GeForce 8800GTX/GT/GTS

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by starac, Sep 20, 2006.

  1. starac

    starac Novi član

    Unified Shader Architecture
    Support FP16 HDR+MSAA
    Support GDDR4 memories
    Close to 700M transistors (G71 - 278M / G70 - 302M)
    New AA mode : VCAA
    Core clock scalable up to 1.5GHz
    Shader Peformance : 2x Pixel / 12x Vertex over G71
    8 TCPs & 128 stream processors
    Much more efficient than traditional architecture
    384-bit memory interface (256-bit+128-bit)
    768MB memory size (512MB+256MB)
    Two models at launch : GeForce 8800GTX and GeForce 8800GT
    GeForce 8800GTX : 7 TCPs chip, 384-bit memory interface, hybrid water/fan cooler, water cooling for overclocking. US$649
    GeForce 8800GT : 6 TCPs chip, 320-bit memory interface, fan cooler. US$449-499

    Evo nekih glasina o nadolazećim G80 based g. kartama. 700mil. tranzistora mi se čini nekako puno?
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Prva nVidiina DX 10 karta, to ce bit puno bugova sa nadolazecim DX 10, ako je 649 dolara na day launchu kod nas kad dodje ce biti 1500km, to je zaista pretjerivanje jer koliko ce izaci igara DX 10 full compatible do izlaska same kartice, jedna, dvije...Treba sacekati izlazak G90 tamo pred ljeto i onda razmisljati o kupovini. Svaka se nova tehnologija skupo placa, al ce biti opet zestok rat, nVidia ATI(il AMD), pogotovo znajuci da nadolazeci R600 ce trositi po prvim najavama 250W :!: Kasnije su se ispravili u taboru i rekli 180 W, sta reci na to kad je 7950 GX2 trosila 145W! Da ne pricam da po teoriji na papirima prva generacija DX 10 kartica ce biti slabija nekih 30% u odnosu na DX 9 kartica u DX 9 naslovima! Razlog! Nikom zaista nije jasan, istina da DX 10 sadrza unaprijedjene algoritme, poboljsan transform and lightning algoritam, bolje predikciju grananja, unaprijedjenje tehnike sjencanja ali ne koristi tehnike koje su se primjenjivale u DX 9! Najvise ce patiti CAD korisnici, gdje se ocekuje prelazak istih na potpuno OpenGL okruzenje! Dakle evo infa, sta je i kako je:
    Nista novo ne stupa na scenu osim obecanja koja naravno nisu i nece biti ispunjena, recimo fixed function pipeline. Stvar koja je pokretala kompletnu D3D prije pojave shadera, polako izlazi iz mode. Kako tvrdi Chuck Walbourn MS inzinjer, po spec. DX 10 fixed function kompletno leti van. To sad samo po sebi ne bi bio problem. jer tako i tako je DX 8 svojom pojavom omogucio da se sve radi pomocu shadera, te je nekadashnji heroj dana postao nepotreban...da nije sjencanja. Postojala jer opcija da vam se modeli prilikom iscrtavanja osvijetle na odredjeni nacin. Moglo se birati izmedju nekolikorazlicitih interpolacija vrijednosti izmedju vertexa: lat, gouraud i phong(koji nikad nije zazivio). Gouraud sjencanje vam osvijetli model na prirodan nacin, interpolirajuci vrijednosti linearno i podrzano je u hardware-u i ne uzrokuje nikakvo usporavanje na hardware-u pa je logican izbor za mnoge 3D primjene. Flat shading iz Fixed Function pipeline-a, sa druge strane, ne radi nikakvu interpolaciju. te poligon ima iste vrijednosti po cijeloj povrsini. Sad se namece pitanje sto bi onda iko koristio FF umjesto gourauda i kome bi smetalo ako se FF izbaci van...???!!!! Poslovne korisnike!¨
    CAD/CAM aplikacije koje za prikaz modela koriste dobar stari Flat shading - sto dovodi do zakljucka da ce DX 10 micanjem Fixed Functiona (FF) maknuti podrsku za Flat shading, koji je vise nego potreban i neophodan u poslovnim aplikacijama. Flat shading ce se morati napraviti rucno uz Lambertian shading modela, te ce se za njegove procesiranje koristiti dodatni sistemski resursi, gdje ce biti problematicno obrada malih poligona. Dakle maknuli su nesto sto je bilo hardwareski podrzano i samim tim nije zahtjevalo dodatne hardwarske resurse. Ovaj se potez po MS-u opravdava puno vecom snagom buduceg hardware-a, koji ce moci ovakve zahtjeve progutati bez problema, medjutim treba pomisliti na lica inzinjera koji ce tupo gledati u CAD aplikaciju koja se muci sa samo 2-3 miliona poligona. Trenutno je DX 9 popriste svih bitaka. Niti jedan hardwerski proizvodjac ne daje nikakve informacije o potencijalnim DX 10 karticama, sto moze biti klasicno zatisje pred oluje ali i mozda ne postizanje DX 10 potpunih specifikacija? Licni dojam je da ce prva generacija DX 10 grafulja biti jedna velika nakupina problema. Richard Huddy (EDRM) iz ATI-ja je spomenuo uvodjenje shadera 4.0, uvodjenje virtualne memorije, geometry shadera, ovde ce se klati sa proizvodjacima kartica za racunanje fizike u 3D-u, citaj Ageia Phisics!

    Vertex Shader:
    Vetran D3D-a, zaduzen za razno razne operacije, vezane za vertexe, transformacije, skinning, racunanje osvijetljenja za vertexe. Napisite vertex shader, postavite ga i on se odnosi na SVE vertexe dok ga ne maknete ili ne zamijenite, s tim da se vertex uzima pojedinacno. Vertex shader mora imati barem jednu ulaznu i jednu izlaznu vrijednost, kao sto mora vratiti transformirtanu poziciju vertexa, dok su ostale komponente opcionalne. Ovdje spomenuti vertex shader ne moze kreirati nove vertexe, vec radi samo sa postojecim vertexima. Naravno krajnji rezultat shadera (output) ne moze se spremiti u memoriju.

    Pixel shader:
    Old school komponenta koja sluzi za operacije koje se izvrsavaju za svaki pojedini pixel. Mogucnosti nad njima su postale skoro pa perverznem kaos to je bio problem napraviti fotorealisticnost vode, u nardnoj generaciji fotorealisticnost vatre i samog ljudkog lica postat ce stvarnost. najcesce se ipak koristi za per-pixel osvijetljenje, bump-mapping, razne post rendering filtre.

    Geometry shader:
    Svjeza pridoslica D3D-u. Ima slicnu funkcionalnost kao i vertex shader ali sa par bitnih razlika. Geometry shader ne uzima vertex po vertex poput vertex shadera, vec uzima poligone (geometriju kako mu i ime govori); 3 VERTEXA U KOMADU ZA TROKUT, 2 ZA LINIJU I 1 ZA TACKU. GS moze kreirati nove vertexe te ih postavljati u stream za procesiranje, ali moci ce i jednostavno slati transformirane vertexe pixel shaderu.

    Dodatne informacije:
    Osim sto DX 10 donosi nove shadere 4.0, ujedno gubi podrsku za shadere pisane u assembleru. Svi shaderi se od sad pa nadalje i u buduce pisu u (High Level Shader Language-U) HLSL-u. Najveca boljka DX-a je mozda je neko cuo a mozda nije - batching. API-ji su tako dizajnirani da tjeraju GPU prilikom iscrtavanja malenih poligona u komadu da vise vremena potrosi na postavljanje svih potrebnih uslova nego sto je potrebno vremena da se ti poligoni iscrtaju. Ovdje dolazi do cestih usporavanja igara i to je trn u oku programerima igara. Graficke kartice bi bile najsretnije da se svi poligoni nalaze u jednom komadu i da ih se iscrtava u jednom naletu. Medjutim kernel API-ja konkretno DX 9 im to ne dozvoljava. I nema tog programera na svijetu koji ce optimizirati igru dok je ogranicen uslovima API-ja. Batching je ubrzan do preko 1000 puta u nadolazecem API-ju tako barem kazu Gatesovi ljudi...

    Dakle DX 10 je napravljen iz temelja bez glitcheva i bugova (kako kazu celnici MS-a) koji su se vukli i pojavljivali u prijasnjim verzijama. DX 10 je grupiran u 5 stateova odnosno implementiran kriz 5 postavki:
    Input Layout Object - zaduzen za streaming podataka iz memorije do pipeline-a.
    Rsterized Object - zaduten za postavke prilikom rasteriziranja (culling, multisample parametri itd)
    DepthStencil Object - zaduzen za interakciju sa depth i stencil bufferima.
    Blend Object - grupa zaduzena za blendanje objekata sa trenutnim rander targetom.
    Sampler Object - grupa zaduzena za sampliranje (nacin dohvatanja textura i ostalih memorijskih resursa)
    Moze se napraviti 4096 objekata iz svake grupe!
    DX 10 bi trebao da bude brzi i superiorniji, naravno sve je to na papiru a na hardware-u ce biti sva praksa. Novi driver, nova arhitektura, izbacene zastarjele i bugovite stvari, prelijepo da bi bilo istinito ili barem jeftino na kraju krajeva. Mozda u mom potpisu ako zdravlje posluzi bude kakav quad gpu sistem od cetiri G100 kartice DX 10 ready samo da bih pokrenuo Far-Cry 3 sa HDR-om...a mozda se opametimo i okrenemo OpenGl-u 3.0...mozda...

    Prvu generaciju DX 10 grafulja u svakom smislu zaobici u sirokom luku.
     
  3. Ace_

    Ace_ Aktivista

    wow Nani sto ti mozes pisati, trebo bi se zaposlit u nekim novinama, ako vec nisi :D
    btw posto znam da si koljiv moram reci da ovo nije provokacija, fakat sam se nacito dovoljno o g80 da nemoram ici na pcekspert barem 2 sedmice :D
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Ma volim ja i dobru kritiku samo u granicama normale i bez vrijedjanja :wink:
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: GeForce 8800GTX/GT

    Itekako je 700M tranzistora za ovu godinu puno. I jos k tome na 1.5Ghz. Za 2006. godinu zvuci kao naucna fantastika. Ako mene pitas glasine i po...
     
  6. starac

    starac Novi član

    To ćemo tek vidjeti jer se još uvijek ne zna na koji način će Nvidija implementirati USA. Znači ne zna se hoće li G80 biti full USA?
    Puno će vremena proći do pojave pravih DX10 igara i uopće softvera koji će znati iskoristiti USA. A Nvidija je toga svjesna.

    Ovo bi bio najpametniji potez!!

    @Bahamut Zero
    Meni to isto djeluje kao naučna fantastika, no vidjet ćemo. Prijašnje glasina su spominjale 500mil. na 80nm.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni su sve te najave totalna glupost, cak i da valjaju grafe, Vista ce valjat tek za 2 god. ako i tad. Sjetimo se kako je bilo sa XP-om, ovaj put su razlike puno vece. OS-ovi su sve glomazniji, sve rjedje izlaze, sve vise propusta imaju...
    Ovo se naravno odnosi na M$ OS-ove :D
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    ja zaobilazim prvu generaciju uglavnom radi situacije koja se desila sa FX-icama. ipak to će biti jedan interesantan komad hardvera

    bilo kako bilo bit će interesanto gledati testove kartica ;)
     
  9. starac

    starac Novi član

    Evo šta Nvidijin chief scientist David Kirk misli o USA. Interviju je rađen još prije pola godine.

    Ovo je najjače :mrgreen:
    Nvidiji se ideja o USA uopće ne sviđa!
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    nani skidam kapu za post....
    u svakom slucaju prelazak sa dx9 na dx10 ce biti mnogo tezi nego sa dx8.1 na dx9 a zanima me koliko ce imate mid range ili low range dx10 kartica tranzistora ....
    mislim 700m ...mozda u 65nm procesu ali yield-ovi ce izbacivat manje jezgri koje ce u vecem procentu biti defektne = kartice ce bit zara.

    nisam previse upucen u specifikacije dx-a ali kad skontate koliko im je vremena trebalo da izbace flajf sa hdr-om ... mislim da cemo se dobro nacekat do prvog "dobrog" dx10 naslova.
     
  11. Neso

    Neso Komšija

    Nemas ti sta cekat kad to nece moci 90 % gamera u BiHpokrenuti.Trebat ce izdvojit nekih 900 km za grafulju da bi uzivao u usvim direct X 10 grafickim dostignucima :wink:
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    New info: Nvidia je savjetovala svojim partnerima da se oslobode zaliha GeForce 7950 GX2 grafičkih karti i isprazne svoje inventare, što je pouzdan znak da je lansiranje blizu (prema određenim izvorima već početkom novembra. Po svemu sudeći, čip će se izrađivati u 90-nanometarskoj tehnologiji i hladiće se vodenim hlađenjem. Sa slika se vidi da karta zahtjeva dva konektora za napajanje. Indikativno je da se među brojnim slikama nije našlo mjesto za gornju površinu karte sa skinutim kulerom, što je dovoljan povod za nagađanja o tome da Nvidia nešto krije, kao i da bi karta mogla sadržati neki vid koprocesorskog rješenja.
    [​IMG]
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bljak, vodeno, koliko se to onda grije...
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Ptice znaju na sta ce ovo liciti kao finalni proizvod al zivi bili pa vidjeli.
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Ja mislim da AMD ovaj ATi uzima ovu rundu u highendu.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    R9700 vs FX5800 prica po drugi put. :mrgreen:
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Mislim, ATi je sa X18xx arhitekturom vec poceo naginjat unificiranim shaderima i mnogo slozenijim SM3.0 instrukcijama. Ring bus controller ovo ono...
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest da je to ATi napravio prije, ali isto tako je cinjenica da su unificirani shaderi dosada bili nepotrebni. Tek sa DX10 ce se razmahat :D
     
  19. iskusni

    iskusni Komšija

    imaj malo povjerenja u nvidiju :lol: . ja sam odložio kupovinu novog PC-a do kraja ove godine zbog quad-core proca i DX10 grafa. ATI-jev R600 trebao bi izaći tokom božića pa ćemo vidjeti šta će se desiti sa "FX5800 " nove generacije :twisted:
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ma kupovina masine takvog kalibra je meni sama po sebi apsurdna, al eto. 7300GT je plafon koji bi trenutno uzeo. samo hocu Morrowinda da igram, a to je sa ATI karticama naucna fantastika. GF3 ima bolji framerate nego 9700... :mrgreen: