Graficka kartica za 2012 godinu?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Sep 28, 2012.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Ok ovako...

    Odavno vec nisam mijenjao graficku.Moja trenutna graficka kartica je nVidia 9600GSO koju sam kupio 2008 godine. Sada hocu da kupim neku novu graficku karticu do 150km max cijene,a koja bi mogla vrtiti sve igre na max bar narednih 24 mjeseca.

    Imate li kakve preporuke ?
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da mi je da ti to nekako dočaram a da ne ispadnem grub.

    Nema od tog nista.........jos nisu napravili grafu od 150km da dvije godine gura sve igre na max,to sto ti zelis tesko ostvare i najskuplje highend grafe koje na svom predstavljanju kostaju i preko 1000km


    Ono ste je realno jest da bi se sa nekom HD6850/70,GTX460 1gb mogao fino poigrati neko slijedece vrijeme al opet ces morat dat vise para nego si planirao.Za nekih 200km bi se dala naci 6850 u dobrom stanju sa jos podosta vazece garancije.

    Slijedece je pitanje sa kakvim ostatkom konfe raspolazes,napojna,procesor ram?
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Reality Check :D
     
  4. GW

    GW Moderator

    Do kraja godine izlazi ATI 8xxx serija. Možda možeš platiti nekog 150 KM da ti ukrade jednu iz neke radnje?
     
  5. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Jedino ako imas nekakav monitor s rezolucijom 300x200 :smt003
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Ako ti je 9600GS mogla gurat od 2008 do 2012 godine, a trazis novo, uzmi nesto tipa 6670, taman za tvoje potrebe. Ako hoces polovno onda ti se izbor malo siri.
    U svakom slucaju navedi ostalu konfiguraciju, da ti grafa ne bude overkill.
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Sumnjam da će mu 6670 tako dugo moći izgurat, iz nekoliko razloga. U to vrijeme 9600 GSO je bila bolja karta nego je to danas 6670, zatim je bila neka stagnacija sa hardwerskih zahtjevima, tako reći, nije bilo ogromnih skokova za godinu dana, kao što smatram da će u naredne četri godine biti.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    HD6850/HD7770 je zbilja minimum. Ili GTX460 od Nvidije.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Na koju ti rezoluciji vrtiš igre, 1024x768 i 2D strategije, ili u 2012. prelaziš naslove iz 2009.? Čisto da budemo realni.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ovo sto on trazi, za to treba GTX 690. :mrgreen: :mrgreen:
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Momak nije spomenuo FPS. Nekome je uslov lock 60 a nekome samo da pokrene na max, makar to bilo i 5 FPS.
     
  12. jessus

    jessus Aktivista

    FPS moze da bude 30 ,znaci ono samo da igre ne "trzaju" narednih 12/24 mjeseca.Ostatak konfiguracije je:

    2GB -ddr2 ram
    Q8300 quad core
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vec ti je receno,ako si imal citao sta pise. 6850 ili GTX460 i naravno stavi jos 2gb rama. Koji je monitor u pitanju? KOja rezolucija?
     
  14. Tesla

    Tesla Aktivista

    Drugovi,

    u moru proizvodjaca grafickih kartica, da li postoji neka klasifikacija ko je najbolji.

    VTX i XFX - kakvi su ovo proizvodjaci, imao sam 5570 od VTX-a i nisam imao problema ali sam je cini mi se tada malo teze prodao.

    Licno gotivim ASUS ali postoji li neki poredak po kojem se moze ravnati, pogotovo me interesuje za seriju kartica 7000.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto se ati-a tice sa sapphire-om ne mozes pogrijesiti, pogotovo vapor-x serija.
     
  16. Soviet

    Soviet Aktivista

    Meni su se Gigabyte kartice odlicno pokazale, barem ove zadnje tri sto sam koristio.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    VTX nije bas popularan na ovim prostorima i opcenito tako da nemam nekih komentara o njima.

    Sto se Asusa tice ja sam kaput sa njima sto se tice grafi, barem ove custom, HD 7900 DCII je usrana do bola(doduse ako imas znanja a i zivaca i "fixas" ih sam, onda su odlicne), citam da su povukli GTX 670 DCII Top je nije bila stabilna na clockanim frekvama, i par ih je crklo u kratkom vremenskom roku na OCN-u.

    Sada licno koristim Gigabyte GTX 670 WF3 i ne mogu se zaliti, WindForce 3 odlicno obavlja posao, a uz to je i tih.

    MSI je dobar, ali TF4 modeli su nesto glasniji od TF3 ali i nesto bolje hlade.
    XFX custom rjesenja su poprilicno glasna i ne nude nesto bolje temp, a HD 7900 XFX npr imaju grozno hlađenje naponske regulacije.
    Sapphire je isto ok brand.

    Ovo bi ti bio kao neki rezime, naravno sve vrijedi za custom grafe, referentne su iste od svih proizvođaca.

    Ako te jos sta zanima pitaj.
     
  18. Tesla

    Tesla Aktivista

    Auuu, znam da sam prije par godina uzimao samo sapphire jer sam znao da su i tada prednjacile, ali koliko se sjecam oni su prestali proizvoditi kartice, uh koji autogol. Dakle oni jos uvijek prave kartice :) Good for them

    kakav je konkretno Powercolor. Imam jednu ponudu za 7850

    A vidio sam i Jedan VAPOR 5870, pa vidim da je po testovima odlicna ali je stara serija. Da li se isplati u novembru 2012 uzimati 5870 umjesto 7770.

    Ja imam 7770 od ASUS-A I ok je i ganjam 7850, ali me interesuje i ova razlika izmedju serije 5000 i 7000
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam nesto pratio 7.xxx seriju pogotovo te slabije modele pa neka ti neko drugi odgovori u vezi tog, a i mozes sam naci testove po netu, a 5870 jos uvijek dobro dere :). A powercolor je isto ok, jest da nikada nisam imo, al ja bih ipak isao na sapphire ako imas opciju.
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    XFX je star brand, prije su radili samo nvidia grafe, unazad nekoliko godina rade i Ati/AMD. Uglavnom rade solidne i dobre grafe, ne bi trebalo biti problema. VTX nepoznat brand. Sapphire prestao proizvodit? Pa to je najveći vendor AMD grafa :) Powercolor je solidan, ako je fina ponuda ja bih kupio.