FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280/295)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Aug 10, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Obradu Folding@home radnih jedinica moguće je vršiti i korištenjem novih AMD i Nvidia grafičkih kartica. Zahvaljujući naprednom dizajnu grafičkih procesora, grafičke kartice su izvrstan način za brzu i efikasnu obradu radnih jedinica te često daju bolje rezultate u odnosu na centralne procesore sa više jezgri.

    Podržane grafičke kartice za GPU Folding:

    AMD: Radeon 2xxx, 3xxx, 4xxx grafičke kartice (http://folding.stanford.edu/English/FAQ-ATI2)

    Nvidia: GeForce 8xxx, GeForce 9xxx i GTX 260/280/285/295 grafičke kartice (http://folding.stanford.edu/English/FAQ-NVIDIA)

    Operativni sistemi: Windows XP i Windows Vista u 32 i 64-bit verzijama.

    Instalacija GPU klijenta:

    1. Preuzmite Nvidia drivere za podržane Nvidia kartice ili Catalyst drivere za grafičke kartice sa AMD grafičkim procesorom.

    2. Uklonite postojeće drivere za grafičku karticu. Po zelji iskoristite Driver Sweeper u Windows Safe Mode za potpuno uklanjanja drivera nakon uklanjanja iz Control Panela.

    3. Instalirajte drivere koje ste ranije preuzeli te izvršite restart.

    4. Preuzmite Folding@home GPU klijent, instalirajte aplikaciju te pokrenite Folding@home-gpu iz Start menija.

    5. Unesite vaše korisničko ime (nemojte mijenjati korisničko ime ako želite da vam svi rezultati budu prikazani na jednom accountu) te kao broj tima unesite 51246, što predstavlja Hardware Base Folding@home tim. Na Advanced tabu pod Additional Client Parameters možete dodati -verbosity 9 parametar koji služi za kreiranje detaljnije log datoteke.

    6. Da bi preuzeli nove radne jedinice ili poslali obrađene, potrebno je da ste konektovani na Internet. Nakon pokretanja Folding@home aplikacije, pojavit će se u system trayu.

    7. Da bi provjerili status projekta, desnim tasterom miša kliknite na FAH ikonu te izaberite Status \ Log file i provjerite na dnu otvorene datoteke status obrade radne jedinice koju ste preuzeli. Trenutni status obrade možete saznati i tako što prevučete kursor nad ikonom.

    FAQ:

    P: Gdje se smješta Folding@home-gpu aplikacija?
    O:
    Windows XP:
    Izvršna: C:\Program Files\Folding@home\Folding@home-gpu\[email protected]
    Podaci: C:\Documents and Settings\<vaše_windows_ime>\Application Data\Folding@home-gpu\

    Windows Vista:
    Izvršna: C:\Program Files (x86)\Folding@home\Folding@home-gpu\[email protected]"
    Podaci: C:\Users\<vaše_windows_ime>\AppData\Roaming\Folding@home-gpu\"

    P: Da li se mogu pokretati igre dok je aktivan Folding@home-gpu klijent?
    Da! Nakon pokretanja izabrane igre, Folding@home-gpu će usporiti svoje aktivnosti kako ne bi uticao na performanse u igri.

    P: Da li se GPU klijent oslanja i na centralni procesor?
    U trenutnoj verziji Folding@home-gpu, postoji izvjesno korištenje centralnog procesora, ali se može smatrati minimalnim. Buduće verzije klijenta će se u potpunosti oslanjati na grafički procesor.

    P: Da li mogu prekinuti FAH proces i koliko imam vremena za slanje rezultata?
    Da, FAH obradu radne jedinice je moguće prekinuti te naknadno nastaviti. Ipak, imajte na umu da postoji rok za slanje rezultata obrade radne jedinice koji zavisi od same radne jedinice. Rok za predaju određene radne jedinice možete provjeriti ovdje. Nakon isteka navedenog roka za obrađene jedinice nećete dobiti odgovarajuće poene.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    GPU klijent ipak utiče na performanse grafičke kartice, na samo u igrama nego i u gledanju videa ili bilo kojoj drugoj radnji koja koristi grafički hardver.

    Quote sa folding stranice:

    Meni čak skrolanje u exploreru i firefoxu uspori zbog GPU klijenta. U tim slučajevima se može trpiti, ali u igrama ne.
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Instalacija dva ili više GPU klijenata

    Instalaciju više GPU klijenata na umu trebaju imati korisnici sa multi-GPU sistemima (ATI CrossFireX i Nvidia SLI), i oni sa multi-GPU (onboard CrossFireX/SLI – HD3870X2, 9800GX2, HD4850X2, HD4870X2, GTX295) karticama.
    Da bi se pokrenuli GPU klijenti na različitim grafičkim procesorima, potrebno je ugasiti SLI/CFX (iako kažu da neke dual-GPU kartice to same urade, nije mi poznato jer nisam imao dodira sa tim karticama). Svaka grafička kartica imati svoj izlaz (trebaju vam dva monitora, ili priključivanje dva kabla na ulaze na monitoru, ili korištenje „VGA dummy“ kabla), da bi ih F@H prepoznao.

    Kako?

    1. Instalirajte GPU klijent, i ne pokrećite ga. Ukoliko je instalacija stavila shortcut za pokretanje GPU klijenta na startupu, obrišite ga iz StartUp foldera.

    2. Otiđite u C:\Users\<vaše_windows_ime>\AppData\Roaming\ (C:\Documents and Settings\<vaše_windows_ime>\Application Data za XP operativni sistem), i prekopirajte folder Folding@home-gpu u Roaming folder, tako da imate dva foldera sa istim sadržajem. Prvom ostavite ime Folding@home-gpu, a drugi preimenujte u Folding@home-gpu2 (Folding@home-gpu3, Folding@home-gpu4... ako imate još grafičkih procesora).

    3. Navigirajte do C:\Program Files\Folding@home\Folding@home-gpu (za 64-bit sisteme: C:\Program Files (x86)\Folding@home\Folding@home-gpu)

    4. Desnim klikom na Folding@home-gpu. exe kreirajte shortcut.

    5. Uđite u properties za shortcut i pobrinite se da u "Target:" piše "C:\Program Files\Folding@home\Folding@home-gpu\[email protected]" -gpu 0 -verbosity 9 (sa navodnicima), a u "Start in:" C:\Users\<vaše_windows_ime>\AppData\Roaming\Folding@home-gpu (bez navodnika; za Windows XP će biti C:\Documents and Settings\<vaše_windows_ime>\Application Data\Folding@home-gpu)

    6. Prekopirajte taj shortcut i u Properties promjenite "Target:" "C:\Program Files\Folding@home\Folding@home-gpu\[email protected]" -gpu 0 -verbosity 9 u "C:\Program Files\Folding@home\Folding@home-gpu\[email protected]" -gpu 1 -verbosity 9 (opet obratite pažnju na navodnike) /// "Start in:" C:\Users\hurmash1ca\AppData\Roaming\Folding@home-gpu (za Windows XP će biti C:\Documents and Settings\<vaše_windows_ime>\Application Data\Folding@home-gpu) u C:\Users\hurmash1ca\AppData\Roaming\Folding@home-gpu2 (za Windows XP će biti C:\Documents and Settings\<vaše_windows_ime>\Application Data\Folding@home-gpu2)

    7. Shortcute prebacite u StartUp folder ako želite da se GPU klijenti pokreću svaki put kada se upali kompjuter.

    8. Pokrenite shortcute, prođite kroz postavke kako je objašnjeno u prvom postu. U "Advanced" tabu stavite Core priority na "slightly higher", i checkirajte "Do not lock cores to specific CPU". Pobrinite se i da MachineID budu različiti.

    GPU 0 je primarni, odnosno onaj čiji je izlaz na display primarni. Prioritet izlaza možete odrediti u Control Panel pod Display opcijom, uz "Identify display" opciju.
    Podaci potrebni za očitavanje PPD-a preko FahSpy/FahMon se nalaze u C:\Users\... odnosno C:\Documents and Settings... (ne da mi se tipkati :D ).
    Vezano za dual-GPU kartice, ne znam kako se sada ponašaju ATI kartice jer su prije radile samo sa Windows XP sistemom (obje jezgre), ne i sa Vistom. Za Nvidia dual-GPU kartice je pouzdano da rade na Visti.

    Podesavanje ATI X2 kartica za rad u Folding@home: http://forums.techpowerup.com/showthrea ... ost1329901
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    I ja igram CoD4 ili BF2...ali igre gdje i bez upaljenoj F@H klijenta dobijaš manje od 60FPS onda se drasticno primjeti kada je GPU F@H klijent upaljen.
    Ipak dobiješ ne igriv FPS i to je to, dok kod ovih manje zahtjevnih igara dobiješ svejedno igriv FPS i nema nekom vidljivog uticaja.
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Ja znam da sam igrao COD4 sa oba upaljena clienta i pad performansi je bio minimalan ili ga nije bilo. :?
    Ne znam da li moze biti do nekih igara ali ne osjetim nikakve smetnje u svakodnevnom radu zasad je samo cpu klijent.
     
  6. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Moze se igrat, al opane' fps dosta u igrama :p , gw ako koristis google chrome nece biti sporog skrolanja :D

    Edit: Neznam kakvo je kod vas stanje, ali meni se po 5 put vrti vec p5005_supe :roll:
     
  7. GW

    GW Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    No chrome for me. :wink:

    Edit: sasvim normalno.
     
  8. eddie lexx

    eddie lexx Novi član

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Ja imam 4000 iteracija..sta je to ustvari??i ako klokam grafu cijelu hocel ici brze???
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Iteracije/s je brzina foldanja. Dakle, ako imas 4000 iteracija u sekundi, za jednu sekundu skocis sa 2500000/10000000 boba na 2504000/10000000 boba. Hoce, i jedan hint - najvaznije ti je clockati shader jedinice.
     
  10. eddie lexx

    eddie lexx Novi član

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    sha ovo treci put isti projekt...
    svashta
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Nista neobicno.
     
  12. eddie lexx

    eddie lexx Novi član

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Hocu li dobiti tri puta po 480 poena, jer mi treci put radi jedno te isto, ili ostajem na jednom po 480..
    ovo mi bas glupo...
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Normalno da hoces.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Haha, nije "isto". Pa svaki projekat je podijeljen na milion dijelova. Ponavljanje zadatka se desava vrlo rijetko jer se salje ka vise ljudi da bi se dobili validni rezultati.
     
  15. Silver Lotus

    Silver Lotus Novi član

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    kakvi su ovi driveri za igranje?
     
  16. Moncho

    Moncho Komšija

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    normalni :)
     
  17. JasonH

    JasonH Aktivista

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Neko je negdje napisao da ima neki novi GPU client pa da je podrzano da nelagga i to.. Pa sad odakle mogu skinuti update ili sta ja znam vec?
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Zadnja dostupna GPU verzija je 6.20r1.
     
  19. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Zasto mi proc cesce bude na 100% nego neka manja vrijednost prilikom koristenja ovog gpu clienta?

    Mislio sam instalirati i cpu client uporedo, ali sad ne znam da li da to uradim.

    Moze li kakav savjet od iskusnijih korisnika? tnx
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: FAH GPU: AMD (HD 2/3/4xxx) i Nvidia (8/9xxx,GTX 260/280)

    Ako imas single-core CPU, to je normalno.