Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Tehnicki je moguce. Ali je pegla ogromna,
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Misliš treba duze vremena ? Imaju ovako zayebancije za plazme http://flexcode.org/lcd2.html Ali je ovo u flešu. To je kao crt noise. Probat cu sa nekim YT klipom pa ako bude bolje, bude.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Treba dugo vremena, ali veci je problem sto se brzo vraca
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Dobro si mada je osoba prije visila na FB sto sada ne bi bio slocaj. Bio bi poprilicno mal on screen time.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebalo bi i sad jednako toliko visit na fb, ali sa invertiranim bojama.
     
    NAILS likes this.
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nema sanse. Jedino da 'sagoris' ostatak ekrana da poravnas da bude jednaka nijansa tom tamnijem burnu. Mene je jedno vrijeme kopkao urezani status bar na S8, ali sam odlucio da ga ignorisem.

    Drugacije je to od plazme. Na AMOLEDu su ti pikseli jednostavno vise potroseni, sto bi se reklo i jedino i ostatak ekrana da sprzis je opcija...

    Kod mene je status bar svjetliji - prosto jer je kod vecine aplikacija crne boje i manje gori taj dio od ostatka ekrana.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 3, 2019
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Jep, nisam znao da je burn-in na amoledu zapravo set potrosenih piksela. Never mind.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pored burn- in-a, AMOLED stari vremenom, te gubi na max svjetlini. To rijetko ko zna.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Meni je pored svega toga najveca mana color kalibracija. Hajd sto su over-saturated, ali debelo bacaju na žutu. TFT ekrani na slabijim samsung telefonima daju savrsenu bijelu. Tek kada poredis jedan pored drugog vidis koliko su AMOLED off. Ili pored monitora na kojem je odradjena kalibracija.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    To sam mu i rekao. Pikseli sto vise gore tamnije izgledaju. Notification bar je kod mene dosta svjetliji od ostatka ekrana zato sto je na vecini aplikacija crn i manje su 'potroseni' pikseli. Valjda.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Otkad ja govorim da je AMOLED govno. :)
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Necemo sad pretjerivati, to je samo jedan nedostatak, sve drugo u komparaciji izmedju OLED-a i LCD-a je u korist OLED-a.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kad izgore vakat ga stavljati na pik. :) Ne mogu se natjerati da Note nosam u hlacama, a to je jedini telefon kojeg bih htio probati.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nije tacno.

    "Beskonacan" kontrast i zasicene boje su ono sto ljudima prodaje AMOLEDE, i to je otprilike to. Trademark Samsung S serije, koji sad hoce svi - ne mozes prodat telefon bez toga.

    Boje su zasicene sve manje nego nekad, istina (dok vecina LCD-a i dalje ima uglavnom hladne boje - ne i Apple-ovi).

    AMOLED je tanji i s te strane bolji za ugradnju, no nesto ne vidim da su telefoni koji koriste AMOLED tanji. Ali je omogucilo Samsungu debilne zakrivljene ekrane. Jos jedan retardirani trend koji i Huawei prati.

    Lakse se postizu tanji bezeli jer nema potrebe za pozadinskim osvjetljenjem. Ipak, i bez pozadinskog osvjetljenja raspodjela osvjetljenja nije nista bolja od LCD-a.

    Uglovi gledanja? AMOLED ima retardirani plavi/ljubicasti tint. Vidljivost na suncu? LCD bolji, jer moze izbacit veci peak brightness, a osim toga sama refleksija nije do ekrana nego do polarizatora.

    AMOLED je i dalje energetski neefikasniji, citaj, vise trosi, u odnosu na LCD. Narocito kod browsanja, tu ga LCD ubija.

    Jos jedan minus AMOLED-a, pixel density. Iako je to Diamond Pentile umanjio, AMOLED sa istim ppi je manje ostar od LCD-a, pa je tako LCD-u dosta ~330ppi, dok kod AMOLED-a to mora bit minimalno 400, da se ne bi primjetili zubati fontovi.

    I naravno ovo vec receno, AMOLED bukvalno stari te je podlozan burninu. Ne pamtim da sam negdje procitao da LED-ice koje se koriste za pozadinsko osvjetljenje vremenom gubi na outputu.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kad sve saberes i oduzmes,bolji je LCD...najvise zbog velike potrosnje i naravno burn in-a...jer tada u principu bi trebao mijenjati display a display je 50-70% vrijednosti novog telefona...tako da je totalno neisplativo
    meni je recimo nevjerovatno,koliko brzo samsung s8,s9,s9+ trose bateriju...bukvalno ugasen i nekoristen pojede bateriju za manje od 24 sata...ako se koristi,12-15 sati je plafon
    kolega imao s8 i hajde kod njega i nije neka baterija,3000mAh...sada uzeo s9+,ja mislim da i brze trosi od s8
    kod mene potrosi 4-5% na xiaomiju,kod njega 30-40% vec do podne a ujutro skine sa punjaca
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Koji to ozbiljniji mobitel ima ispod 400ppi. Pa moj G2 je imao vise od toga... Ugao gledanja na mobitelu, seriously? Da nisam imao LCD, pa AMOLED, tacno bih pomislio da je smece poslije vasih postova.
     
    adsubzero likes this.
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno da je imao, ne radi se o tome. Svar je u tome da moderni AMOLED ekrani imaju 500+ ppi (to be on the safe side, plus i to je marketing), a sta mislis da to cini po pitanju potrosnje? Ne pomaze nimalo. Plus GPU se vise pati.

    Jedini telefoni koji imaju idealan ppi su LCD iPhone-i, pocev od iPhone 4.

    Nije problem ugao gledanja nego plavi tint na iole vecem uglu, a to je vidljivo na edge ekranima kad ih okomito gledas.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sta ces bolan mobitel gledat iz ugla ikakvog haha
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ponavljam, okomito.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Onda sam ja slijep. Ekran na S9 cista perverzija, nisam vidio ni blizu onako lijep ekran.