Grafičke crkavaju, nisam siguran sta ih ubija

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by fipi, Jun 14, 2011.

  1. fipi

    fipi Aktivista

    Imam cudan problem, već su mi 3 graficke crkle a ja nisam siguran od cega. Prvo sve radi normalno nekoliko dana, onda se pokazu one pruge, moze pc radit tako nekoliko dana i onda nemoze ni to, nece sliku izbaciva. Prva crkla i ono kontam dotrajala, zamjenim je starom ima joj sto godina mx 440 od prvog pc-a sto sam imo. Poslje nekoliko dana isto se desi i sa ovom, tek mi tad pocelo bit sumnjivo ali nisam bio siguran posto je ova kartica bila poprilicno stara. I neki dan ubacim 3. graficku od jarana 8400 gs i isto se desi i sa njom. E sad problemo nestalo mi graficki da testiram, a ne ubaciva mi se moja ati 4850 u taj pc. Prvo sam sumnjo da nije krivac matična, neznam ima li to logike, moze li maticna obatalit graficku? Onda mi pade napamet napojna, kinezer je doduse, ali zar ne bi jos nesto otislo ako je ona defektna, pa eto ako neko moze pomoc oko ovoga.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pogledaj PCIe frekvenciju, pa ako nije na 100MHz vrati.
     
  3. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Zar MX 440 da ide u PCIe?
     
  4. fipi

    fipi Aktivista

    Ova 8400 gs bila je pcie, asrokova maticna, ima i agp i pcie, ne vjerujem da je do ovog posto se isto desi stavio graficku na agp ili pcie
     
  5. GW

    GW Moderator

    Jesi probao BIOS update?
     
  6. fipi

    fipi Aktivista

    Nisam, nije mi to ni palo na pamet, probacu to
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nema veze da li je PCIe ili AGP vrati vrijednosti na defaultne, PCIe na 100 a AGP na 66MHz. A mijenjaj tu plocu ako ubija graficke kartice.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Te dual port maticne su imale dosta bugova.
    Moze biti da sve graficke ne rade, jednostavno.
     
  9. fipi

    fipi Aktivista

    Te frekvencije su bile na auto, sad sam ih postavio na te gore vrijednosti manualno, donio novu napojnu, i evo ga radi sad, dokle ce neznam, moram jos ovo malo testirat. Znaci opet sam stavio onu mx 440 i sad nema oni vertikalni linija preko cjelog ekrana
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Pregledaj ti tu ploču vizuelno, vidi da nema napuhanih kondezatora. U firmi sam imao 7-8 takvih matičnih i sve i jednoj su kondezatori procurili ili se napuhali što je rezultiralo raznim i nepredvidivim problemima. Grafika je bila integrisana pa nemam iskustva kakve probleme bi to moglo praviti...
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    A jesi li overklokiro cpu na toj ploci? Ako jesi a to bilo na auto onda je i ta frekva rasla sa podizanjem fsb-a.
     
  12. fipi

    fipi Aktivista

    Bios je bio na defaultu, evo ga sad radi normalno, graficka je malo ostecena vjerovatno, na svjetlo plavoj pozadini vide se male pruge, ali radi normalno. Prije nije stjelo nista, vjerovatno je napojna bila krivac, od rodice sam donio napjnu i evo sve normalno radi.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ubaci nakratko staro napajanje pa ces znati je li bilo do napajanja. Cisto sumnjam da je do napajanja.
     
  14. fipi

    fipi Aktivista

    To sam konto sljedece