FX-8120 overclock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by adsubzero, Dec 13, 2013.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Tako je :)

    EDIT: Revizija je 1.1, podrzava FX-8120, ali samo 95W, ne ovu 125W.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma stavis vent pa neka pola puse po grafi a pola po NB, al ako ne treba onda se ne zamaraj s tim :)
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hajde to cu vidjeti malo kasnije, dok se prvo pozabavim ovim malo vaznijim problemima :)
     
  4. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Da se javim opet ovdje, kupio sam novu plocu Asus M5A97 R2.0 i pokusavam overclockovati procesor ali ne ide nikako. Izgleda da je pad napona odnosno vdroop na ovoj ploci nenormalan. Stavim napon 1.4V na cpu 4.2GHz medjutim kad pokrenem occt padne napon na 1.27V, isto prikazuje u tri razlicita programa, znaci nije greska u ocitanju. Pokusao sam nastimati LLC, medjutim nemam puno opcija, tu su auto, disabled i enabled.
    Auto i disabled daju otprilike slicne rezultate, a kad stavim enabled onda digne voltazu sa 1.33 na 1.4 a uz to i zaledi sistem prilikom testa.
    Volio bih ako bi mi neko mogao pomoci sa ovim postavkama, kako je najpametnije da podesim.
    Gledao sam razne tutorijale na internetu i svi preporucuju da se LLC drzi na max (enabled) ali meni ocito ne stima.
    Ima li neko neki savjet ili mozda upute?
    Da napomenem, na stock 3.1GHz core temp mi je 39, a socket temp oko 58-60 (mislim na stress test u occt), tako da ne bi trebao imati problema sa temperaturama?

    Edit: usput da pitam, zasto mi je razlika 20C izmedju core temp i socket temp? Recimo ako bi core temp bila 60C onda bi ova druga isla i preko 80. Na prosloj ploci je razlika bila 10C kao i kod vecine ljudi (brat ima istu plocu), je li to regularno?

    Edit2: Stavio clock 4.1GHz a voltazu 1.42V u biosu, i radio prime95 small FFT test 10 minuta.
    Napon pao na 1.284V, ali test radio stabilno 10 minuta sto prije nije moglo.
    Na idle je 1.404V.
    Evo situacije sa temperaturama, djeluje mi smijesno.

    [​IMG]
     
  5. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Malo se igraj sa naponima na CPU/NB i CPU VDDA npr stavi na 2.500000V za CPU VDDA, CPU/NB voltage na 1.2V, CPU LLC na enabled , CPU/NB LLC na enabled i na kojoj brzini i tajminzima i naponu ti radi RAM . Cool and Quiet na disabled u Windows Power plan na High performance. Možda moraš još povećati napon pošto je ploča 4+2 faze http://www.overclock.net/t/946407/amd-m ... o-database vidi ovu tabelu za asus ploče
     
  6. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    I prodao si ovu Gigabyteovu GA-970A-D3 sa 4+1 faze i uzeo M5A970 sa 4+2 faze nisi napravio veliki pomak a gore su ti je @Tale fino predložio ploče koje su minimum za overclockati ove FX od osam jezgri koji traže stabilan napon da ne throttlaju ka se OC-aju. Npr meni za 4ghz treba 1.284V a za 4.7ghz 1.440V.
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Najbitnije sto ima heatsink na vrm-u, dosta sam citao na internetu pogotovo na overclock.net i ova asus ima kvalitetniji vrm nego ona gigabyte sa 8+2 fazom.
    Uglavnom, malo sam se jos igrao sa postavkama i evo sta sam postigao.
    Stabilan overclock 4.2GHz na 1.318V sa LLC enabled i daje 1.358V pod oterecenjem, sto je prihvatljivo, nisam htio dalje da povecavam frekvenciju. Jbg nisam ostavio screenshot, zaboravio spasiti, ali evo kakva situacija je bila nakon 30-ak minuta occt.
    Core temp: 53C, CPU temp: 76C, a voltaza je bila uglavnom 1.358V sa blagim varijacijama na 1.34V.
    Znam da treba gledati core temp kao osnovu, ali me svakako brine ova razlika u temperaturama (CPU temp 76C).
    Pokusat cu sutra skinuti cooler pa ponovo staviti pastu na ovaj cpu heatsink.
    Jos sam primjetio coil whine, ne znam je li jos neko ima ovaj problem na ploci?
    Gledao sam na internetu i vidim da se to uglavnom desava na napojnoj i grafickoj, nikakvih detalja za plocu (a definitivno ne dolazi zvuk sa napojne).

    Prije overclocka sam drzao ram na 8-8-8-24 stabilno, ali sam sada stavio 9-9-9-24 da se ne zezam.
    Iskljuceni CnQ, i one power saving opcije prilikom testiranja stabilnosti, a sada sam vratio.
    Valjda su uredu postavke:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ono sto ne trebas je 4.2GHz, posebno ako se OC odnosi na sve jezgre i u danasnje doba sa tvojom opremom (R9 280X).

    U vrijeme kada je izasao 8120 bilo je "moderno" da CPU u turbo opciji potpuno iskljuci neke od jezgri, tako FX-8120 za turbo freq. radi sa 3400 MHz = more than 4 cores, 4000 MHz = 4 cores or less. Njegovi nasljednici kao npr 8320-8350 su dobili bolje napajanje-zaboravio sam kako se zove :)

    Vidim imas R9 280X i samo vodi brigu da ona bude puna :wink: .Instaliraj nove Omega drajvere, koristi Mantle gdje mozes, dobro je imati RAM na 1600/CL-8 sto je na AMD-u uspjeh, iskljuci sve EPU i sl. stedne opcije, na kraju samo prati koliko je puna GPU (tvoja jedina i najveca briga :D ).

    Ako zafali na GPU, postoje opcije da manuelno zatvoris 4 jezgre (to ovisi od tvoje ploce, koje jezgre se mogu zakljucati, ali trebas ostaviti 4 modula i 4 jezgre, znaci svaka druga jezgra OFF), a ostale 4 kucaj koliko mislis da treba kako bi GPU opet bila puna i postoje neka testiranja kako 8120 tako radi puno bolje :D . VRM stvara taj mocni zvuk, tacnije induktor -> yes, the inductor can sometimes generates a buzzing noise depending on the amount of current that is passing through… :wink:
    ...The resistor, capacitor and inductor are the three fundamental passive components of electronics. Any electronic system can be described by an arrangment of these three components...
    Pokusaj neku igru i prati da se javlja, posebno da li se zvuk mijenja kada pomijeras mis npr gore-dole i sl.
    http://www.youtube.com/watch?v=HP73edpQwgc
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    E drug hvala na odgovoru, pogledao sam u biosu i ne moze se zakljucati po jedan proces vec samo kombo modul 7-8 i sl. Probao sam dvije tri igre, nije nesto pretjerano dugo po dvadesetak minuta (mozda mu nisam dao ni priliku da se ugrije) i nisam primjetio coil whine.
    Sta bih dobio ako bi zakljucao jedan modul pa pokusao dici jos frekvenciju?
    Evo recimo jedna od igara koju sam testirao je watch dogs i dobio sam tu 2-3 fps ali ono najbitnije je da se znacajno smanjio stutter kad se vozi auto. :)
    Btw ovaj coil whine koji sam imao je bio strasno glasan. :lol:
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Samo nemoj previse da naprezes sistem, napravi neki balas i testiraj u igrama ;)

    neke opcije u bios-u nisu odmah dostupne (tek kada odaberes nesto npr manual i sl), a neke idu uz odgovarajuci (mozda stariji) bios.

    Evo kod mene, R9 270X i 2600K na 3.8 GHz, veceras osjetim dosta toplote u kucistu, elem moram dodati jos ventilatora da izvalce topli zrak...vodi o tome brigu, posebno dok igras provjeri rukom ;)
     
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kao sto vidis imamo isto kuciste tako da vjerovatno znas da je dobar airflow unutra, a definitivno cu ubaciti jos 1-2 coolera da pomognu. Narucio sam i termalnu pastu thermalright chill 3 jer sam sad stavio cooler masterovu sto dodje uz hyper 212 evo koja je malo slabija (ovu alpenhohn sam potrosio a davala je barem 2C bolje temperature). Ovaj hladnjak je ekstra i ne bih trebao imati problema sa temperaturama i pri vecem clocku (core temp), samo ne znam sto je socket temp ovako visoka. Razmisljao sam i da uzmem neki cooler da postavim iza maticne da puse, pa da li bi mi mogao preporuciti neki jeftin slim cooler?
    Na koje opcije tacno mislis sto u biosu nisu dostupne odmah? Cini mi se da sam stavio 2301 bios, to je pretposljednja najnovija verzija.

    EDIT: ipak nisam narucio ovu pastu, predomislio sam se, NT-H1 mi je pristupacnija :lol:
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Predlazem da sam malo vise istrazis, posebno OC mogucnosti i posljedice obzirom da za tvoj PC ima mnogo izbora, a govorili smo o nekim slicnim stvarima na AMD temama...

    viewtopic.php?f=3&t=31209&hilit=zakljucaj
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/278 ... erclocking
    http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... -Review-(4
    http://www.hardware.fr/articles/842-9/e ... e-cmt.html

    ... prije nesto i pokusas napraviti nadji neke kvalitetne savjete za OC, posebno ako se spominje FSB (HT/HL) izmjene...

    i budi oprezan :wink:

    Treba da znas kako je AMD topliji od Intela, pa tako treba ocekivati vise temperature, a toplota ide prema "gore" (cpu ostaje hladniji od vrha baze hladnjaka), a ventilatori koje imam pusu unutar kucista, nemam ni jedan na kucistu da izvlaci zrak. Planiram staviti dva, jedan nazad i drugi gore iznad CPU hladnjaka.
    Predlazem da pokusas isto prije kupovine nekog "slim" ventilatora...
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kod mene stoji onaj 120mm nazad da izvlaci zrak, ti si izgleda stavio na stranicu da ubacuje?
    Narucio sam Zalman ZM-F4 od 140mm pa cu staviti na stranicu nek puse malo unutra. :D
    Ma overclock je izgleda bas pegla na ovoj ploci, nisam ocekivao sudeci po recenzijama. Recimo ova zezancija sa voltazama i LLC-om koji ne funkcionise kako treba pa ili nemam stabilan overclock jer previse padne napon ili podigne napon nenormalno.
    Ma taj cooler iza maticne sam planirao staviti improvizovano nek smanji malo socket temperature a i ohladi naravno vrm, samo da mi je naci sta jeftino, ako ne bude od prevelike pomoci da makar nisu bacene velike pare. :D
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam bas odusevljen prozracnosti kucista, komponente su dosta blizu, pa zbog toga "trazim" HAF XM.
    Kod mene nema ni jedan da izbacuje zrak :)

    Noctua ima dva, jedan cu ostaviti na CPU ili postaviti za exhaust nazad na kucistu, imam onaj prednji veliki 20cm ubacuje, GPU ide do 72 C pa mozda ubacim jos 1-2x12 za exhaust.

    Kod mene je sistem sa 4 jezgre, HT, Turbo i sva C/EIST stanja su off, OS je high performance, 3.8 GHz sa auto voltazom i sve ostalo je prilicno na auto. RAM je 1600 CL 8 8 8 24/1T @1.585V.

    Tako pokusaj nesto slicno napraviti. Zatvori dva modula, ostaju 4 jezgre, iskljuci turbo ... nemoj dirati default voltaze, ostavi na auto i krajnji cilj su 4 jezgre za 4 GHz uz sto je vise moguce auto postavki napona. U sustini, napravit ces priblizno ono sto sistem sam radi pod opterecenjem, samo ovaj put ti postavi manuelno (znaci kopiraj to "stanje").

    Pazi se nekih programa za monitoring (npr CPU-Z), lazu :wink: ... treba naci adekvatnu reviziju i provjeravaj sa jos nekim programom.
    http://www.overclock.net/t/1240156/oc-f ... 500-mhz/20
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma ja, poslusat cu te sto se tice toga, al pazi drug, ne da maticna uopste da se zadrze stock voltaze tako. Ako je llc iskljucen onda padne napon i bude nestabilno, a ako ukljucim onda dize voltazu previse. Jbg moram se malo igrati s ovim, samo mi nekako ta brojka od 4GHz izgleda malo s obzirom na to kakvo hladjenje imam. :D

    Btw, provjeravam voltaze sa 4 razlicita programa i svi isto pokazuju (occt, cpu-z, hw monitor, aida64).

    EDIT:
    Evo sada probao ovako, iskljucio jedan modul (2 jezgre), stavio 4GHz voltaza default 1.33V (pod opterecenjem pokazuje 1.248/1.260V), LLC auto, RAM 8-8-8-24 1600MHz 1.575V.
    OCCT test radio 15 minuta bez problema, temperature 39 core temp, 56 socket temp.
    Imam puno neiskoristenog prostora tu, pratio sam mnoge tutorijale na ovim poznatijim forumima, samo sto me voltaza zeza. :D
     
  16. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Radi sa offsetom + ,- vrijednostima i LLC-om za VCore malo balansiraj
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pokusao sam sa offset vrijednostima ali mi daju potpuno nelogicne rezultate.
    Probao i razne kombinacije, recimo stavio +0.1V LLC iskljucen, u idle pokazuje 1.408V (iako bi trebalo 1.43V) a pod opterecenjem 1.308/1.32V.
    Ako ukljucim LLC, probao 0 offset, pod opterecenjem digne na 1.4 i opet ne bude stabilno.

    Editovao sam i prethodni post pa mozda nisi vidio.
     
  18. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ma mora biti načina da ustabiliš napon pod opterečenjem, kod mene je na 4.7ghz u idle 1.428V al pod opterečenjem ide na 1.440V i to ne prelazi niti se spušta niže. A radim sa offsetom +0.131250 što daje 1.428V što znači da mi je Core VID 1.29675V. Malo to još studiraj
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pokusao drug, ali nikako da nastimam stabilne voltaze, jbg kad na ploci nema malo vise opcija za llc, vec samo on/off.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Racunaj da imas napon za 8/8 jezgri i taj sada 6/8 jezgri :wink:
    (tako da to nije bas malo)
    ...jedini ispravan nacin je da provjeris kako su drugi radili, u malim koracima naprijed i testiras.

    http://www.overclock.net/t/1240156/oc-f ... t_16934177