General Electric 500GB holografski disk

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Apr 29, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    O holografskim diskovima je na forumu vec bilo price, no GE je objavio par novih detalja i "obecanja":



    Link: http://techfragments.com/news/715/Hardw ... _Disc.html
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Opet prica oko holografije, kako ce tehnologija prvo biti usko dostupna samo velikim firmama a nakon toga i sirim masama (vrijeme je kljucni faktor, svi znamo da ce se to nekada zaista i desiti). S druge strane vec pola godine postoje funkcionalni prototipi 400 gigabajtnih BR diskova, a radi se o postojecoj tehnologiji. Veliki IBM je dvaput lomio zube oko "omasovljavanja" holografije, a i Japancima isto to ne polazi za rukom u cca posljednjih 8 godina.
    Slijedeci korak ce mislim ipak biti ultraljubicasti laseri i diskovi, a tek nakon toga holografija...
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Slazem se s tvojim razmisljanjem posto bi ova GE prica znacila nesto vise kada bi holografski diskovi bili komercijalno dostupni recimo do kraja godine.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa da. Da su Sony, Panasonic i hajmo reci Pioneer malo vise zainteresovani, mogli bi svi do kraja godine dobiti 100GB BR diskove koji bi bili citljivi na svim postojecim BR uredjajima samo sa nadogradnjom firmwarea, a mislim da je sasvim dovoljno za danasnje vrijeme, cak i da se slijedece godine vec predje na 1440p standard (malo vjerovatno).
    Lijepo sto holografija pomalo napreduje, ali treba da ostane u domenu (jako skupih i efikasnih) serverskih rjesenja i firmi koje ce zaista od toga imati neke koristi. S druge strane vec imamo 2TB diskove koji ce se do pojave "kucne" holografije moci smjestiti u 2.5" (ili cak 1.8, mada sumnjam) po smijesnim cijenama, a kapacitet stalno raste. Nemam nista protiv novih tehnologija, cak sta vise, ali sam vise za varijantu "suti i radi dok ne bude spremno za masovno trziste" koliko god to grubo i neuko zvucalo...