Fakultet !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Jun 15, 2009.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    navedi konkretan fakultet pa cu tu reci sta znam o tom fakultetu
    takodje ja isto mogu pitat jesil ti kada studirao na AU :)

    2 puta varanje = ban sa fakulteta
    izostanak sa predavanja = 2 % manje od ocjene
    nema sanse za stelu
    dobijes tacno onoliko koliko znas
    nema korupcije ??

    to da sam nasao na bilo kojem od nasih fakulteta nebi bio lud da upisem aubih i da jos placam 50 k za skolovanje
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    FE. Ima pravila sto se tice varanja, ali zavisi od predmeta i asistenta. Na nekim predmetima za varanje dobijas zabranu izlaska na ispit ili zabranu cijele godine, na nekim za "okretanje", bilo kakvu pricu, dobijas 10 bodova manje, na nekim dobijas napomenu u index, na nekim samo opomenu i istjerivanje sa ispita. Izostanak sa predavanja nije 2%, ali sad ko ide po bolonji nosi odredjeni procenat, ne znam tacno koliko. Nema sanse za stelu i nema korupcije.
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    etf sarajevo
    uhvate te da prepisujes 1 godina dana zabrane izlazka na ispite( ne znam da se kome desilo, ipak vecina sjedi kuci i sprema ispite), ne znam bas da se ko usudjuje probat drugi put prepisivati
    izostanak sa predavanja i vjezbi/tutorijala za vise od 3 puta u semestru na odredjenom predmetu znaci 10% manje ukupnih poena na predmetu i automatski te dovodi do toga da ne mozes dobiti 10
    sto se tice prepisivanja na aubih, testovi su vam tako koncipirani da bi bilo sramota i sanjati da prepisujes
    sta god dobijes moze ti se dokazati da nisi znao za to, tako da je potpuno subjektivna stvar reci da si dobio ono sto si zasluzio
    na etfu, ja ne poznajem osobu koja je korupcijom polozila neki predmet, a poznajem najmanje 400(imenom prezimenom i odsjekom) studenata koji studiraju na etfu
    7-8 osoba sa mog odsjeka vec pri trajanju studija ima objavljen naucni rad koji je indeksiran u ieee bazi naucnih radova, cak i studenti druge godine pisu i objavljuju naucne radove, da ne kazem da su ti naucni radovi nastali ekstenzijom projektnih zadataka koji se rade u toku semestra i za koje je rok izrade manje od 2 mjeseca
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    da ali to je sarajevo
    studirao bi 5 6 godina placao stan tamo vamo 50 k ode opet
    al ako je tako stvarno super al eto da testove na aubih mozes polozit onako logicki ne moze
    sve je stvar od covjeka da se na tom fakultetu vise znanja moze usvojit tacno je ali ovde
    ja imam 5 predmeta od toga u prvom semstru sam imao 2 struca sada 1 i bas se mogu posvetit onome sto ucim tako da mi nije cilj da samo zavrsim vec da nesto i naucim

    edit
    vezano za to "sta god dobijes moze ti se dokazati da nisi zna za to "
    mislio sam da te niko nece ostetit ako znas znas imam par prijatelja sa
    prava farmacije medicine etf tuzla koje asistenti bukvalno prave budalama
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Samo sto kod nas na FE Tz izostajanje vise od 3 puta sa laboratorijskih ili auditornih vjezbi znaci nedobijajanje potpisa i obnova godine. Ne znam odakle ti to da asistenti prave studente budalama na ovom faxu. Ako znas polozices, ne znas neces. Jednostavno.
     
  6. Mujka

    Mujka Komšija

    pa cekaj naveo sam da su mi to drugovi prenijeli sad ako oni lazu lazem i ja
    nego koja si ti godina ?
    da ne duzimo dalje
    eto ljudi etf tz i sa su super samo valja ucit : ) tako bumble razmisli i o tome ostavits sebi u dzepu par tisuca :D
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ima svakakvih ljudi i na nasem faxu, po 10 puta obnavljaju godinu, pa su im asistenti krivi. A u tom periodu promijene 5 asistenata. Treca godina. Predzadnjom recenicom si htio reci da si izabrao AU da ne moras ucit toliko? :D
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    pa ne bas :)

    da je lakse jeste al ja sam zadovoljan sa onim znanjem koje primam tamo
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo nakon updatea Opere se konacno mogu logovati na forum :) Pa da se i ja oglasim.

    Da ne pisem zadugo, sace uskoro predavanje opet, dotaknucu se eto nekih stvari koje su meni konkretno fine i koje se ne svidjaju.

    Kadar koji predaje je super kvalitetan, svi profesori imaju veliko iskustvo, znaju sta pricaju i voljni su pomoci. Asistenata nema, tako da se sva komunikacija odvija direktno sa profesorima. Ovo je sigurno velika prednost, jer ako postoji 20 osoba u ucionici, i nek 10 pasivno slusaju, onih 10 sto prati moze pitati skoro sve sto ih zanima, sve nejasnoce i stvari se mogu pojasniti i rascistiti. Plus, profesori upoznaju studente i stvori se fin odnos, prijateljski.

    Plan i program. Eto sa ovim nisam bas najzadovoljniji. Mujka je spomenuo, imali smo 2 strucna predmeta u prvom, i sada jedan u ovom drugom semestru. Ovo nije do samog AUBiHa nego do SUNYa, ciji plan i program se koristi. Isto znaci kao i u USA, te je to vjerovatno razlog sto npr imamo modernu americku historiju :) Nemam nista protiv toga, medjutim nemam nista ni protiv toga da se vise fokusiramo na jos konkretnije stvari (kojih ima, ali moze sigurno i vise).

    Dakako, ovo je "tek" prva godina, i vec evo u drugoj od kolega sto sam vidio knjige i to se vidi da je dosta intenzivnije fokusiranje na sam IT, i vise je tih sturucnih predmeta.

    Spomenuo sam da su profesori OK. Isto tako je i sa ostalim dole, administracija i studenstka sluzba. Stvaro ono, nema neke birokracije velike i fazona, svi su pristupacni, ljubazni, spremni saslusat o bilo cemu da se radi.

    Ima jos finih stvari, ali da ne pricam previse, evo i par nedostataka. Ovo recimo za nekoga koji sa namjerom da nesto nauci nece biti nedostak, a za neke je mozda cak i prednost. Mujka eto spomenu da je lakse. Jeste lakse, i mislim da neko ko se hoce "provuci", bez da nesto zna, moze to uraditi sa malo truda. Opet, ovo sam primijetio evo dosad, prvi semestar i malo drugog, i po nekog logici ako je prva godina najlaska, vjerovatno ovo nece biti slucaj u daljnjem nastavku skolovanja, ali na pocetku toga ima. Ne moze se rekreativno dolaziti bez da se ista zna i slicno, ali opet neko ucenja npr za gimnaziju je skoro pa dovoljno da se prodje.

    Zamjerku za plan i program rekoh, ali i to je jos samo na pocetku i mislim da ce biti vremena za teze predmete i vise istih. Sigurno ni samom univerzitetu, niti AUBiHu, niti SUNYju, nije u cilju da postavi nesto u rangu anatomije odma u prvom ili drugom semestru da ocisti sve koji nisu za toga. Postepeno se ide znaci.

    Samir je isto na AU, on je na drugoj godini, pa vam i on (ako se javi :)) moze dati jos nekih stvari koje dolaze "kasnije", i potvrditi/negirati ovo moje.

    To su ukratko moji o samom univerzitetu. Mana znaci ima, ali za osobu koja hoce da nesto nauci, a mislim da samo takvi citaju ovu temu, ima super stvari i dovoljno potencijala za napredovanje. Univerzitet je tu 4. godinu, i napredak koji je napravljen je evidentan. Iz godine u godinu stvari su bolje, i siguran sam da ce ovo u blizoj buducnosti postati jos bolja i finija stvar, koja ce privuci jos vise studenata.

    Jos jedna stvar, ovako moje opet licno misljenje, je da se ipak na kraju, na podosta fakulteta, masa stvari svede na ono sta osobu zanima. Dosta stvari se moze nauciti na svoju ruku, ovako preko neta ili iz knjiga i slicno, a fakultet je tu da donekle usmjeri i obavezuje da se nesto konstantno radi. Uvijek je bilo, ima, i bice onih koji su zalutali i koji idu samo na to da dobiju diplomu. Ima ih i na AU, ima ih sigurno i na drugim fakultetima i tesko da se to moze ikad iskorijeniti. Stoga, ne da ih treba zanemariti, ali sigurno ne treba gledati na takve "pojave" kao odlucujuci faktor gdje i sta upisati.

    EDIT: Nekako sam se naviknuo na to, pa zaboravih. Engleski. Definitivno jedna od velikih prednosti, problem uciti iz knjiga i slusati predavanja na engleskom meni nikakav problem, a i vjerovatno bilo kome u "IT vodama" nece biti jer je ionako vecina nama korisnih stvari na net na eng jeziku.
     
  10. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Hvala puno tebi i ostalima :).Mislim da sam se odlucio na AUBiH,poceo sam uciti engleski (instrukcije) jer ja eng. nemam u skoli (Njemac sam).
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Predavanja i testovi zavise od profesora od profesora, tako da moze biti da ces nesto poloziti sa 6 ako samo malo ucis, dok je evo druga godina, situacija veoma veoma teza. Zapravo ne mozes glavu okrenuti od pravih projekata, iz tri strucna predmeta koja moras zavrsiti do kraja semestra. Npr. danasnje pitanje sa midterma je glasilo "What similarities has cloud computing with utility computing ?". Vecina se zavarala, pa rekla hej, lagano, multiple choice i svi ce poloziti. Svake godine, tj. svakog semestra ne vidjas neko poznato lice da ide redovno s tobom jer je okinuo neki predmet radi nemarnosti, mnogi su i skroz okinuli godinu te su jednostavo odlucili da se ispisu jer vide da to ne mogu. Kao sto rekoh, od profesora do profesora, a sada i da mi da multiple choice a da nista nisam ucio, sumnjam da bih polozio, jer moras biti sretnik da bi sve pogodio, osim ako materijal nisi naucio preko TV-a :p, i ovdje imamo projekte, ne samo za IT dio, nego i za finansije i bankarstvo, ali izgleda da nas narod nema volje iskoristiti ono sto se placa. Pored provodjenja vremena na tom, kako nazivamo "IT club-u", radeci projekte, isto tako se i druzimo s profesorima, i niko se ne ustrucava nista reci niti pitati sto ga zanima. Mogao bih pisati do sutra, ali bojim se da bih zaboravio sve. Da, online biblioteka sa prekop 18 000 000 naslova. Nisam naisao na nesto sto nema, a cak dobijem i previse preporucenih knjiga kada nesto trazim. U svakom momentu imas prilike da vidis kako ti sta ide, da te profesor uputi dalje na odredjenu stvar ako te to zanima. Licno sam imao preporuka i izbora da me profesor uputi na mnoge stvari jer je vidio da sam dobar, nije da se hvalim, ali me jednostavno zanima pa mozda se i radi toga izdvajam od vecine. Resursi su zaista ogromni, ali evo licno kada uporedim AU, i ove ostale, mislim da se i ETF moze zavrsiti, uz poprilicno puno muke, a uvijek ce biti onih koji imaju bolje ocjene, a kada dodje pravi problem, ne znaju maknuti. Takvih ima i kod nas, ali dzaba im kada krenu da se zaposl, i indexi i ocjene. Ili ce dobiti otkaz, ili ce proliti krv da nauce sve ono sto su propustili, i bavili se drugim stvarima kao sto su ekstenzivna pricanja o kladionicama i sportu, igranje igara itd... Naravno, treba se opustiti, ali znate na kakve razlike mislim, i to je na samo na IT-u, nego i na svakom fakultetu. Tako je kako je :)
     
  13. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    ja sam se upravo vratio iz Tuzle :D.Isao sam na AUBIH u studentsku sluzbu i razgovarao s onom lijepom plavusom :D.Ok za 40 000 Km su veoma ljubazni bili prema meni :D Sve su prilike da cu tu upisati odnosno 99%.Meni je to ispalo veoma povoljno jer 80 KM rata dok se skolujes nije uopste puno a poslije skolovanja treba otplatiti ostatak,logicno da ces se valjda zaposliti pa ces biti u mogucnosti bez puno problema to otplatiti.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sta mislite postoji li mogucnost da se jedan prosjecan gimnazijalac, koji je prolazio vrlodobrim uspjehom 3,5> prosjek upise na tuzlanski ili sarajevski ETF (pod uslovom da ostvari dobre rezultate na prijemnom)? Dakako, radi se o meni, imam mogucnosti i u Sarajevu, imam i rodbine pa mi nekako vise pase radi promjene okruzenja ako nista drugo :D
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    da ima

    uradi 90 % primljen si 100%


    iako bi i 80 % trebalo biti dovoljno tako je barem u tz
     
  16. nivla

    nivla Komšija

    sad kad zavrsavas gimnaziju najvecim problemom ti se cini polaganje prijemnog ispita na fakultetu, najveci problem je nakon upisa fakulteta isti fakultet zavrsiti sto je moguce prije
    ako ti je matematika slabija strana vrijeme je da pocnes sa intenzivnim pripremama kako bi se osigurao oko polaganja prijemnog ispita,ove pripreme ti dobro dodju za lakse praćenje prvog dijela inzenjerske matematike 1, sa uspjehom kakav si imao u srednjoj skoli ne bi trebalo biti problema da upadnes u samofinansirajuce studente a tada se pripremi da svake godine uplatis iz svog dzepa 1800 km, samofinansirajuci do kraja dodiplomskog studija ima obavezu placanja pune cijene skolarine, pred zakonom imas sva prava kao i redovni studenti, iako ti to vecina nece priznati, studij na etfu zahtijeva dosta odricanja i debelih zivaca

    vise informacija o upisu na sarajevski etf mozes naci na http://upis.etf.ba kao i na forumu http://forum.etf.ba
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Prosle godine sam vidio da je neki lik imao prosjek 2.9, a bio je primljen zbog dobro odradjenog prijemnog. Samo sto je primljen za vlasitite potrebe, dakle placas po semestru mislim 750KM + ono sto i redovni placaju 100KM. Ima ih i sa 3.5 i manje koji budu primljeni i za redovne, ali moras dobro uradit prijemni, barem 75%. Ipak prosjek nosi 50 bodova, prijemni 40, ocjene iz matematike i fizike nose 10. Tako je na FE Tz.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Znaci imam finte upasti medju redovne. Gledao sam testove iz prethodnih prijemnih, i vecina stvari mi je poznata, tako da mislim da nece biti tu mnogo problema. Hvala svima na odgovorima.
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vidio sam tad vas je bila gomila u studentskoj :mrgreen: , jeste se razbacali po foteljama :lol:
     
  20. Bumbe

    Bumbe Aktivista


    Haha..ja kada sam bio sam sam sjedio :D...nekad oko 10h.