EasyBox 802 OpenWrt MOD

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by black, Aug 27, 2015.

  1. black

    black Komšija

    Na pik-u mi je za oko zapeo ova zanjimljiv ADSL modem / router prije svega zbog 3 USB porta i 64MB ram-a.
    Kada sam guglao model naletio sam i na wiki stranicu OpenWrt-a koji godina koristim na Access Pointu. Najzanjimljiviji dio je svakako cijena , svoj EasyBox sam platio 20KM.
    Jedini pravi nedostatak je sto nema gigabit portove ali to se moze jednim malim switcom rijesiti.

    Sama instalacija OpenWrt-a je komplikova iz prve i dosta traje.
    Cijeli proces se izvodi pod Ubuntom i treba serial to usb converter.Ja sam koristio arduino uno i ubuntu live usb.
    Prvo se radi dump flash-a i to traje sat vremena ali cini mi se da je nepotrebno jer meni do sad nije zatrebao.
    Modem se ubacuje u service mode tako sto se tri puta pritisne space dok se modem pokrece , za to sam koristio screen pod ubuntum. Zatim moramo uplodovati dva bootloadera , jedan prelazni i jedan trajni. Iz privremenog flashamo trajni bootloader. Nakon restarta uploada se Altitude Adjustment image na router i nakon cega mozemo pristupiti prvo telnet a onda ssh konzoli. Nakon konfiguracije mreze skinemo luci (web interface) odakle flashamo najnoviji build 14.07 Barrier Breaker.

    Ja sam napravio gresku pa sam pokusao odmah 14.07 flashovati ali izgleda adresa na koju sam flashovao nije bila tacna pa sam morao ozivljavati router preko UART moda.

    [​IMG][​IMG][​IMG]

    PS.
    Za one koji ne znaju zasto je ovaj router zanjimljiv evo par prijedloga. OpenWrt je vrlo stabilan firmware i ovo moze biti odlican ADSL2+ router.
    Ima USB tako moze na njega i 3G stick za ruralna podrucja.
    Moze se koristi i kao download server i mini NAS. Ovaj stick kod mene sluzi kao storage za router tako da mogu skidati dodatke na njega jer ima 8MB interne flash memorije.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Jesi probao sync uraditi na nekoj adsl liniji?
    Jesi testirao transfer rate usb/wifi, ima li dna?
     
  3. black

    black Komšija

    Nemam vise ADSL liniju tako da ne mogu probati. Kod mene je kablovski net pa sam konfigurisao port 4 kao WAN port. Trenutno je samo AP zato pise pod WAN br-lan.

    Koji protokol da probam ? SAMBA ili FTP?
    Ovo zadnje te nisam razumio.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sambu sam kontao da probas. Jesi vidio da li ti ruter ima tomato support. Nekako mi je tomato djelovao jednostavniji za upotrebu.
     
  5. black

    black Komšija

    Tomato je samo za Broadcom ja mislim. Nije ni OpenWrt komplikovan , barem ova zadnja verzija.
     
  6. black

    black Komšija

    Slabo nesto transfer preko mreze SAMBA i FTP oko 3 MB/s. Mozda treba koristi ext3 umjsto ext4 ili mozda USB 2.0 nije aktiviran.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    To je taj problem. Ja sam testirao Pirelli Gatway sa openwrt-om prije dvije godine i ddwrt 2x Linksys routere.
    Čim sam instalirao openwrt ili ddwrt usb to wifi performanse su krahirale vs originalni software.

    Kakva je stabilnost, jel zahtjeva restarte povremene? Jesi testirao usb 3g backup konekciju?
     
  8. black

    black Komšija

    O stabilnosti ne znam sta bi rekao jer je sad na Cisco EPC3925 zakacen i samo ga koristim kao AP ali Wifi performanske nisu trpile nakon OpenWrt-a. Kad kuci dodjem pa cu uraditi test.