Externi hdd - usb vs sata

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Zlatan, Dec 23, 2010.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Kupujem externi hdd ovih dana pa molim za preporuku nesto do 2 stoje u ingelu i genelecu tj u tuzli ako ima neka jos radnja fina nova za koju ne znam...

    kakva je razlika u brzini izmedju sata i usb transfera? kakva je razlika u brzini instalacije tj spajanja jel sata mnogo neprakticnije od usb i jel problem sa externog diska gledati npr neki film, jel problem ako stoji spojen vazda kao da je interni... svaka info mi je dobrodosla jer sam apsolaik :smt006

    thnx

    EDIT: hmm koliko vidim zgodno bi bilo da externi ima i sata i usb sucelje, imali takvoga uopste za kupiti u bih?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    USB 2.0 - teoretski 480Mb ili 60MB/s, u praksi ces imati 25-30MB/s
    eSATA - ovisi od kontrolera (SATA 1.0, 2.0 ili 3.0), kao i od brzine diska. U osnovi, imati ces brzinu koju bi imao i direktnim povezivanjem diska na plocu, recimo 130-160MB/s s popularnim diskovima i SATA 2.0 kontrolerom.

    USB 3.0 bi isto tako teoretski trebao biti brzi od eSATA veze sa SATA 2.0 kontrolerom, ali ne i od eSATA sa SATA 3.0 kontrolerom, kada se na trzistu pojave diskovi koji to "znaju" iskoristiti. Za sad, USB 3.0 je svakako brzi od USB 2.0, medjutim diskovi su ti koji su "usko grlo".
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kojih 130-160MB/s Dog? Cak niti WD Black serija nema toliko, a on ocito kupuje neki eksterni disk, koji je u velikoj vecini 5400rpm disk, dakle nema govora o vise od 90MB/s.

    IMHO, kupi USB3.0 disk, neznatno je skuplji od USB2.0 modela, a potpuno je kompatibilan sa USB2.0. Kad se spoji na USB3.0 port, bit ce jednako brz kao i sa eSATA prikljuckom.

    eSATA prikljucak je s druge strane kompliciraniji, osim ako se radi o disku sa zasebnim napajanjem na "cigli". Ne znam sta kupujes, 2.5" ili 3.5"?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Isao sam na kombinaciju standardnih 720rpm diskova (popularnih kako gore rekoh) i ladice.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Last edited: Feb 11, 2018
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bez obzira, najbrzi diskovi su na oko 120MB/s. :D
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Malo sam se zaletio. :oops:

    EDIT:
    U svakom slucaju USB 2.0 < FireWire400 < eSATA (2.0) < USB 3.0 <eSATA (3.0 kad dodje)
     
  8. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ne znam nista o dimenzijama 2 .5 3.5 tj nije mi vazno

    treba mi externi disk koji ce uglavnom i vecinom stojati kod mene na komp kod kuce spojen, na kojeg cu arhivirati stvari, ali da ga mogu ponijeti kad idem kod jarana da im nesto presnimim i slicno, dakle da ima i usb da ne moram otvarat kuciste da ga pristekam...

    medjutim u ingelu i genelecu ne vidim nijedan koji ima i usb i sata, ali nasao sam takvog apacera(esata+usb) u onoj radnji u mercatoru, lijep lagan, mal, ali je samo 500Gb, sto je mozda ipak premalo za arhive i za 250KM i zato se dvoumim pa cu se mozda ipak zadovoljiti sa ovim usb2 (ploca mi je ionako usb2):

    WD 1TB, USB, 3.5", WDBAAU0010HBK-EESN 175KM

    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=82
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa 2.5" ti ne trebaju dodatno napajanje, a 3.5" trebaju, tj. trebaju adapter. Samim tim ovi prvi su manji i "prenosiviji" :)
     
  10. Zlatan

    Zlatan Komšija

    evo uzeh passport wd 2 i po inčni 500GB 3.0 USB za 157KM....strašna stvar...minijaturan, lagan, jednostavan, premoćno...hvala na pomoći....
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Jos ti treba kakva usb3 kartica ili nova ploca:)
     
  12. Zlatan

    Zlatan Komšija


    te kartice nisu još izašle, zar ne? ili mozda jesu?
    inače prijatno sam iznenađen brzinom, mislio sam da ce transfer ici sporije na usb2...interesantna stvar da je nekada vaznije ocekivanje od realnog performansa...tj ako nesto ocekujes a ono podbaci, makar i malo, zadovoljstvo je cesto manje, nego kad ocekujes malo, a dobijes malo vise... :smt003
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imas tih kartica po 30-ak KM. Disk ce ti radit brze, nema sta. Moj je nazalost USB2.0, jedini je problem bio napunit ga. Sporo brate. :D
     
  14. Zlatan

    Zlatan Komšija

    thnx stevie, ja mislio tek treba da se proizvedu te kartice, kako se one zovu ? pcie usb kartice?

    kod mene je brzina cca 30MB/s bilo da punim ovaj externi passport bilo da prebacujem izmedju dvije particije internog diska , dakle otprilike jednaka, samo prvih par sekundi je veca brzina transfera izmedju dvije particije internog diska, kako to objasniti?
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma to ti pogresno pokaze brzinu ispocetka.

    Kakav to interni disk imas da je 30MB/s brzina prebacivanja sa jedne particije na drugu? :shock:
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    WD6400AAKS-00A7B2 (596 GB)
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nije normalno, treba da bude cca 100MB/s. Imam dva takva diska.
     
  18. GW

    GW Moderator

    Kopiranje sa particije na particiju. Dakle na istom disku. Još ako je gomila malih fajlova, te cifre su sasvim ok.
     
  19. Zlatan

    Zlatan Komšija

    thnx GW i ja sam nesto tako kontao jer sa particije na particiju kopirati znaci da disk radi 2 posla u isto vrijeme

    btw koliko osjetljiv je ovaj my passport na promjene temperature?

    danas idem kod jarana da mu nesto prebacim , napolju je zima, a i njegove prostorije su dosta hladnije od mojih, da li moram pricekati neko vrijeme prije nego sto spojim disk?
     
  20. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ne, jer inace elektronika voli niske temperature (zbog bolje provodljivosti struje). Jedino je problem tebi, uzmi kakvu dobru jaknu.