Folding@home: FAQ, statistika i korisni linkovi

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Aug 10, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Esh

    Esh HWB

    Često postavljana pitanja

    P: Šta je Folding@home?
    O: Folding@home ili skraćeno FAH je projekt distribuiranog računarstva fokusiran na izučavanje proteina, odnosno njihovog oblikovanja i ponašanja uopće. Naučnici nemaju puno informacija o načinu na koji se proteini oblikuju, no poznato je da uslijed nepravilnog formiranje dolazi do pojave različitih bolesti poput Alzheimerove, Huntingtonove, Parkansinove te raznih oblika kancera. Naučnici predvođeni timom sa Stanforda kreirali su Folding@home kako bi pokušali bolje razumjeti proteine te na taj način pronaći lijek za navedene i druge bolesti.

    P: Kakvi su rezultati do sada postignuti i kako ja mogu pomoći?
    O: Dosadašnje rezultate FAH tima možete naći ovdje, a tokom godina objavljeni su i brojni članci u najpopularnijim svjetskim naučnim časopisima. Zbog kompleksnosti algoritama koji se izvode u FAH simulacijama, naučnicima bi na raspolaganju trebali biti veliki broj super računara. S obzirom na limitirani pristup takvim računarima, naučnici su odlučili da koriste distribuirano računarstvo te podjelom posla na više manjih jedinica iskoriste veliki potencijal kroz projekt volonterskog računarstva u kojem i vi možete učestvovati. To znači da se na vašem računaru može vršiti obrada jednog dijela problema čiji rezultati se šalju nazad te kompajliraju u bazu iz koje se potom izvlače rezultati testiranja i simulacija. Povećanjem broja učesnika u FAH projektu povećava se potencijal ove mreže te ubrzava proces pronalaženja odgovora koji bi mogli pomoći u pronalaženju lijekova za brojne bolesti.





    P: Koji FAH klijent da koristim?
    O: Ukoliko posjedujete grafičku karticu iz Nvidia GeForce 8/9 serije ili AMD Radeon HD 2/3/4 serije, preporučujemo vam da koristite GPU klijent. Ukoliko imate višejezgreni procesor preporučujemo vam da koristite SMP klijent, dok u slučaju problema sa SMP klijentom ili u slučaju da posjedujete stariji procesor, savjetujemo korištenje standardnog FAH klijenta.

    P: Da li je moguće koristiti zajedno CPU i GPU klijent te u čemu je razlika između pojedinih klijenata?
    O: Da, moguće je istovremeno koristiti CPU i GPU klijent budući da se GPU klijent samo djelomično oslanja na centralni procesor. Razlika između pojedinih klijenata osim u njihovoj prvobitnoj namjeni ogleda i se u PPD performansama pa će tako GPU i SMP klijenti u pravilu donijeti veći PPD.

    P: Šta su PPD, WU i flags?
    O: PPD je skraćenica za points per day, a označava pretpostavljeni broj poena koji određena konfiguracija može ostvariti u toko jednog dana. WU (work unit) predstavlja radnu jedinica koju korisnik preuzima sa Stanfordovih servera te šalje nazad nakon obrade na svom PC-u. Flags označavaju parametre koji se dodaju prilikom korištenja određenog klijenta (-smp, -config, -forceasm itd.).

    Korisni linkovi:

    * Zvanična web stranica Folding@home projekta sadrži sve informacije o projektu, dosadašnje rezultate, aplikacije za FAH obradu, kao i detaljnu statistiku za pojedince i timove.

    * Profesor Vijay Pande je osnivač FAH projekta te na svom blogu objavljuje sve informacije koje se tiču razvoja FAH klijenata i planova za budućnost.

    * Zvanični Folding@home forum preko kojeg se mogu pratiti beta verzija FAH klijenata kao i napredak u istraživanju bolesti radi kojih je FAH projekt i pokrenut.

    * Da bi saznali koliko ćete poena dobiti za obradu određene radne jedinice, možete posjetiti ovu stranicu ili stranicu sa radnim jedinicama koje se u beta fazi testiranja.

    * Folding@home statistiku za Hardware Base tim možete vidjeti na Stanford FAH stranici, ExtremeOverclocking, KakaoStats ili na XCPUs.

    * Da bi pratili status obrade radnih jedinica te saznali koliko ćete poena dobiti za obradu određene radne jedinice, možete koristiti besplatni klijent FAHMon...
     
    Last edited: Feb 11, 2018
Thread Status:
Not open for further replies.