Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo bas vidim nekih par Tesla modela ovdje u Dalmaciji trenutno sa norveskim tablama. Ne pratim ih pa ne znam koji su modeli. Uglavnom jedan je limuzina a drugi SUV. Bas jesu li to opalili 4000km od punjaca do punjaca ili su dosli nekim tetetnim vozom pa se malo furaju po obali sad :)

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pune ih sigurno usput. Imaju gdje, sve razvijene zemlje imaju sad tih punjaca na sve strane.
     
  3. Esh

    Esh HWB

  4. NAILS

    NAILS Moderator

  5. Esh

    Esh HWB

    Hahah, e baš su dobro prilog završili, potpuno realno.

    Isto, prije par sedmica čitam neki članak kako je Uprava za indirektno oporezivanje primijetila rast uvoza el. vozila sa ništa na par komada godišnje.. Pa smijao sam se tome barem 10 dana..
     
    heroic likes this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nek se dojadporac nije mogao sjetiti riječi na našem jeziku :D
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Strasni rezultati, haha.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Znate kako kazu, bolje ista nego nista :D
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa ja, sad se ne moze reci da ne uvozimo elektricne aute.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa salonski E - golf se voza i punjac ispred nipexa u Tuzli.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ja i? Voza se vec godinu, ali ne pricamo o salonskim vozilima vec o kupovini u BiH. Nekoliko komada godisnje je prodaja svih elektricnih vozila u cijeloj BiH... A vala i reklamiraju ih nikako, npr. na nipex sajtu ne mozes na sajtu naci nista o tome, nema ih u prodaji, nema ih na olx, itd. Kako misle da ce neko kupiti?
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa znaju da nece niko kupit. Zato nemaju sta ni trosit na reklame.
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam nedavno nesto pricao u vezi ponude auta vani i kod nas (konkretno zasto kod nas Hyundai i30 nema u 1.4T verziji) i objasnjenje je bilo da oni za svaki model moraju proci neku proceduru da bi ga mogli uvrstiti u ponudu, te da im se u nekim slucajevima ne isplati. Isto objasnjenje sam dobio i za npr. ponudu automatskog mjenjaca kod Megane-a (isti motor kod nas ima samo manuelni, dok vani ima opcija i DCT mjenjaca).

    Mislim da je i to jedan od razloga sto elektricna nemaju u ponudi, uz prvi razlog cijene.

    Ne znam kako se e-Golf krece, ali Renault Zoe (ekvivalent Clio) je preko 30 000 eura ako se kupi sa baterijom. Za te pare mozes kupiti "obicni" Clio sa full opremom, dobrim motorom, 5god sipati gorivo i da ti jos ostane haman pola para :D
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    i kod nas je e golf skup, al ce situacija sa e autima biti losa sve dok ne dodje do stimulacije tipa free registracija bar neko vtijeme dok to ne zivi , postri tehnicki digne cijena regiatracije eruo 4 i 3.0 motor koji je vjerovatno bez katalizatora i dpfa i sl na 2 milje i tako neke razumne stvari...pa ce nekome to e auto imati racunicu i smisao...
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    E načekat ćemo se onda.
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    juce chat na plazi sa nasim covjekoom koji zivi u norveskoj tema parking, dodjosmo i do cijene koja iznosi za 1dan 100eura ali ko ima full elektricno vozilo onda je free, nije na svim parkinzima ali ima, slicno je i sa ostalim metropolama evropskim, to je jedan vid podrske...
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kako se registruju elektro auta kod nas, koja je cijena registracine za jednog E-golfa?
    I ko ce servisirati to auto, Nipex? :)
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Najteže ce past drzavi onih 30km na tehničkom za eko test mjerenja izduvnih gasova. Pojaviš se na tehnickom sa elektro autom a onom majstoru suza potekne niz obraz :)

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  19. Žabac

    Žabac Guest

    Nigdje ne mogu naci nista o registraciji, ali nasao sam ovo. Mada, nemamo ni 4G mrezu, sto je puno bitnije tako da me ne cudi sto jos nista nemamo o elektricnim autima i ako se nista ne promjeni u narednih 4-5 godina.

    https://www.klix.ba/vijesti/bih/ele...bvencije-a-i-punionice-su-rijetkost/180606057

    Takodje ima i ovaj klip iz emisije Auto Shop Magazin koja je emitovana negdje na ljeto 2017

     
  20. Esh

    Esh HWB

    Nešto kao 4G uvođenje, radi se na tome :D