Editovanje Sony linije

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by NAILS, Feb 10, 2013.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Imam jednu sony liniju koju bih koristio kao zvučnike za PC. Stvar je da nema audio IN. Mogu je koristiti tako sto ona korsti pojačalo na jednom od zvučnika a ne na sebi direktno pa zbog toga ima audio out izlaze koji idu do tog pojacala. Ja umjesto sa linije na pojacalo spojim komp i sve radi ok ali je fazon sto je preglasno. Smanjim komp do nanjize crtice koliko se moze cuti, winamp na 30% i dobijem zvuk koji je ok za slusanje.

    Zanima me da li postoji nacin da premostim audio signal koji ide sa lasera, CD playera, pa umjesto da signal ide sa lasera, ide ovaj sa kompa pa da na liniji mogu kontrolisati glasnocu? Znaci da joj PC bude audio in a ne cd player. Ima i kaset dek pa mozda i preko njega.

    Jedino sto mi pada na pamet jeste ona kaseta za auto koja ima glavu na sebi za prenos zvuka na kesetašovu glava a na drugom kraju 3.5 mm prikljucak sma one znam koliko bi se gubila kvaliteta zvuka.
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Najlakse bi ti bilo da otvoris taj zvucnik u kojemu je pojacalo, pa da ubacis jedan potenciometar kojim ćeš regulirati glasnoću.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Palo mi je i to na pamet. Nemam trenutno potenciometar viška ali bi mi bilo gotivnije da koristim liniju za regulaciju zvuka posto osim toga, imam i EQ za malo editovanej zvuka itd.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    De mi reci wragg, hocu da nabacim potenciometar za struju. Mislim da je za šalter, za osvjetljenje (nemam ga trenutno kod sebe) i vjerujem da on kotrolise dvije žice. Gdje da ja njega montiram na pojacalo ? Ili bi mi trebao neki koji kontrolise cetiri žice (ako to tako ide) pa da ga montiram na kabl koji ide iz PC-a.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    imas i one fm predajnike pa nadjes frekvenciju kao da trazis stanicu.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Sjetio sam se i toga. No to bi mi bilo nekih 20KM najmanje pa cu prvo probati free kombinacije. Kontam rastaviti i premostiti žice glave kasetaša samo ih iz nekog razloga ima 5 pa ce trebati vise vremena.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa vjerovatno dupla glava. Ne moras okretat kasetu, vrti u oba smjera?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    I ja sam mislio ali nije dupla glava. Mozda sam pogresan kabl gledao ali samo sam jedan skuzio na ploci sto izgleda kao onaj na glavi (prekrivena je "putanja" kabla galve do ploce). Polsije cu rastavljati i kombinovati pa javim dokle je doslo.
     
  9. wragg

    wragg Aktivista

    Pa nece ti bas ici taj od svijetla tu. Treba ti manji potenciometar. Najbolje nađi neke pokvarene PC zvucnike i sa njih skini.
    A sto se tice toga gdje ga trebas ubaciti, ne mogu ti reci bez sheme nista konkretno. Najlakse ti je da ga ubacis na samom izlazu s pojacala prema zvucniku, tj. prerezi zice koje idu prema zvucnicima i tu ubaci.
     
  10. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    @Nails

    otvori liniju i provjeri koji kablovi idu id cd drajv-a. Trebali bi biti kablovi za kontrolu motora i audio kabl. Jednostavan test je da iskopcas kabl sa 3 zice i pustis cd. Ako radi ali nema zvuka taj kabl presjeces i spojis na dupli prekidac (2x 2pozicije - ne on/off nego dvije pozicije) a na drugu stranu spojis ulaz sa PC-a. Izlaz sa prekidaca ide naravno na ostatak kabla.
    Ja sam ovako rijeso spajanje kada mi je poceo da umire (bukvalno) CD na liniji.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    wragg - Mozda onda kupim dva manja potenciometra za L i R pa da ih spojim tako na izlazu.

    otto_von_grunt - Nije to ovdje tako jednostano jer ne postoji CD drajv kao takav vec ide recimo veliki flat kabl sa samoga lasera na jednu ploču a onda u samoj liniji imaju 4 ploce koje su isprepletene kablovima bilo flat kablovima ili onim sa djekovima gdje je na jednom 4-5 kablova. Oko dijela gdje je CD player nisma nasao ni jedna kabl sa 3 žice. Moze biti da flat kabl prenosi zvuk a moze biti jedan od ovih sa djekovima ali i oni nose po 5-6 žica.

    Inace prespajao sam ovu glavu i ide zvuk ok ali ima onaj šum. Kao da pustiš praznu kasetu.

    Fazon da pojacam na PC-u (ili u ovom slucaju na mobitelu jer sam sa njim probavao) ne ide jer se javlja ogromna distorzija. Na telefonu sam smanjio na jednu crticu i zvuk je bio ok ali ima taj šum. Cim pojacam za koju crticu gore, javi se distorzija.

    Jos jedan moguci problem kod prespajanja CD playera jeste "play". Ne bih ja mogao dobiti zvuk ako ne ide play a play ne moze raditi ako laser ne ocitava CD sto bi u teoriji bilo tako da pustim neki CD da bi isao zvuk.

    Recimo kada prebacim na mod kasete ne mogu dobiti zvuk ako ne pritisne play dugme i fol vrti kasetu.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Onda ti ne gine fm transmiter.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    A da li ima takav FM prenosnik koji zapravo prima audio preko 3.5 mm prikljucka ili cera li vec posto koliko vidim svi auto FM transmiteri idu kao player u koji ubodes stik, SD karticu itd..
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja imam taj koji prima 3,5mm jack.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Super, koji je model, koliko ke keša i gdje je uzet ?
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    ih davno uzeo eno ga u autu, neki kinezer cini mi se da sam uzeo preko ebaya, dodzaba bilo.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

  18. wragg

    wragg Aktivista

    Zasto ne? Izvuci 12V i dovedi mu na kontakte. Samo budi spreman na to da i FM transmiteri imaju dosta šuma.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma znam da mi nije ni to idealno rjesenje ali eto..
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nema šuma nikako ukoliko nisi frekvencijom blizu neke stanice, sto se u autu često zna desiti zbog kretanja uvijek nalijeces na nove radio stanice. Ali kod kuće nadjes sigurnu frekvenciju i miran si, jedino sto te komsija može slušati :D