Gdje kod nas kupiti PVA,MVA,IPS 24", 26" monitor?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Dec 26, 2008.

  1. trna

    trna Novi član

    Nema na cemu,i drugi put drug :mrgreen:
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    IPS....e ovo je vec reci monitor..
    Neka ti je sretno.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hvala!!!
     
  4. cenga

    cenga Novi član

    U svaka cast, to se cijeni...kako se i sam bavim fotografijom ovakvo nesto je must have...
    Predlazem da jos odradis kalibraciju po mogucnosti hardwersku...ako ti je to belaj...
    skini sa tftcentrala njegov ICC profil sigurno je da ce biti bolje nego fabricki default.
    Pitanje...gdje si kod nas uzeo monitor?
    Da li se isplati uvuci iz hrvatske ?
    Sve sam blize da uzmem ovaj isti...nema boljeg za te novce u ovoj kategoriji!Naravno da ima i on neke malene mane aliii ko hoce beskompromisno..5000 dolarcica i cao...Eizo i ta ekipa...
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Eizo je precjenjen to svi znaju :). Jedina "mana" monitora ti moze biti wide gamut i ako hoces potpuno realne boje moras koristiti aplikacije koje su "svjesne" icc profila dobijenog kalibracijom. Photoshop uzima u obzir icc profil sto je i najbitnije :). Dobra vijest je da windowsi 7 donose podrsku za wide gamut monitore pa ce sve aplikacije, i igre :mrgreen:, imati savrsene boje dobijene kalibracijom. Uostalom i "popularni" PVA modeli dell 2408wfp i 2407 i lenovo l220x su wide gamut. Danas je vrlo tesko naci "dobar" sRGB monitor i vrlo su skupi, kod nas bi bio preko 2000KM definitivno i mislim da su stvar proslosti. Uglavnom svi noviji monitori koji nije tn su wide gamut i samo je pitanje dana kada ce windowsi postati svjesni wide gamut-a, kao sto rekoh win7 to donosi. Ja sam najvecu brigu imao oko wide gamuta ali mogu ti reci da nakon par intervencija na osnovnim bojama monitora i softverske kalibracije nema da brines. I da, koristim profil sa tft central-a, ali najbolje bi bilo hardverski iskalibrirati za potpunu vjernost boja. Ako neko zna gdje bi se u Tz mogo iznajmiti hardverski kalibrator (Eye-One Display 2, Spyder 2 Pro, LaCie Blue Eye Pro) ili ga neko ima za iznajmiti na pola sata neka slobodno kaze :mrgreen: . Mada sam rucno podesio boje i iskalibrirao softverski u programu koji dodje uz monitor i slika mi izgleda odlicno, a mogu mislit tek nakon hard. kalibracije :).
    Sto se tice Hrvatske napisao sam prije da je cijena oko 20% niza, u odnosu na onih 1500KM sto znaci oko 1250KM, pa ako imas koju semu da ga uvezes bolje po tebe. Mada sumnjam da ga i tamo ima na stanju, trebalo bi naruciti vjrovatno.
    A zar nisi mogo do sad zakljuciti da je monitor kupljen u genelecu? :mrgreen: Uglavnom trebalo je oko 20-tak dana da monitor stigne.
     
  6. cenga

    cenga Novi član

    Pa je precjenjen,vode se velike rasprve da li je to svakako najbolje rijesenje...Oni imaju svoju politiku koristenja S-PVA samsung matrica pretezno a ostalo kontrolisu svojom elektronikom i nekim inovacijama za kontrole slike sto bi kao trebalo rezultirati boljom slikom..mada...
    NEC je svakako jak igrac sa svojom profesionalnom serijom...ali i kosta...
    Sve u svemu nakon visemjesecnog istrazivanja za pravim odgovorom na moje zahtjeve zaustavio sam se na ovom HP-u!
    Kako ti stojis sa onim zelenim i pink castovima...neke revizije...citam su u pitanju,drzi nedaj..i ta crvena naglasena je kao problem u ne kalibrisanom okruzenju...
    Lenovo mi je na pocetku djelovao kao sladak bum ali odstao sam od njega.... :)
    Da to za Windows 7 sam citao i to je super stvar konacno da su se udostojili da primjene i taj segment u OS!
    Da hardwerska kalibracija je prava kalibracija koju nije lose raditi ni cak svako mjesec dana ako ti je bitna vjernost boja...
    Ja bi isto tako kao i ti zelio imati ili iznajmiti jedan od pomenutih kalibratora...znamo i mi sta valja :lol:
    Nisam mogao zakljuciti,koliko sam ja pratio nisam primjetio nista sto bi mi na to upucivalo jedino tvoja lokacija Tuzle je mogla biti sumnjicava.. :wink:
    Nego ti svakako sto prije podero i kupio bolji sa LED osvijetljenjem :p
    Nek t je sretan!
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da vidio sam da neki navode neke probleme sa monitorom. Kod mene je sve OK. A sto se tice LED-a nije da ga nesto zelim bas, al hvala na lijepim zeljama :) I ja tebi zelim da nadjes pristojan LCD ;)
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Hajde koliko nas je sa ips,mva,pva,spva monitorima koji zelimo dati koju paru na kalibriranje?
    Ako nas ima dovoljno da svi damo koji dinar i nabavimo :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam za, samo da smo iz istog grada ili bar blizu :).
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Poštom šaljemo, nebi bila frka.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam i dalje za :). Samo treba vidjeti onda koliko ljudi je zainteresovano i da li bi se isplatilo i gdje kupiti tj kako organizovati sve.
     
  12. cenga

    cenga Novi član

    Informacije radi,nadjoh kod nas Lacie blue eye i takodje pro verziju(razlika u softveru samo) obicna verzija 546KM a pro 798KM!
    Sta mislite? :roll:
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li ovaj obicni (software) ima podrsku za wide gamut monitore? Posto znam da ne mogu svi kalibratori na wide gamut. A sto se cijene tice jebemu zar je tako skupo? :mrgreen: A gdje si ovo nasao kod nas, imas li link? Ako bi nas bilo 6,7,8 zainteresovanih ja sam opet za! :mrgreen: Do nekih 100KM po osobi bi bilo prihvatljivo, mada i to je puno. Mislim da bi najbolja opcija bila uzeti to na e bay-u (ko moze), e onda bi se tek isplatilo.
     
  14. cenga

    cenga Novi član

    Ha trebalo bi valjda da ima,nisam se jos raspitivao kako i sta,ali koliko sam vidio oni na tft central i koriste ovaj pro samo.Bila bi super varijanta da se uzme obicni (hardverski su isti) i onda samo uganjamo pro software verziju i et ga :mrgreen:
    Meni se ovaj obicni ucinio bas jeftin s obzirom da je Lacie i da je kod nas!Znamo nas dok dodje i sve cjena se nafitlja masala:)
    Ma to je super stvar samo meni se to cini zajebano e daj meni,hocu i ja,daj meni sad!peripetija,kupis i miran :lol:
    Gledao ja nesto na ebay-u i vidjoh samo jednog tipa da prodaje,doduse americki sam gledao samo:) a i to dok dodje,pa kad ti opali jos carinu pa na to sve porez mozda dodje haman pa isto,ne znam ne znam :)
    A ovo sam nabasao kod distruibutera Mac-a ili ti macline.ba pa oni su zastupnici Lacie za BiH imas i cjenovnik i tako dalje...imaju i monitora 24" po pee hiljadaa KM...simpaticno,nadasve :mrgreen:
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ko kupi sta u maclineu skuplje od 100 maraka, moze se komotno objesit'. :lol:
     
  16. cenga

    cenga Novi član

    Ma kad si primoran, nepegla ti se uokolo,nemas varijantu a treba ti, sta ces nego u macline!A posto ja nevidjoh kod nas da ima igdje malo boljih kalibratora sta covjek da radi!?
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jednostavno: Online kupovina.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da to bi bilo super ako je tako.

    To jest :smt003

    Ima i tog ali eto da makar ima jos jedan iz Tz da je zainteresovan bilo bi dobro :). Ma to u pocetku bi bilo tako a kasnije moze biti i po 2-3 mjeseca kod jednog pa kod drugog, mada i to ispadne petljanija kod nas :D

    Koliko je taj na e-bay-u? Imam zeta u USA a trebo bi uskoro dolaziti pa bi se to dalo iskombinovati mozda!? :)

    THX pogledat cu to.
     
  19. cenga

    cenga Novi član

    MA kakva online kupovina bar za mene iz ovih razloga...
    Ne ide to tako bas glatko kao sto se pomisli na prvu:

    1.Lokacija kupovine (site)
    2a.Sigurnost kupovine,ebay ima to prilicno fino rijeseno kroz feedback ali ostali...hmmm :roll:
    2b.Placanje i sigurnost placanja (kreditna kartica-nemam je), rijetko ide paypal(koji imam)
    3.Shipping (mnogi nece da salju u ovu vukojebinu)
    4.Nasa carina (jedino ako je proizvod iz EU nema Carinu kao sto je poznato),zakon je katastrofalan ide cijena + postarina+ 11% ili 6% (zavisno od kategorije)pa na to sve PDV sto te dodje nedo Bog nikome!Sve preko 50 KM se carini i oporezuje!
    5.rizik od gubljenja paketa(osim ako ima neki insurance)

    Tolika peripetija za sitnih 540KM :lol:
    I da,gledao sam na ebay-u britanskom i americkom i nema toga(bar ovaj brand) bas mnogo sve je to jedan dva komada u vrh glave!
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li ti iz Tuzle kojim slucajem? Da mi to uzmemo popola i mirna Bosna :mrgreen: