Gašenje prilikom konverzije videa

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Surveyor, Feb 28, 2011.

  1. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Konfiguracija:
    CPU: AMD Phenom X3 8750 (3x2.4GHz)
    RAM: 2x1GB + 2x2GB Kingston Hyper-X DDR2 1066MHz (radi na 800MHz)
    MB: ECS a780gm-a (On Chip AMD 780G-based with ATI™ Radeon HD3200 graphics, 1 x PCI Express x16 slot...)
    HDD: WD 320GB SATA-Windows XP SP3 32-bit, Maxtor 160GB ATA-Ubuntu 10.10 64-bit
    PSU: CoolerMaster eXtreme Power Plus 550
    ako treba još informacija dodaću...

    Problem je sljedeći:
    Prije jedno godinu dana, prvo mi se dešavalo da prilikom gledanja youtube-a ili igranja nekih starijih igrica dobijem "blank" ekran (bez zvuka, samo crna ili bež boja na ekranu). Nekad sam morao da restartujem, a nekad je ATI uradio recovery pa sam mogao da nastavim.

    Prije jedno 6 mjeseci, počeo mi se komp gasiti. Npr. ako upalim 1080p video, ugasi se iz čista mira-dešavalo se rijetko. Najgore je što problem nije baš konzistentan, dešava se nasumice, ali sam primjetio da je svaki put u pitanju video. Prije sam mogao pogledati npr. 3 1080p filma (ne zaredom), a da se ugasi na četvrtom. Sada se znatno češće gasi.
    Sada su oko 90% šanse da će mi se komp ugasiti ako vršim konverziju videa u nekom programu koji ima preview (npr. Ulead/Corel video studio ili PiTiVi). Prije sam mogao da snimam video sa tv-tunera bez problema, sada se i tu počeo da gasi.

    Radio sam testiranja hardware-a:
    Memtest86+ 4.1- prošao 2 pass-a, test trajao:2:32:06
    BurnInTest: CPU math 100% (2.7triliona operacija) + CPU MMX 100% (1.49 triliona operacija) istovremeno, test trajao: 3 sata, prošao test.
    CPU Stability test: test trajao:3 sata i 5 minuta-prošao test

    FurMark 1.8: stabillity test, Xtreme burning mode, post FX-pao dva testa nakon 1.5 sati-ugasio se komp.
    BurnInTest: 2D Graphics, 3D Graphics i Video test istovremeno 100%-jednom pao poslije jednog sata-ugasio se komp, drugi put završio 3 sata testiranja bez gašenja.

    Ja mislim da je upitanju integrisana grafička kartica, međutim volio bih da čujem drugo mišljenje prije nego što kupim novu za pci-e.
    Da napomenem, da sam juče testirao tako što sam igrao NFS carbon na medium detaljima-prvi put ga instalirao. Igrao sam oko pola sata one bezveze trke, ali čim sam upalio career mode, počeo neki video i ugasio mi se komp.

    Ako je stvarno u pitanju grafička kartica, ne bih davao velike pare, jer skoro nikako ne igram igrice. A i ovo što nekad upalim su starije igre koje igram više radi nostalgije:)
    Pa da ne bih otvarao kasnije novu temu, valja li ovo šta:
    ATI Radeon HD 5450 1GB Silent DDR3, Core 650MHz, Memory 1000MHz, DirectX 11, PCIe 2.1, D-Sub, DVI, HDMI, pasivni hladnjak= 99KM u ue.ba
    Volio bih da je pasivni hladnjak, a i da je nvidia radi stabilnijih driver-a (mada nisam našao ništa slično od nvidie). Bitno mi je da je tiha i stabilna, performance da su za htpc.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    najbolje da posudis od nekog grafu pa da probas. A ne bih ti preporucio tu silent jer za te pasivne uvijek treba dobro provjetreno kuciste, osim ako ces je underclockat.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Moglo bi tu biti i pregrijavanje. Aida64 u ruke i gledaj temperature tokom tih testova opterećenja.
     
  4. Surveyor

    Surveyor Novi član

    @dmr
    mislio sam i ja da uzmem od nekoga grafičku karticu pa probam, međutim malo je nezgodno jer onda taj mora da ostane jedan dan bez kompjutera dok ja testiram... Iskreno da ti kažem, ne znam koga bi mogao da pitam.
    Po ovome se ta grafička navodno ne grije puno http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-5450,2549-12.html
    http://www.anandtech.com/show/2931/15
    @GW
    E i tu imam problem. Ova moja integrisana grafička nema senzor za praćenje temperature (bar ga do sad nije našao nijedan program).
    CPU je poslije svih ovih testova od po 3 sata (vezanih za CPU) imao max temperaturu do 50°C.

    Mene najviše buni što sam primjetio da kada igram igre pojavi se najčešće blank screen (nekad pomogne i ati recovery), a u slučaju videa se gasi računar :?
    Zar ne bi trebalo za grafičku veće opterećenje biti igra nego video?
     
  5. GW

    GW Moderator

    Stavi prst na hladnjak i vidi da li je vruć. Ako ne možeš držati prst na njemu od vrućine, probaj staviti kakav ventilator da puše na njega pa vidi hoće li se restartovati/gasiti.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vidim da ti je integracija u pitanju..Imao iste probleme dok na southbrige nisam ugradio hladjenje
    Aktivacija te integracije jednostavno pregrijava chipsete pogotovo one sa losim hladjenjem..
    Deaktiviranje integruse u biosu je rijesilo probleme takodje
    Nabaci neku PCIEX grafu i nece biti problema..Mozes naci za 20-30 KM neku 7300 ili 8400
     
  7. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Sinoć mi se komp ugasio, pa sam odmah otvorio kućište i provjerio hladnjake od chipset-a, cpu-a, hard diskove i napojnu.
    Najvrući je bio cpu (pri dnu hladnjaka) i mogao sam držati prst na njemu (ali je bio povruć...).

    CPUID Hardware monitor mi za ITE IT87 pokazuje čudne temperature.
    TMPIN0 skače od 30 do 70 (nekad i 80 kad je upaljeno svašta). Kad kažem skače, znači da ako je refresh interval programa npr. 1 sec., svake sekunde temperatura se mijenja za oko +-10°C
    TMPIN1 stoji fiksno cijelo vrijeme na 29°C
    TMPIN2 stoji fiksno cijelo vrijeme na 128°C

    Zna li ko na šta se odnosi ITE IT87?

    Ako budem kupovao g. karticu, kupio bih novu. Nisam pratio dosta vremena grafičke, pa mi je to slaba strana.
    Imam trenutno ove na umu:
    ATI Radeon HD 5450 512MB Silent DDR3, Core 650MHz, Memory 1333MHz, DirectX 11, PCIe 2.1, D-Sub, DVI, HDMI, pasivni hladnjak =85KM
    ATI Radeon HD 5450 1GB Silent DDR3, Core 650MHz, Memory 1000MHz, DirectX 11, PCIe 2.1, D-Sub, DVI, HDMI, pasivni hladnjak =99KM
    ECS nVidia GeForce 8400 GS 512MB DDR2, 64bit, Core 567MHz, DVI, D-Sub, Passive cooling =77KM

    Mislim da je 8400GS najslabija varijanta. Je li bolje uzeti grafu sa 512MB i 1333MHz ili 1GB i 1000MHz (pošto se ove prve dvije izgleda samo po tome razlikuju)?

    Hvala vam na brzim odgovorima.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Dok si ti otvorio kuciste i provjerio hladnjak, temperatura je spala za minimalno 10°C.

    A za novu grafu, ganjaj nesto sa aktivnim hladjenjem. Svakako su te sve grafe slabe, ali ako ti je odgovarala integrusa, odgovarat ce ti i takve.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Treba prije kupovine utvrditi šta je konkretno problem na tom računaru. Dakle neki dobar servis i da znaš na čemu si. Možda uopće ne treba kupovati grafičku.
     
  10. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Volio bih da sam skontam u čemu je problem, servis mi je zadnja opcija.

    Maloprije sam opet probavao da konvertujem video na Ubuntu.
    6 puta sam probao, 2 puta blank ekran, 4 puta gašenje (izdrži oko 10 minuta).

    U logu sam našao ovo:
    /var/log/messages
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A kernel: Kernel logging (proc) stopped.
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A rsyslogd: [origin software="rsyslogd" swVersion="4.2.0" x-pid="873" x-info="http://www.rsyslog.com"] exiting on signal 15.

    /var/log/syslog.log
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A kernel: [ 1946.484548] Critical temperature reached (127 C), shutting down.
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A kernel: Kernel logging (proc) stopped.
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A rsyslogd: [origin software="rsyslogd" swVersion="4.2.0" x-pid="873" x-info="http://www.rsyslog.com"] exiting on signal 15.

    /var/log/kern.log
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A kernel: [ 1946.484548] Critical temperature reached (127 C), shutting down.
    Mar 2 21:05:38 A780GM-A kernel: Kernel logging (proc) stopped.

    Sada sam namjestio speedfan da pravi log na windows-u, pa ću da probam da otkrijem šta tačno skoči na tu temperaturu.
    Samo što nekad konvertuje video bez problema 2 sata, a nekad se ugasi za 10 minuta..

    Može li biti da je neki od senzora na matičnoj otišao?
     
  11. GV

    GV Komšija

    Jesi li pokušao da skineneš hladnjak, promjeniš pastu i eventualno dodaš kakav manji/tanji ventilator na hladnjak?

    [​IMG]
    [​IMG]

    Ja sam crknuti ventilator (i hladnjak) na 8500 GT zamijenio sa hladnjakom i ventilatorom sa starog Celerona uz malo improvizacije naravno. Smiješno je koliko su mali ti hladnjaci
     
  12. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Riješeno.
    Potvrđeno je da je problem bila integrisana grafička.
    Jaran kupio sebi neku gamer-sku grafičku, a meni dao staru 8600GT silent.
    Evo par dana sam je testirao do maksimuma sve radi bez problema, od konverzije videa do igara.

    Hvala vam na savjetima. Pozdrav
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Normala, vecina novih maticnih ploca sa integracijom uglavnom imaju probleme sa pregrijavanjem kada je integracija aktivirana, posebno ako su maticne koje imaju lose hladjenje i nalaze se u neprovjetrenim kucistima.