Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Procenat el automobila i koliki je fokus na njih u kompanijama koje spominjes je šega. Nissan ima Leaf i ona dva kombija. Pogledaj samo spomenuti BMW, koliko ima M paketa i kombinacija za: X1,2,3,4,5,6,7. 1,2,3,4,5,6,7,8 + GT + RR. Verzija motora overall. Sta im je flagship. Šta spremaju za buducnost. I onda ekvivalent svemu tome kao el modela je i3 ???

    Njima još ni i8 nije full el. 2019 model je hibrid sa 1.5l turbo-benzincem. Tek 2025 ce mozda imati desetak el modela. Automobili u najavi su im benzinci, twin turbo 3 litarski a ne elektricni: https://www.autoexpress.co.uk/bmw/3...I5uUC_uopvEXUZ9p6_o5bAfeuCRd-gFciZJVxs8Pq1BSQ Nece imati 50-50 omjer ni 2040-te a kamo li 2030-te. Chevrolet ima Bolt za ciljanu skupinu koja voza Prijus. Tree huggeri. Ali se ne sjecam da imaju el Silverado, Suburban, Blazer. Ne moze mi pasti na pamet ni jedan el model Mercedesa. Tek dolazi EQ. A Smart for2 je povucen iz sjeverne amerike. Par kompanija ima u planu da predje vecinski na el modele za nekih 20 godina ali ne znaci da ce i 2040 biti 100% el auta.

    Struja je buducnost. Tesla je uradio fantastican posao za ostale kompanije, ali tvoja logika da auto-kompanije daju mito politicarima kako bi narod presao 100% na el auta vec za 10 godina nema smisla. SUS motori ce se proizvoditi i 2050-te.

    A planned obsolescencese se misli da kupujes novi model svake godine a ne da novi model ima novu revolucionarnu tehnologiju.
     
    Last edited: May 3, 2019
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Zar nije baš hipokritizam da zapad koji se kune u kapitalizam i free market ekonomiju koristi ove komunističke taktike za restrikciju tržišta? Niko ne spori koliko su dobra ili loša električna auta ali svako bi ima pravo u slobodnoj ekonomiij da izabere kakvo će auto da vozi. Imaju i benzinci svoje prednosti i zašto ljudima uskraćivati pravo izbora da voze što žele? Pa i ta benzinska vozila plaćaju neku ekološku taksu, pa ako ne želiš da je plaćaš pređi na EV.
    Ovo je čista glupost i potpuno ista svar kao i apple koji usporava svoje stare modele telefona pomoću softwarea, kako bi ljudi kupili nove modele.
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  4. Esh

    Esh HWB

    Pa nece se tranzicija dogoditi preko noci.. Sa aspekta ekologije i dalje tu ima izazov koji se tice iskoristenih baterija, a pitanje je i kako “ekoloski” obezbjediti dodatne kapacitete za proizvodnju el. energije. Ono sto slijedi u godinama koje dolaze su vjerovatno znacajno vece takse pri kupovini ili reg na benz/dizel vozila.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Što se nas tice, potencionalo cemo imati jeftinija auta sa zapada jer ce ih se svi rjesavati zbog vecih taksi. Kao što je sada pik preplavljen švicarcima.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa sa obnovljivim izvorima energije, pa samo u BiH je 80% hidropotencijala neiskoristeno, tek sad su i instalisane vjetroelektrane koje su samo 3% vjetropotencijala u BIH, solarna energija samo 0.7%. Najbitnije je sto se el.auta mogu puniti iz obnovljivih izvora, dok fosilna goriva zagađuju i nisu obnovljiva. Neko spominje zagađenja od proizvodnje baterija, jeste li svjesni koliko se energije trosi na proizvodnju legura celika, aluminija od kojih su motori sastavljeni, pa vise energije i zagađenja ide za proizvodnju jednog sus motora od sirovinskog stanja nego proizvodnje baterije. Ustalom radili su mnogi analize. Evo razlika sa ukljucenim stetnim emisijama od proizvodnje baterije. Posmatrana su EV vozila iz 2015-te, i zagađenje je manje za 50%, a smatra se da ce EV iz 2030, imati razliku veću od 70%.
    ko ima vremena nek cita
    https://www.adlittle.de › files › viewpointsPDF
    [​IMG]
     
    Last edited: May 4, 2019
    EL NINO CFC and Ninja like this.
  7. NAILS

    NAILS Moderator

     
    zippoo likes this.
  8. Haker

    Haker Veteran foruma



    Ovo briše pod sa teslom.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    E jebi ga sad. Tesla kosta nesto slicno. Ima skoro 100km veci domet na papiru. Puni se nesto brze. Ima bolje ubrzanje. Lakši je nekih 100 kilograma od mercedesa. Ima tri reda sjedista dok je druga klupa kod mercedesa i zadnji gepek identicni kao na vectri b. Imas u sredini i onaj stub. Tesla ima slican gepek kada se spusti treci red ali ukupno sa prednjim gepekom ima 2500l prostora.

    [​IMG]

    Model x se pokazao kao odlicno porodicno auto koje se na zapadu voza kao kod nas Focus MK1 karavan. Mercedes je šminka. Nisu u istoj klasi. Izgleda kao kuća a nigdje prostora. Tipicni problem SUV kupea. Mozda je sigurnije ici na mercerdesa ako se kupuje el model ali je i to pod upitnikom, ostaje da se vidi. Ne mozes tako reci da dere pod. Ne vidim neke benifite. Cak je interijer subjektivan. Meni se mercedesov vise svidja ali je veliki displej kod tesle odlicna stvar jer stane dosta komandi na jednu stranicu itd. Na sve to Tesla ima jako napredan auto pilot, AI. Zapadnjacima sada mnogo bitna stvar. A model x je izasao davne 2015.
     
    donjapa likes this.
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jebo ubrzanje i preformanse ako se pregrijava. Prije svega mislio sam na kvalitetu i cijenu, prostor je na strani tesle, ali opet kome treba autobus, i merc ga ima dovoljno.
     
  11. Tensai

    Tensai Komšija

  12. selvin

    selvin Moderator

    Da su nam firme koje se bave komercijalom pametne pa da zamjene flotu sa ovakvim vozilima mozda bi se kod nas sta i pokrenulo pa bi se isplatilo instalirati punjace. Tih firmi imamo najvise i najvise kupuju nova vozila. A u opisu poslova im je da se samo vozaju, tako da bi im se isplatilo sigurno. Dovoljno baterija traje da obidju teren za jedan dan. Mozda i firme za brze dostave, mada mislim da oni prelaze mnogo vise nego sto baterija traje. Cekajuci da privatna lica kupe dovoljno vozila, docekat cemo 2050. godinu.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    Jasta da se isplati
    Jos ako pune na jeftinoj tarifi hehe

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kod nasih firmi je trosak sve sto je u normalnim drzavama ulaganje i razvoj...tako da je malo tesko ocekivati da trend krene od firmi
    da nasa drzava recimo radi na infrastrukturi i punjacima,mozda bi neke vece globalne firme i kupile EV a ove nase ne vjerujem ni da ce 2050. kupovati...sve je to gola seljacina i primitivac,doslo do para preko tendera i kradjom ili utajom poreza i sta ono zna o biznisu i razvoju i tehnologijama
     
    Ronaldo_9 likes this.
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma kod nas je sve naopako. Sjetite se takse eko sto ilegalno naplacuju. Ubishe pare

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    10 miliona KM zaradili na eko testovima, niko ne zna gdje su otisle pare, niko ih nije tuzio zbog toga... Narod placa, oni uzimaju, jbg takvi smo ti mi.
     
    edgsi and bhd like this.
  17. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

  18. selvin

    selvin Moderator

    Bio sam skoro u Norveskoj opet, vozio sam se u Tesli S100D i Jaguar I-Pace. Tu su negdje sa cijenom, svaki ima svoje prednosti, ali mi je Jaguar nekako ljepsi. Fantazija su oba... Norvezani su ispred nas 50 godina. Ono sto me tjesi je sto su i 10-20 godina ispred ostatka Evrope :D Govorim za elektricna vozila, ali i za ostalo je manje-vise isto.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Norvezani kupili 52 aviona F-35 od Amera, sta se ima dalje pricati. Jest da su im uvalili "gratis" malware uz njih :D
    Tako da ne cudi napredak u svim sferama zivota.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E to jest, kod njih je bas sve na struju, i to na struju iz obnovljivih izvora energije. Standard da ne spominjemo, u top 3 drzave su na ovom planetu. :D
     
    heroic likes this.