Ne znam ni kako izgledaju ove nove novcanice (a znam da su ruzne!)

    Volio bi i ja saznati vise, da li cemo mi kao obicni korisnici moci odraditi nekakav mining da zaradimo ili?
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to je tako a zapadu
    u BiH se jos uvijek sve placa kesom,manji dio karticama
    ja isto nemam obicaj karticom placati,nego dignem pare pa placam...tako imam bolju kontrolu nad novcem a i vecina manjih radnji ne prima kartice kod nas,samo kes
    karticom se ovdje placa jedno 10% prometa,ostalo kesom a vidim da je tamo kod vas obrnuto :D
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Dosta prodavnica i nema terminale za kartice niti redovno izdaju racune. Nismo mi mjerilo nikome.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ili ako placas karticom vazda nesto zapne. Kao da su tek uveli sustave.

    Sent from my C6603 using Tapatalk
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Milion puta cekao u redu u Pennyu jer im ne radi aparat za kartice, pa dok frajer ode do bankomata na ulazu...
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja vala kad god mogu 9laćam karticom, leš sam sveo na minimum...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma ne moras otici dalje od Njemacke da dozivis potrebu za keshom. Ima ovaj veliki shopping kraj Leipziga gdje stanemo usput svake godine, ni jedan restoran ne prima karticu. Nemaju uopste automata. To je meni nezamislivo.
    O amerikancima da ne pricam.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni - sto o amerikancima? Mi sad kad smo bili nismo kesh koristili uopste. Sve smo obavljali putem kartice.
     
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Sve ide na karticu vamo preko bare, pogoto sto te kartice stimulisu sa 2-3-4% povrata za razne stvari koje kupujes.

    I kesh primaju svugdje, ali se slabo koristi.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Izgleda da je od drzave do drzave.
    Ja ni u Cali ni u Utah nisam mogao nigdje bez casha...
    Mislim moze, al kad ides u restoran i to, ne ide.
     
  15. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja se krecem Illinois, Indiana i Michigan uglavnom, i isti standard sto se tice placanja.
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja sam ljetos obisao svu Cali, i kao sto rece sve je bilo na karticu. Bukvalno nismo niti u jednom restoranu platili cash. Donesu racun, samo ostavis karticu i to je to. Napises tip kasnije, adio.

    Jeli smo stvarno i u zabacenim lokalnim mjestima gdje bukvalno samo meksicki pricaju, ali isti sistem svuda.

    Onda sam bio i u Boise-u, gdje su svi na kartice furali. I to su imali nekakav tablet, i samo provuces karticu kroz mali "jack-thingy" i imas odmah opciju da im ostavis tip, i to je to. Bili su vise prilagodjeni nego mi u Svedskoj, bas sam i razmisljao o tome dok sam bio tamo.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Pa i u BiH na 90% mjesta možeš platiti karticom, osim u granapima i nekim zabačenim objektima. Samo što većina kod nas preferira keš, ali ako zahtjevaš da platiš karticom možeš. Osim kafića i restorana, većinu stvari i plaćam karticom. Ne zbog tog što ne može u kafiću/restoranu već mi se mrsko peglat ako nisam 'na kasi' :) A i gdje god sam bio vani plaćam karticama, ne plaćaš ni konverzije ni gluposti, niti nosiš dosta para sa sobom.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Vala zivim za dan kad ce kod nas doci placanje preko nfc.a, dosadi vaditi karticu i kucati pin, obicno u prodavnicama placam preko kartice i desilo se da jedno 7 dana nisam placao karticu, dosao na red na kasi, ja zaoboravio pin , a keša nisam imao uz sebe, a pina se ne mogu sjetiti nema teorije, a taj dan odjednom guzva kilometarska.
     
  19. lolak

    lolak Aktivista

    Sad je ok fora sa ovim placanjem uz kontakt kartice, samo je limit od 30 KM suvise mali..
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Upravo, imam i ja tu, i bas je limit mali. Ne znam je li i kod mene 30KM, ali za manje iznose prolazi.

    Sent from my 6045K using Tapatalk