Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. Almir

    Almir Komšija

    sve dok mogu kupiti 2 golfa 7 za 1 elektricni... treba jos vremena pa da to bude kako treba...
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Onaj na testu spominje 170-180 milja. Eh sad, kao polovnjak ce sigurno izgubiti kapacitet.
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Na ADAC testu 200km.
    Racunaj da ne bi trebalo crpiti niti puniti do kraja, nekad ces malo jace ubrzati i eto te na 150 realnih.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovo je novi model. Njega sam stavio jer predstavlja model za mase, i odličan auto. Sa boljom infrastrukturom to nije problem, nakon 200+ km vožnje napuniti baterije i odmoriti.
    Motor sa unutrašnjim sagorijevanjem je kameno doba, ova auta su već sada bolja.

    Održavanje, pa el motor nemaš šta servisirati, nema ulja, nema ništa. Ovjes, kočnice i baterije, a to će biti kao i sa telefonima, kada krepa baci. Jedino mi gledamo šta će biti nakon pet godina, razvijena tržišta to je zanima.
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kad bih dosao na cilj udaljen 1000km ?
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Ja mislim da dosta toga ima napisano malim slovima i sa * fusnotoma, nekada ću provjeriti koliko košta održavanje ili tkz mali servis tipa e golf on ima autonomiju 200km piše 300 al 200 je realni prosjek.

    Bilo koji orginal dio je skup, sumnjam da će biti jeftine kad dođe na zamjen a još više sumnjam da će biti druge marke tkz zamjenske...

    Skidanje baterije na e golfu, pa sad raspakivanje, zamjena neke od ćelija pa vraćanje sigurno će biti jeftino :)


    ps. počeli su proizvoditi zaština stakla- folije za tač osjetljive ekrane u autima kao na mobitelima :) juče baš vidio hehe
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Valja komplet industriju presaltat na el. auta, za to ce trebati vremena ali ce sigurno biti i zamjenskih dijelova. Ogromna je to industrija, svi ce morati ici u korak sa time.

    Meni bi licno bilo dovoljno i tih 200km, za po gradu, posao-kuca, izlazak i sl. Navecer se puni, po danu vozi. Drugo je za nekoga ko putuje dugo do posla ili radi na terenu.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma 90% ljudi je ok sa 200km dnevno, i ponavljam sa dobrom infrastrukturom to nije problem, za 15 min se baterija dosta dopuni, a za 1000km moraš stajati i sa normalnim autom, ne kontam, nisi na Mille Miglia pa da ti znači pola sata.
     
  9. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Za 15min se nista baterije ne napuni. Barem ne na Toyoti Prius, to iz licnog iskustva znam. Mislim da joj je vrijeme punjenja 6 sati na 110V, i 2 ipo H na 220V.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    4-5 stajanja po 2-3 sata ili jedno od 2-3 minute (ili nijedno zavisno od auta i stila voznje).
    U prvom slucaju nema sta ni krenuti na put.
    Bez realnog dometa od 600km i rasprostanjene mreze punjaca koji pune do vrha za sat vremena, i bez normalne cijene e-auta, sve je to jos lose.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Audi i Mercedes su lansirali prvi pravi el model, Porsche uskoro, za pet godina će se samo o njima pričati.
    Ja vidim samo pozitivne stvari. Ovo sve se i odnosi na zapad, mi smo trenutno na početku milenija što se tiče automobila (većina) nažalost veliki dio je još u osamdesetim.
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    10-15 godina je realnije, nije ni njima u interesu brza tranzicija.
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    rođak koji vozi kamion u njemačkoj kaže da vozi robu u mercedesu i to transportuju stare mašine za nove koja će raditi el mercedese...

    kućno punjenje je duže nešto tipa 12-24h a ono što vidimo na nekim mjestima dodje kao brzi punjač 30min, bar je za sada tako...
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne pratim bas tu elekteo scenu al bas me zanima koliki udarac na autonomiju imaju zima i grijenje i velike vrucine i klima. Pa guzve u saobracaju s klimom i tako te slicne stvari koje su daleko od idealne voznje.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mene zanima koliko utice na bateriju kad ga ostavis na suncu ljeti u Mostaru :D
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    El. motoru i nije toliko bitna temperatura koliko bateriji. Mada na ovom klipu gore vidi se da je to izolovano da valja. Vremenom ce se to usavrsiti da radi na temp kao i sadasnja auta.

    Da su proizvodjaci znali da ce doci sadasnje vrijeme u kojem se dizeli potpuno zabranjuju u velikim gradovima davno bi mi gledali el. auta.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nisu zabrane jer je politicarima stalo do zdravlja naroda nego jer su podmazani od proizvodjaca da se pogura prodaja novih auta.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisu mogla el auta prije doci nego sada radi baterija. Ima tu jos posla po putanju unapredjenja. Ali su vec sada "upotrebljivi" za normalnu voznju sto se tice punjenja i kilometraze. Problem ce biti potencijalni nama koji uzimamo 10+ god stara auta.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Bice u boljem stanju nego npr. passat star 10 godina i presao 300-400k. Na njemu moras mijenjat sve osim motora u periodu od 10 godina.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk