Elektrotehnicki fakultet Tuzla

Discussion in 'Generalna diskusija' started by intuitiv, Dec 2, 2009.

  1. GW

    GW Moderator

    Visoke rezolucije. :D To je za roflmao.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ako razvalis prijemni primljen si u redovne :D
    Evo ti zadnjih 5 studenata primljenih u redovne ove godine na tehnickoj informatici (da ne stavljam cijelu listu):
    Evo vidis da ovaj 28. na listi ima prosjek 3.5, ali je na prijemnom imao 36 od 40 i upao u redovne :)
     
  3. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Predpostavljam da je to prosjek 4 godine od srednje ?
    Gleda li se matura,ili dali se gleda kljucni predmeti (fizika,matematika,bosanski) kao na ETF Sarajevo ?
    I jos jedna stvar,mozes malo ovo izanalizirati sta ovi brojevi predstavljaju:
    28 Pranjić (Jasmin) Nini 12.02.90 Slatina 11, Tuzla 35,0 5,5 36 76,5
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Pa pise ti u onom quote-u sta znaci koji dio:
    35 bodova je 10 * prosjek u toku srednje skole;
    5,5 je broj bodova koji se dobije kada se izracuna prosjek ocjena iz matematike i fizike iz dvije najbolje godine, tako nekako ide :) Max.10, znaci ovaj je najverovatnije ima 3, 3 iz matematike i 3, 2 iz fizike. :D
    36 je broj bodova na prijemnom, znaci tacno 9 od 10 zadataka.
    76,5 ukupan broj bodova.
     
  5. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Aha kontam.Jes ti licno ides na ETF Tuzla ?
    Ima li se gdje pogledati,kakvi su zadaci bili na prijemnom ispitu ?
    Jer ja licno sam ucio iz zbirke sa ETF Sarajevo.Jesu li slicni zadaci,ako si mozda vidio prijemni iz Sarajeva,.Koje oblasti budu u Tuzli na prijemnom.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Aha treca godina. Ma bude ono sto se radi u srednjoj skoli u 1. i 2. razredu (jednacine, nejednacine, logaritmi, kompleksni brojevi, trigonometrija). To je otprilike, ne sjecam se sta jos bude. Mislim da nigdje nema zvanicno postavljenih prijemnih ispita. Jedino da potrazim na forumima, ali cisto sumnjam. Mada postoji neka zbirka, sigurno nesto slicno kao za prijemni na ETF Sa.

    EDIT: Budu i pripreme za prijemni organizovane na fakultetu, bude jednu sedmicu po 3h na dan prije prijemnog. Besplatno, za razliku od drugih fakulteta na kojima se ta nastava placa po 150 i vise KM :S

    Ali zato bude kandidata na pripremama:
    http://www.fe.untz.ba/web/uploads/File/ ... e2009.html :D :D
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

  8. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Hvala svima za komentare i savjete.I "mujka" tebi puno hvala na linku.
     
  9. Ismar

    Ismar Novi član

    Vidim da je tema malo zastarila (poprilicno) ali trazio sam nesto po ovom forumu kakva je situacija sa zaposljavanjem U BiH, konkretno IT sektor..
    trenutno sam na ETF u tuzli, druga godina (okasnio sam pomoc kolegi u vezi pitanja :mrgreen: )
    pa samo da pitam, kakva je situacija sa zaposljavanjem kod nas sa ovim faxom, bilo u TZ ili Sarajevu..
    nekako me je teorija (kao i vecinu) preplavila pa nekako nemam ni vremena da se posvetim onome sto mislim da ce mi najvise trebat (c++)
    zapravo jedino iz c++ ganjam velku ocjenu (objektno orijentirano programiranje) a ostalo "samo da polozim", teorija i zadaci me ubise..

    Ima li na ovom forumu neka tema u kojoj se diskutuje bas o zaposljavanju "informaticara" u Bosni..Sta poslije faxa,na sta se koncentrisat za vrijeme faxa i iskustva onih koji su zavrsili ??
     
  10. dzeri

    dzeri Aktivista

    Na svakoj temi gdje se spominje fax, spominje se i zaposljavanje. Kad se prijavljujes na konkurs, ETF kod "IT poslova" ima najvecu tezinu, ali bez konkretnog znanja nije dovoljno. Na primjer, ako ganjas sys admin, trebaju ti jos Cisco/MS certifikati, ako hoces da budes DBA, trebaju ti Oracle certifikati i sl.

    U situaciji kad firma prima pripravnika, trebaju ti predznanja iz odredjenje oblasti te jaka volja da dalje napredujes i to brzo.
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Da ti kazem savjet, ispravno je specijalizirati se u jednom, ali isto tako je dobro za tebe da u ostalim poljima uhvatis neku zlatnu sredinu sto se tice znanja. Danas ce prije zaposliti onoga ko zna raditi vise stvari nego onoga ko zna samo jednu ;)
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Gledaj da sto vise stvari probas dok si u skoli, znaci mreze, operativni sistemi, databaze, programiranje, nemoj zaboraviti i kakvu djevojku usreciti, za tvoje dobro :) Sto vise znas jachi si. Veoma je vazno da se znas o cemu pricas, da imas uradjenih projekata u portfoliu sa kojim pozes pokazati da znas, eventualno certifikate. Ako nemas papira, sredi referente, koji ce reci dobro o tebi sto se tiche radnih zadataka gdje ces vec traziti posao.

    IT Diplomom guzicu obrisi prvi dan kad izadjes u sferu poslovanja, samo tvoje znanje i volja da naucis ce ti pomoci dalje. Jedino ce ti valjati poslje, ako eventualno budes ganjo neki managerski posao, a i tada 90% ce ti vagati iskustvo, nego ista drugo.
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Primljen sam u redovne samofinansirajuce studente. Ono sto me interesuje koliki su otprilike troskovi za SVP, i koji je uslov da se iz SVP predje u redovni studij bez placanja?
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Prije je bio uslov da odmah predjes u drugu bez obnove prve, ne znam sta je sad. Imam statut negdje pa cu pogledat.

    EDIT: Moras imat i prosjek ocjena preko 8.0.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala ti puno kolega :)
     
  16. proc

    proc Novi član

    NOVI PROGRAM

    Saznao sam da se od sljedece akademske 2012/2013 godine na fakultetu elektrotehnike u tuzli otvara novi program pod nazivom "elektrotehnika i racunarstvo" i to sa 5 odjseka.

    Da li mi moze neko objasniti da li ce ostati cetverogodisnji sistem studija koji donosi 240 ETCS i da li ce i dalje ostati strucno zvanje diplomirani inzinjer elektrotehnike ili ce ga promijeniti u diplomirani inzinjer elektrotehnike i racunarstva jer ce se studij tako zvati, ili ce se prebaciti na trogodisnji studij (bachelor,180 ETCS), i da ce master studij bude 2 godine...

    Hvala unaprijed ... ! :) ;)
     
  17. Imam ja jedno pitanje sto se tice sabiranja ocjena iz matematike i fizike pri upisu na ETF, sta je s onima koji nisu imali fiziku u srednjoj skoli? Ako je neko imao 5 iz matematike sve cetiri godine, a fiziku nije imao hoce li dobiti 10 ili 5 bodova?
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    proc, studij ostaje 4 godine, master je 1 godina. Nece ostati dipl. ing. el. teh., jer to vise po zakonu ne postoji. Vjerovatno se dobija naziv bachelor elektrotehnike, ili bachelor elektrotehnike i racunarstva, uglavnom nesto tako. Upitno je za ovu generaciju sto trenutno zavrsava kakvo ce zvanje dobit, ali ova sto se upisuje vjerovatno tako.
    I da, nije bachelor 3 godina, a diplomirani ing. 4 godine. Bachelor mozes biti i sa 4 godine, samo imas 240 ECTS-ova. Zato postoje te neke zafrkancije, ali eto tako je "po definiciji" bachelora, da mozes biti od 180-240 ECTS-ova, samo sto su nasi izabrali da bude 240, a u Sarajevu 180.

    lewildellaappears, vjerovatno ces dobiti 5 bodova, nisam ni ja 100% siguran.

    Imate prezentaciju novih smjerova 7.6. na Fakultetu, mislim u pola 12 da je, pa slobodno dodjite :)
     
  19. proc

    proc Novi član

    da li ti ETCS-ovi igraju znacajnu ulogu pri zaposljavanju jer trebalo bi da je vrjednija diploma bachelora koji ima 240 ETCS nego onoga koji ima 180 ETCS, i koliko kosta master studij, je li skup ... ???
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Eh to ne znam, trebalo bi da igra ulogu, ali kod nas jos nije izasla nijedna generacija pravih bachelora pa se ne zna kako ce se to gledat. Mada je 240 svakako prednost :) I master ti je kraci odmah :D
    U Tz je sad tesko naci posao i sa diplomom dipl.ing. Imam par drugova sto su zavrsili, a jos uvijek traze posao.
    Master kosta 1800KM po semestru, tj. 3600KM ukupno. A dodiplomski je bio za SVP 750KM po semestru ako se ne varam. Za "redovne" naravno samo 100KM po semestru.