Fan Control problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kAcA, Feb 1, 2009.

  1. kAcA

    kAcA Aktivista

    Prije 7-8 dana sam instalirao najnovije nVidia drivere za svoju graficku (181.22)
    Prije toga sam imao 178.24
    Imam instaliran RivaTuner i podesio sam da se ventilator na grafickoj vrti na 20%
    Do danas je sve radilo normalno, i prije nego da pokrenem igricu stavim ventilator na 70%
    Nakon sto sam to uradio, osjetio se neki cudan miris, ali nisam se obazirao na to jer je stari nesto radio u drugoj sobi pa sam pomislio da je tamo nesto

    I sve OK, odigram ja i ugasim igru, i krenem da vratim ventilator na 20% a ono nece...Ajde kontam nece da vrati mozda je temp. visoka pa da sacekam 2min. dok se ohladi. Nakon 2min. otvorim everest temp. na 50% i ponovo smanjim ventilator na 20%, on ne reaguje
    Restartujem kompjuter, on se i dalje vrti na istoj brzini, ponovo 20% nece. Otvorim RivaTuner odem na Fan - probam smanjit nista, probam povecat nista

    WTF! zna li neko u cemu je problem?
    Eh, da nakon toga sam vratio na stare drivere (rekoh da nije slucajno driver-problem) i ista stvar, nista se ne desava...
     
  2. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    skini zadnji RivaTuner i meni je tako bilo nakon sto sam instal nove drivere...
     
  3. kAcA

    kAcA Aktivista

    Vec imam zadnji RivaTuner (v2.22) imao sam i prije novih drivera
    Kad sam instalirao nove, RivaTuner je izbacio neko upozorenje da ih ne prepoznaje kako treba...Ali radio je dobro kao i sa starim

    EDIT:
    Otvorio sam kuciste nema nikakvih znakova da je nesto pregorilo

    Ventilator ne reaguje ni na Low-level system tweaks ni na Driver System Settings u RivaTuneru
    Skinuo sam i Gainward-ov ExpertTool koji takodje ima mogucnost kontrole ventilatora ni on ne pomaze...
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De ti druze uninstall drivere pa ciscenje driver cleanerom iz safe moda i onda ponovo instaliraj drivere pa onda probaj.
     
  5. kAcA

    kAcA Aktivista

    @dino
    Uradio sve to vec...Nista
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A nije na odmet da probas System restore na datum kad je sve radilo OK.
     
  7. kAcA

    kAcA Aktivista

    Iskljucen mi je System Restore a i sumnjam da bi pomogao...
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mene je spasio par puta,al eto sta je tu je!
     
  9. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ma iskljucen je i da hocu ne mogu vratit...

    Ima li neko da mi pomogne da u PowerUser tabu pokusam da uradim nesto?
    Ne snalazim se tu bas...
    Hvala
     
  10. kAcA

    kAcA Aktivista

    Anyone?

    Ima li neko bilo kakvu ideju do cega ovo moze biti
    Sa graficke sam skinuo ventilator skroz, nisam vidio nikakva ostecenja ili da je nesto pregorilo
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Druze ako si vec probao reinstall rive i drivera a nemas system restore jos samo jedna opcija postoji :cry: Format C :wink:
     
  12. kAcA

    kAcA Aktivista

    Joj samo to ne :?
    Ne znam vidjet cu da isprobam graficku kod jarana, da vidim mogu li kod njih kontrolisati - ako i tamo ne moze onda cu morat neki pasivni kuler da nadjem...
    Imate li barem neku preporuku za pasivac koji moze na ovu grafu?
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Accelero S1, look no further.
     
  14. kAcA

    kAcA Aktivista

    Moze li to na ovu graficku?
    Na AC stranici ne pise da je podrzana, i cini mi se da je prevelik?
    Takodje, vidim ima i Accelero S2 njemu pise da podrzava 8500 ali ne i 8600
    Koji je bolji od ova 2 i mogu li stati u midi-tower kuciste?

    Takodje, da li bi pomoglo ako zamijenim ventilator na grafickoj mozda bi control proradio?
     
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Accelero S1 je best buy...kao što hurma kaza..ne traži dalje.
    A stati ce u kuciste..
    Jedini problem moze biti da imas nesta ispod grafičke u PCI slotovima.
     
  16. kAcA

    kAcA Aktivista

    Nema nista u PCI slotovima prazni su...Tu je i pasivac na southbridge-u ali ne bi trebao biti problem posto je visine kao PCI slot
    Jedino pitanje je da li moze na ovu graficku posto na sajtu ne pise da je podrzana?
    Kad tako gledam bolje ispadne S2 jer on podrzava 8500 koja je nesto bliza mojoj od onih koje S1 podrzava
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Accelero S1 rev.2 podržava 8600.
    Ali prvo vidi da li slucajno nije greska do windowsa..
    Probaj karticu kod jaran ili probaj reinstalirati OS.

    I ako hoces probaj sa upgrade-om BIOS-a grafičke kartice.
     
  18. kAcA

    kAcA Aktivista

    Renno hvala na odgovoru
    Probao sam sa svim mogucim drajverima, nista od toga
    OS mi se ne da dizat jer sve mi se cini da cu izgubit bezze vremena
    Ima li mogucnosti da je otisla automatska regulacija ventilatora na grafickoj?
    Posto, rekao sam vec da sam osjetio miris plastike

    Sta mislis hoce li imat efekta ako zamijenim ventilator na grafickoj, znaci samo ventilator ostalo da ostavim?
    Evo gledam neki obicni ventilator za graficku i u formelu izgleda ima ovaj:
    http://www.zalman.co.kr/Eng/product/Pro ... sp?idx=128

    Sta mislis?
    I da, ovaj se povezuje na 3pin, a na grafickoj je 2pin moze li se to ikako sredit da ga prikljucim?
    Vidio sam da ide i preko molexa ali tad ga ne bih mogao kontrolisat vec samo 12V i 5V

    EDIT:
    Gledao sam ovaj Accelero S1 i cini mi se da je on ipak za neke bolje kartice
    Ali ako ne uspijem nac alternativno rjesenje, vjerovatno cu ga uzet
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A moguce je da je otisla regulacija za ventilator.
    Zato kazem testiraj kod jarana da se uvjeris.
    Taj cudan miris je mogao doci od plasticnog kucista...a i nije.
    Samo novi ventilator nema neku veliku mogucnost da rijesi problem.
     
  20. Code-R

    Code-R Aktivista

    @ kAcA:
    Kupis S1 i jednog dana kad nabavis novu grafu postavis ga na nju i vozi. Dobar kuler je dugorocna investicija. Ako ti je riknula regulacija napona ventilatora na grafickoj, postavis S1, namontiras neku 12-ku na njega i izvedes je direktno sa molexa. Stavi je na 7v ili 5v i uzivaj u tisini...