1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jutros čistio PC, nisam ga palio. Sinoć radio OK, sad nebaca sliku na monitor. Pri bootu se čuje samo jedan beep, ventovi se vrte. Na integrisanoj baca sliku, na gtx460 ne. Jel kartica riknula tek tako iako nije davala nikakve artefakte i sl?
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: GPU ptoblem

    Vjerovatno je kaput. Mozes probati rernu kao last resort.
     
  3. igor.g

    igor.g Komšija

    Re: GPU ptoblem

    Nece sigurno prziti je u rerni u kojoj sprema i pravi hranu, imas genelec i ingel nek ti odrade heatgunom to kako treba, mislim da nije skuplje od 15tak KM.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ipak je ziva, riknuo PCI-e slot. Eto da i to vidim, sreca na maticnoj imaju jos 2, mada u ovaj treci nece moci zbog napojne.
    Ovako je sada na sredini, mozda bude i malo hladniji GPU jer je udaljeniji od hladnjaka za CPU.

    Edit: sad vidim da mi GPU-z pokazuje PCI-e x8, mada je slot X16. U cemu je sada problem? Treba li kakav stres test odvrtiti?
     
  5. igor.g

    igor.g Komšija

    Probaj ocistiti taj prvi PCIe sto nece.
    Sto se tice drugog slota odvrti unigine heaven pa vidi hoce li ce prebaciti na x16 tokom opterecenja jer je mozda na auto u biosu, ili manuelno u biosu napravi da je x16 stalno.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    na toj ploci PCI-E slotovi su u slijedecoj konfiguraciji:

    Slot 1 = 16x
    Slot 2 = 8x
    Slot 3 = 4x max

    Samo Slot 1 je fizicki povezan 16x sa procesorom, Slot 2 je fizicki na 8x.

    Tako da si sada ogranicen na 8x PCIE 2.0 sto nema nikakve veze pogotovo sa tom karticom i nece se odraziti na performanse.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pogledaj u Slot 2 i vidjeces da je samo do pola popunjen kontaktima jer je zalemljen sa 8 kanala.

    Imao sam P8Z68-V Pro/Gen3 koja je fakticki ista kao ta i znam dobro da je Slot 2 ogranicen na 8x jer sam ga koristio sa jednom GPU.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Heh onda ok, nisam zagledao u kontakte. I na oficijelnoj stranici a i na maticnoj pise x16, koji levati u Ausu jbt. Nije mi zbog performansi nego ipak da sam siguran da nije do grafike.
    U svakom slucaju hvala svima.

    fakat samo do pola zalemljeni ccc
    [​IMG]
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa to je normalno i nema veze sa Asus-om jer CPU ima samo 16 PCIE kanala. Samo prvi slot je direktno povezan sa CPU sa svih 16 kanala, Slot 2 ima samo 8 kanala i povezan je sa CPU preko switches koji onda dijele raspolozivih 16 kanala iz CPU-a na 2x 8 za prvi i drugi slot.

    Treci slot moze samo max 4x i to ako se ne koriste USB 3.0 inace radi u 1x modu.

    Samo ploce koje imaju PLX chip koji udvostruci br PCIE kanala imaju dva ili vise PCIE slotova na full 16x.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    OK, ali nije uredu da na oficijelnij stranici pa i na samoj ploci pisu netacni podaci.
    Kako je riknuo nemam pojma, malo sam ga cistio al nista, neprepoznaje karticu. Bitno mi je da je kartica ispravna. Sad sam je testirao, radi savršeno a svakako joj je došao red da se zamijeni pa ide prodaja. Tema može pod lock a otvorit ću novu za prodaju.